از زمانی که شروع به بحث علنی درمورد بالاتریم کردیم، مثلا در اینجا: بالاتریم-بالالینک: گروه هواداران بالاترین، دوستانی بدلایل مختلف ابراز نارضایتی کردند از تشکیل این گروه. اینجا سعی می کنم از دید بیطرف به موضوع نگاه کنم.

بالاتریم از دو جنبه قابل بررسی است:

روش: بدون توجه به اینکه بالاتریم چیه، چرا بوجود اومده، و چه کسی درش فعالیت می کنه، کسانی در بحث های مربوط به این پدیده به هم ناسزا گفتند و دل همدیگر رو آزردند. همینطور بالاتریم این ذهنیت رو در ذهن عده ای ایجاد کرد که کسانی خود رو “بالاتر” از دیگری می دونند. این دو یعنی شکست کامل ِ این پروژه در اولین قدمهاش. بوضوح بازنده این اتفاق تمام دوستان ِ بالاتریمی و بالاترینی هستند. کشف و اعدام مقصر بی اهمیت ترین موضوع در حال حاضر ه. مهم این ه که ادامه روند جاری بشدت بی حاصل و اشتباه ه. بوضوح هدف نهایی ایجاد و تحکیم روابط دوستانه و فضای آزاد بحث و گفتگوی سازنده است و هر عملی که این هدف غایی رو خدشه دار کنه به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

ذات: ذات همفکری و پیشنهاد لینک امری نیست که کسی در اون شک کرده باشه. امروز، چند ساعت پس از ایجاد امکان ایجاد اتاق های بحث در friendfeed، دوستانی، کاملا مستقل از گروه بالاتریم، گروهی رو ایجاد کردند به نام “….. (لینک حذف شد)” و اینطور معرفی اش کردند: “لینکای لابی رو بفرستیم اینجا. خوبه؟”

علاوه بر این، پیشتر، این نکته در بحث ها ذکر شده بود که دوست نازنینی، که دوستش می دارم از ته دل و چند روزی ه بر بالاتریم خشم گرفته و می نویسه:

عزیزم شما کی بودید و کی به شما این ماموریت رو داد که دنبال راه حل بگردید؟ چه کسی مشکل را به شما گزارش داد؟ چه کسی تایید کرد که آنچه که شما به عنوان مشکل می بینی واقعا مشکل است؟

۱۰ ماه پیش نوشت:

(…) عزیز سلام و بقیه ی دوستان. لطفا یک سایتی راه بندازید که لینک های خوب رو توصیه کنیم.

نتیجه: بنظرم می رسه که بالاتریم بشدت در چنبره سوتفاهم ها گرفتار شده و نتونسته بخوبی اهداف و ماهیت خود رو مطرح کنه. در حال حاضر دو راه حل به ذهن می رسه، تلاش برای از بین بردن سوء برداشتها و بازسازی خرابی ها و یا به فراموشی سپردن پروژه.