واضح و مبرهن است که شمارنده های زیادی برای وبلاگ و وبسایت وجود دارند. باز هم واضح و مبرهن است که اکثر اوقات بدنبال اختراع چرخ نیستیم، بنابراین ابزار آماده را استفاده می کنیم و سراغ کارهای مهم تر می رویم. این همه اما به این معنی نیست که گاهی هم سعی نکنیم از صفر شروع کنیم و لذت برنامه نویسی را نبریم.

در این پست در مورد ساختن یک کانتر ساده با php حرف می زنیم. نویسنده ی این پست بیشتر از چند ماهی آشنایی با این زبان برنامه نویسی و اساسا برنامه نویسی وب ندارد. بنابراین بیشتر گل بازی می کنیم تا چیز دیگری. کدهای نمایش داده شده در این پست همین حالا در آدرس counter.kamangir.net در حال کار هستند.

مساله: کانتری بسازید که تعداد نمایش صفحات یک مجموعه را در ۲۴ ساعت گذشته نشان بدهد.

راه حل: می خواهیم از php استفاده کنیم اما می خواهیم که دست در کد نرم افزار سازنده ی صفحه، مثلا وردپرس، نبریم. این یعنی اساسا نمی خواهیم کد php در صفحات بگذاریم، چون مثلا در وبلاگهای ِ روی وردپرس دات کام اساسا امکان اضافه کردن کد php وجود ندارد. پس می خواهیم یک کد php بنویسیم که در صفحات مانند یک تصویر درج شود، بصورت زیر،

html_patch.png

و با هربار نمایش صفحه، زمان را در یک بانک داده ثبت کند.

با هر بار صدا شدن آدرس count.php، این کد اجرا می شود،

count_php.png

دقت کنید که در بخش ابتدایی، عملیات ثبت ِ نمایش صفحه انجام می شود. در قسمت دوم، تصویری خوانده شده و بعنوان خروجی این آدرس با هدر مناسب ارسال می شود. به این ترتیب، سر browser کلاه گذاشته ایم.

اما قسمت ابتدایی ِ کد. ابتدا ارتباط به بانک اطلاعاتی ایجاد شده،

initialize_php.png

سپس زمان در بانک ذخیره می شود،

visit_php.png

و در انتها این ارتباط قطع می شود،

finalize_php.png

به این ترتیب، عملیات ِ ثبت بازدید انجام شد.

نمایشگر این کانتر یک فایل ساده ی php است،

index_php.png

که به این ترتیب در بانک اطلاعاتی جستجو می کند،

readcount_php.png

و این حاصل داستان است.

kamangir_counters_s.png

ادامه: پا در کفش بزرگان – یک شمارنده ساده بنویسید: ۲