با نزدیک شدن به زمان ِ انتخابات در آمریکا، بحث در مورد صحت انتخابات بالا می گیرد. یکی از موارد بسیار داغ در این انتخابات ابزارهای رای گیری و اطمینان به آنهاست. اتفاقاتی نظیر تقلب در ثبت نام رای دهندگان توسط ACORN هم به این آتش دامن زده اند.

یک گزارش از دانشگاه پرینستون دستگاه رای گیری الکترونیک ساخت شرکت  Sequoia را مورد بررسی قرار داده است. این گزارش نشان می دهد که این دستگاه که در نیوجرسی و چند ایالت دیگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت مشکلات امنیتی فراوانی دارد که یک فرد مطلع می تواند از آنها برای دستکاری نتایج استفاده کند. گزارش می گوید،

به دستگاه AVC Advantage 9.00 براحتی می توان نفوذ کرد. نه فقط با دستکاری نرم افزار دستگاه، که حتی می توان یکی از آی سی های حافظه را تعویض کرد یا پروسسور Z80 دستگاه را تغییر داد. ما نشان داده ایم که این کار فقط ۷ دقیقه طول می کشد.

سخنگوی شرکت البته استدلال می کند که این عملیات نیاز به همکاری ِ تیم رای گیری و همینطور بی توجهی رای دهندگان دارد اما نکته این نیست.

یک نظردهنده زیر خبر می نویسد،

خب واضح ه که به جای فرو کردن ده هزار تا برگه ی رای جعلی داخل صندوق، راحت تره که چند تا دونه “شیفت باینری به چپ” روی خونه های حافظه انجام بدی. اما، جدا! Z80؟ همون موجودی که دستورالعمل های وحشتناکش رو سال ۱۹۸۳ حفظ کردم؟ کجایید؟

Z80 پروسسوری بود که پیش از تولد خیلی از ما ساخته شد (۱۹۷۰) و وقتی کمانگیر تازه مدرسه می رفت از رده خارج شد (اواسط ۱۹۸۰). کومودور ۱۲۸ ِ محبوب برمبنای Z80 کار می کرد.

منبع