بایگانی مربوط به آذر, ۱۳۹۲

برادر ِ بزرگ همه‌چیز را می‌داند

از دوستی می‌پرسم ماشین را کی باید برای تعویض روغن ببرم. از روی دفترچه خوانده‌ام که هر ۱۰ هزار کیلومتر باید ماشین را برای بازرسی پیش یکی از تعمیرگاه‌های بزرگ برد و رسید گرفت. دوستم تاکید می‌کند که این کار را سر وقت انجام بدهم چون «تو دیتابیس‌شون ثبت می‌شه، و نمایندگی می‌تونه گارانتی‌ات رو لغو کنه». انگار بدیهی است که نمایندگی اجازه دارد بداند من کی ماشین‌ام را پیش تعمیرکار برده‌ام.

چند ساعت ِ بعد، صحبت ِ یک تصادف رانندگی می‌شود و این‌که پلیس کشف کرده است که یکی از ماشین‌ها سرعت ِ غیرمجاز داشته است. دوستی برای دوست ِ دیگری توضیح می‌دهد که این اطلاعات در سیستم ِ مرکزی ماشین موجود است و پلیس می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. فرصت نکردم در این باره تحقیق کنم اما حتی امکان ِ این اتفاق هم برایم شگفت‌آور است. می‌گویم جایی از من امضا نگرفتند که رضایت دارم که اطلاعات ِ رانندگی ِ من در دسترس ِ دیگری باشد. گویا این خیلی مهم نیست. «تصور کن چقدر جرم و جنایت رو می‌شه حل و فصل کرد وقتی همچین اطلاعاتی برای پلیس قابل دسترس باشه»، دوستم می‌گوید.

امروز می‌خواندم که پلیس ِ مرزی ِ آمریکا به زنی اجازه‌ی ورود به خاک این کشور را نداده است. زن ِ کانادایی برای یک سفر تفریحی می‌خواسته‌است از مرز ِ فرودگاه ِ تورنتو عبور کند که پلیس ِ آمریکا به او اطلاع داده است که به‌دلیل ابتلا به افسردگی امکان ورود ندارد. سوال ِ اصلی این نیست که آیا پلیس چنین اجازه‌ای دارد یا خیر، نکته‌ی اصلی این است که چطور پلیس مرزی ِ آمریکا مطلع شده است که یک شهروند کانادا برای درمان ِ افسردگی در بیمارستانی در خاک ِ کانادا بستری شده است.

اخذ، حفظ و پردازش ِ اطلاعات در محیط‌های الکترونیکی، امکاناتی برای انتقال و جستجو در اطلاعات فراهم آورده است که تصور نمی‌کنم قبل از این حتی قابل تصور بودند. شک دارم آدمیزادی باشد که سالی چند بار کارهایی نکند که کاملا برایش شخصی باشند و درصورت ِ فاش شدن برایش دردسر ایجاد کنند. در وضعیت ِ فعلی اما، تلفن ِ همراه و تلویزیون ِ هوشمند و ماشین، و لابد ابزارهای دیگری، آدمیزاد را در حین ِ هر عملی می‌پایند. این وضعیت ِ ویژه‌ای است.

عکس از این‌جا

چیزهایی هست، که نیست

دیروز از دوستی شنیدم که برخوردی بین پلیس کانادا RCMP و بومیان اتفاق افتاده‌است. جزییات اتفاق را نمی‌دانم. یک شرکت ِ نفت ِ تگزاسی در زمین‌های منطقه عملیات اکتشافی می‌کند و دلایلی وجود دارد که این آزمایش‌ها مقدمه‌ای برای Fracking هستند. این روش ِ استخراج ِ نفت، مبتنی بر تزریق ِ بخار ِ آب به زمین است و نگرانی‌های زیادی درباره‌ی تاثیرات ِ زیست‌محیطی آن وجود دارد. پلیس به جمعی از بومیان که با ورود ِ ماشین‌آلات ِ پلیس به منطقه مخالفت می‌کرده‌اند حمله کرده‌است و با گاز فلفل با آن‌ها برخورد کرده‌است. بومیان در پاسخ، ماشین‌های پلیس را به آتش کشیده‌اند.

ویدیوی رودررویی را می‌بینم. تصاویر در زمینه‌ی کانادا و سال ۲۰۱۳ نمی‌گنجد. توییت می‌کنم و در فیس‌بوک و گوگل+ می‌نویسم «حرف بزنیم». جز دوستی که چیزی کوتاه به طنز می‌نویسد، حرفی زده نمی‌شود. این چند ساعت قبل از این است که مذاکرات ِ ژنو به نتیجه برسد. قبل‌تر چیزی درباره‌ی احوال ِ شخصی‌ام نوشته‌ام و با لایک و کامنت پشتیبانی شده‌ام. بعدتر چند توییت درباره‌ی مذاکرات را ری‌توییت کرده‌ام و دوباره لایک و کامنت گرفته‌ام. مطلب ِ بومیان ِ کانادا اما واکنشی نگرفته‌است. ۲۳ نفر روی لینک کلیک کرده‌اند و سراغ ِ کارشان رفته‌اند.

لحظه‌ای فکر می‌کنم، کار، کار ِ فیس‌بوک است. بدبینانه تخیل می‌کنم که فیس‌بوک به‌دلیل ِ هش‌تگ‌های مطلب آن را مخفی کرده‌است. بعد فکر می‌کنم کار، کار ِ فیس‌بوک است، اما این‌جا فیس‌بوک مترادف ِ زاکربرگ نیست. چیزی در فیس‌بوک دیده می‌شود که دیده بشود. این ماشین، یک حلقه‌ی بازخورد ِ مثبت دارد، که درباره‌ی مطلب ِ حمله‌ی پلیس به بومیان فعال نشده‌است. در تخیل ِ جمعی ِ فیس‌بوک، پلیسی به بومیانی حمله نکرده‌است.

و این پیام مردم ایران است

به پیشنهاد ِ رفیق عزیزی، پیام محمد جواد ظریف در یوتیوب را نگاه می‌کنم. ویدیو که تمام می‌شود، رفیقم درباره وضعیت ِ زمانی پیام حرف می‌زند. زبان ِ ویدیو انگلیسی است و به مخاطب ِ خود می‌گوید ایران از حقوق ِ خود کنار نخواهد آمد. با این برداشت مخالف نیستم، اما در ویدیو پیام ِ ریشه‌ای‌تری می‌بینم که لزوما ارسال ِ آن برای محمد جواد ظریف منفعتی ندارد. یا بهتر، شاید کسی باید به وزیر امور خارجه‌ی ایران پیشنهاد می‌کرد که این ویدیو با زیرنویس ِ فارسی منتشر نشود.

ویدیو با این سوال شروع می‎شود «عزت چیست؟ احترام چیست؟ آیا اینها قابل مذاکره هستند؟ آیا می‌توان روی آن‌ها قیمتی گذاشت؟» آقای ظریف این‌طور ادامه می‌دهد «تصور کنید کاری را که همه انجام می‌دهند، شما نبایست انجام دهید، کاری که همه مجاز به انجام آن هستند. آیا شما کوتاه می‌آیید؟»

به رفیقم می‌گویم تک‌تک ِ این جملات با چهارچوب‌های ارزشی نظام ِ حاکم بر ایران مغایرت دارند. دقت کنید که آقای ظریف از اهمیت ِ این می‌گوید که من باید قادر باشم کاری را انجام دهم، به این دلیل که «همه آن را انجام می‌دهند» و نه مثلا به این دلیل که «سنت یا بزرگان آن را مشروع شمرده‌اند». آقای ظریف می‌گوید ما منطق را متوجه نمی‌شویم و کوتاه نمی‌آییم. می‌گوید «برموضع ِ خود پافشاری می‌کنیم». آقای ظریف از «موضع برابر، احترام ِ متقابل و منافع مشترک» صحبت می‌کند. و این‌گونه پیامش را تمام می‌کند «این پیام مردم ایران است».

می‌دانم که آقای ظریف این جملات را در زمینه‌ی روایی ِ خاصی می‌گوید و همین جاست که کار روی این ویدیو شروع می‌شود. در وضعیت ِ قدرت، دریچه‌ای از گفتگو توسط ِ بخشی از بالاتنه‌ی هرم باز شده است. نکته‌ی مهم این است که کنترل ِ فرایند ِ گفتگو و موضوعات ِ قابل گفتگو را باید از دست ِ ساختار بیرون آورد، و به مدد رسانه‌های جدید این کار ممکن است. و همین پیشنهاد ِ عملی ِ برای من برای برخورد با این ویدیو است. ساختار ِ روایی ِ این ویدیو را باید استخراج کرد و گزاره‌ها را در زمینه‌ی بزرگ‌تر بررسی کرد.

مثلا وقتی آقای ظریف از «عزت» در زمینه‌ی دسترسی به تکنولوژی هسته‌ای می‌گوید و از «حرکتی به‌سوی تعیین سرنوشت خویش، به‌جای این‌که اجازه دهیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند» صحبت می‌کند، سوال ِ کلیدی این است که میل به «تعیین سرنوشت ِ خویش» و «تن ندادن به تصمیم ِ دیگران» در چه چهارچوب‌های دیگری مصداق دارد؟ نوک ِ پیکان ِ این سوال لزوما به خواسته‌های کلان ِ سیاسی اشاره نمی‌کند. هرجایی که کسی برای دیگری تصمیم می‌گیرد، یک زمینه‌ی بالقوه برای طرح همین روایت است که «حرکتی به‌سوی تعیین سرنوشت خویش» نه فقط ممکن که ستودنی است.

ویدیو با این سوال شروع می‌شود که «آیا شما (از عزت و احترام خود) کوتاه می‌آیید؟» و این‌گونه تمام می‌شود «و این پیام مردم ایران است». بین این دو نقطه، در زمینه‌های متفاوتی، خطوط ِ مهمی می‌توان کشید.

وضعیت ِ دوم

دیروز صبح، یک دوست ِ غیرایرانی ِ کانادازاده، که تازه از سفر آرژانتین برگشته‌است، داشت خطابه‌ی آشنای «ما چقدر خوشبختیم» را اجرا می‌کرد. هفت، هشت دقیقه‌ای که حرف زد بهش گفتم حواست هست همه‌ی متغیرهایی که با آن‌ها خوش‌حالی و خوش‌بختی را اندازه می‌گیری اقتصادی هستند؟

یکی از حظ‌های مهاجرت از ایران به کانادا، برای من، رفتن از سیطره‌ی یک روایت به روایت ِ دیگر بوده‌است. خوشمزه این است که روایت ِ کانادایی از زندگی، نسخه‌ی ایرانی را تحقیر می‌کند و ادعا می‌کند از قیدوبندهایی مثل آن آزاد است. من از تجربه‌ام این‌طور برداشت می‌کنم که بعضی تفاوت‌ها از جنس بد و خوب نیستند، از جنس آن و این هستند. و همین‌جاست که می‌شود اشتباه ِ بزرگ را مرتکب شد.

نسخه‌ی ساده‌سازی‌شده، از شباهت‌های دو محیط این نتیجه را می‌گیرد که این و آن فرقی با هم ندارند. کمی سرخوردگی از رسیدن به دروازه‌ی بهشت و ندیدن ِ شیر و عسل هم لابد کاتالیزور این برچسب ِ باینری است.

دیروز ظهر The Real World of Technology را می‌خواندم. جایی که درباره‌ی ورود ِ چرخ ِ خیاطی به خانه حرف می‌زند. زمان اواخر قرن ۱۹ام است و چرخ خیاطی قرار است زنان را از کار ِ سخت ِ لباس دوختن و تعمیرکردن با دست نجات بدهد و برای فقیران لباس تهیه کند. صد سال بعد، چرخ خیاطی در خیلی از خانه‌ها وجود دارد، اما کمتر کسی لباس خانه‌دوز می‌پوشد. لباس‌هایی که می‌پوشیم را زنان ِ مهاجر در کشورهای ِ دور با کار ِ زیاد و درآمد ِ کم روی چرخ‌خیاطی تولید می‌کنند و زنان ِ خانه‌دار ساعات ِ طولانی بیرون از خانه کار می‌کنند که برای لباس و غذا و وام ِ خانه پول دربیاورند.

این به‌نظرم یکی از تفاوت‌های دو محیط است که من این کتاب را در روز ِ روشن خریده‌ام و جلوی ِ چشم ِ دیگران می‌خوانم و خانم اورسلا فرنکیلن، نویسنده، چند مدال ِ دولتی دارد و دبیرستانی در تورنتو به نامش است. بوضوح خود ِ همین تفاوت را باید مفصل درباره‌اش حرف زد.

عکس از این‌جا – کارگر مزرعه‌ای در آرژانتین که احتمالا به‌دلیل ِ تماس ِ طولانی با آفت‌کش دچار عوارض مرگ‌بار شده‌است

از میخ و مهاجرت

آدم جاهایی از شهر را میخ می‌زند. یک کافه، میزی که گوشه‌ی کنار پنجره است، چهارراهی که آدم همیشه می‌خواهد چراغ قرمز شود که بتواند یک لحظه درنگ کند، محل ِ کار قدیمی که برایش انگشت هوا می‌کند، گوشه‌ی کنار ساحل که توش عربده کشیده‌است.

دیشب که به میخ‌زدن فکر می‌کردم به خیالم رسید که شاید FourSquare می‌خواهد نسخه‌ی مجازی همین قضیه باشد.

مهاجرت میخ‌های آدم را ذهنی می‌کند. خاطره‌های قدیمی از دسترس خارج می‌شوند و شهر ِ جدید خاطره ندارد. هیچ گوشه‌ایش با گوشه‌ی دیگر فرقی نمی‌کند. یک گستره‌ی مسطح است که توش راه می‌روی ولی نه از چیزی دور می‌شوی و نه به چیزی نزدیک می‌شوی.

وقتی حرف ِ برگشتن به ایران می‌شود، یک طرف ِ ذهنم می‌گوید حتما برمی‌گردم. طرف ِ دیگر نمی‌خواهد دوباره مهاجرت کند. می‌دانم که بعد از هشت، نه سال، دیگر کرج شهری که من می‌شناختم نیست. همان وقت که می‌آمدم هم شهر داشت پوست می‌انداخت. و در این پوست‌انداختن میخ‌های من هم گم و گور شدند. من حالا میخ‌هایم را در تورنتو زده‌ام.

عکس از این‌جا

از e-یقین

 

بارها در فیس‌بوک دیده‌ام که جمع ِ زیادی از آدم‌ها، در واکنش به یک گزاره، نظریه، تحلیل، یا برداشت، با جملات ِ یقینی جلو می‌آیند. این یعنی جمله‌ای را ذکر کرده‌ام و صبر کرده‌ام که واکنش‌هایی به آن نوشته شود. بعد به این واکنش‌ها دقیق شده‌ام. مستقل از این‌که چقدر ورودی به این ساختار یقینی بوده‌است، بخش ِ بزرگی از خروجی‌ها را بسیار یقینی یافته‌ام. یا این‌طور بگویم، و ساده‌سازی کنم، خیلی از آدم‌ها در فیس‌بوک درباره‌ی چیزهایی خیلی یقین دارند و این یقین را به‌روشنی و با اعتماد بیان می‌کنند.

تصور ِ اولیه‌ام این بود که آدم‌ها به این دلیل وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شوند که درباره‌ی چیزهایی سوال دارند. که نمی‌توانند ذهن‌شان را دور موضوعی بپیچانند و فرضیه‌ی قابل پذیرشی بسازند. فکر می‌کردم آن‌چه در فیس‌بوک اتفاق می‌افتد گفتگو است. با هم حرف زدن که جواب‌هایی برای سوال‌های مشترک پیدا شود. گویا اینطور نیست.

آزمون‌ام را یک قدم جلوتر هم برده‌ام. گاهی، در جمع‌های دوستانه، موضوعی که در فیس‌بوک مورد ِ بحث بوده است را وسط کشیده‌ام و واکنش ِ آدم‌ها را سنجیده‌ام. افراد ِ تشکیل‌دهنده‌ی این گروه‌ها در جمع ِ اول هم حضور دارند. دیده‌ام که در وضعیت ِ حضوری، آدم‌ها از تردیدهایشان بیشتر حرف می‌زنند و کمتر یقینی هستند. در وضعیتی ِ که روبروی کسی نشسته‌ام و به‌کمک امواج ِ صوتی گفتگو می‌کنیم، من بهتر فهمیده‌ام که طرفم چه می‌گوید و دیده‌ام که طرف ِ مقابلم هم کمتر یقینی واکنش نشان می‌دهد. با هم حرف زده‌ایم، نگاه ِ یکدیگر را فهمیده‌ایم و به یک جمع‌بندی رسیده‌ایم. تصور نمی‌کنم که تعداد ِ افراد، مهم‌ترین متغیر در این فرایند باشد. هرچند، جمع‌های حضوری، به دلیل ِ محدودیت‌های هندسی، کمتر از بیست نفر، و در بسیاری از اوقات پنج یا شش‌نفره بوده است.

فرضیه‌ام این است که وضعیت ِ ارتباطی در فیس‌بوک، یک واکنش ِ قابل ِ درک از طرف ِ انسانی است که زیر بمباران ِ ایده‌ها باید تمامیت ِ ذهنی‌اش را حفظ کند. بازکردن ِ صفحه‌ی فیس‌بوک مترادف ِ زیر هجوم قرارگرفتن توسط چند ده ابراز ِ نظر است که مشاهده‌کننده باید به‌نحوی در آن دوام بیاورد. اگر گفتگوی چند نفره را به جنگ تن‌به‌تن تشبیه کنم، و این metaphor از من نیست، وضعیت ِ فیس‌بوکی ایستادن درمیانه‌ی جنگی است که باران گلوله و خمپاره از هر طرف می‌آید. این یعنی می‌فهمم که آدمیزاد برای دفاع از ایده‌های خودش باید یک برخورد ِ یقینی با هر کدام از ایده‌های دیگر انتخاب کند (تایید یا رد). و باید این تصمیم را خیلی سریع بگیرد. علاوه بر این، گفتگو در فیس‌بوک مکتوب انجام می‌شود. این یعنی برای طرفین ِ گفتگو، برگشتن ِ از موضعی که قبل از این گرفته‌شده‌است، هزینه‌ی زیادی دارد.

عکس (  ِ تزیینی) از این‌جا

کسی شهردار ِ چاق را دوست ندارد

مشکلات راب فورد، شهردار تورنتو، بزرگ‌تر از ویدیویی است که مدتها بود ادعا می‌شد وجود دارد و او را در حال ِ کشیدن کوکایین نشان می‌دهد. فورد این اتهام را سیاست‌مدارانه رد می‌کرد اما کم‌کم اطلاعات بیشتری از ارتباطات ِ خودش، برادرش، و اطرافیانش، با دنیای زیرزمینی ِ تورنتو آشکار شد. حالا رییس پلیس می‌گوید ویدیو به دست آمده است و یکی از نزدیکان ِ آقای فورد برای اتهامات مرتبط با موادمخدر و زورگیری تحت تعقیب است. راب فورد قبل از این هم به‌خاطر ِ سیاست‌های دست ِ راستی‌اش مخالفان زیادی داشت.

راب فورد مرد ِ چاقی است و موقع صحبت‌کردن نفس کم می‌آورد. او با شکم ِ بزرگش، کراواتی که مثل ِ آبشار از گردن به سمت کمربندش آویزان شده، و صورت ِ سرخش، در تصاویر ِ رسانه‌ها دیده می‌شود. از آقای شهردار عکس‌هایی وجود دارد که او را دست در گردن ِ جوان‌های سیاه‌پوستی نشان می‌دهد که با ظاهر ِ استاندارد ِ شهروند ِ «متعهد» خوانایی ندارند. روایت‌هایی وجود دارد که راب فورد کوکایین مصرف می‌کند و برادرش در جوانی حشیش می‌فروخته است.

به‌نظرم باید در اتفاقات ماه‌های اخیر دقیق‌تر شد. مرد ِ چاق که دوستان سیاه دارد مایه‌ی شرم‌ساری شهروندان ِ «خوب» ِ شهر است. او مواد مخدر مصرف می‌کند و چشم‌هایش در گونه‌هایش دفن شده‌اند. راب فورد سر کوچکی دارد که روی شکمش دیده نمی‌شود. غبغبش از دو طرف کراواتش بیرون زده‌است. شهر از داشتن ِ چنین ساکنی شرم‌سار است. بدتر این‌که این مرد ِ شکم‌گنده شهردار شهر است.

چیزی که در این روایت‌ها نمی‌بینم اشاره به کارنامه‌ی راب فورد در شهرداری است. مهم‌تر از آن، نمی‌بینم کسی این سوال را بپرسد که مگر بزهکاران حق شرکت در دموکراسی را ندارند؟ هنوز نشنیده‌ام آقای فورد متهم باشد که از حضورش در شهرداری برای کمک به تجارت ِ مواد مخدر در شهر استفاده کرده باشد.

در جنجالی که برای فشار آوردن به راب فورد برای استعفا راه افتاده‌است زمینه‌ای از پرهیزگاری ِ مذهبی می‌بینم. مساله به‌نظرم راب فورد نیست. شهر دارد با سوزاندن ِ یکی سر ِ صلیب، خودش را تبرئه می‌کند.