بایگانی مربوط به مرداد, ۱۳۸۷

صدای وبلاگستان – پایان فصل اول

با انتشار دهمین پادکست “صدای وبلاگستان“، به انتهای فصل اول این مجموعه رسیدیم. در ادامه ی این پست، جزییات این ده پادکست رو می بینید.

روی آیکن های فایل صوتی با کیفیت بالا بزنید برای شنیدن پادکست ها (اولین آیکن: کیفیت بالا، دومین آیکن: حجم پایین) یا لینک ها رو دنبال کنید برای شنیدن توضیحات. پایین تر فایلهای m3u قرار داده شده اند برای شنیدن کل مجموعه به کمک winamp.

صدای وبلاگستان – یک: این بانو کیست– پاسخ: مسیح علی نژاد – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – دو: این وبلاگ نویس را می شناسید– پاسخ: مهدی حکیمی نویسنده وبلاگ روبو – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – سه: یک وبلاگ نویس ِ خیلی جدی – پاسخ:  دکتر  سمیه توحیدلو نویسنده ی وبلاگ بر ساحل سلامت – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – چهار: صدایی از قعر ِ تاریخ ِ وبلاگستان– پاسخ: سلمان جریری – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – پنج: این بانو علمی می نویسد– پاسخ: سارا رها، نویسنده ی وبلاگ آوای موج – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – شش: این یک معما نیست– پاسخ: دکتر مجیدی نویسنده وبلاگ یک پزشک – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – هفت: وبلاگ نویسی که از مرگ می نویسد ولی امیدوار است– پاسخ:  آسیه امینی نویسنده ی وبلاگ وارش – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – هشت: همیشه داستان پیچیده تر از آن است که دیده می شود– پاسخ: بامداد نویسنده ی وبلاگ بامدادی – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – نه: وبلاگ نویسی که از خود زندگی می نویسد– پاسخ: ویولت نویسنده ی وبلاگ من و ام اس – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

صدای وبلاگستان – ده: با این وبلاگ نویس زیاد سروکار داریم – پاسخ: ؟ – بشنوید: فایل صوتی با کیفیت بالا فایل صوتی با کیفیت پایین

پس نوشت: راهنمایی برای دهمین پادکست: همین حالا شما با این وبلاگ نویس سروکار دارید. دقیقا در همین لحظه.

پس نوشت دو: شاید بزودی خبرهای خوبی داشته باشیم. چیزهایی در حول و حواشی “رادیو کمانگیر” مثلا. شاید.

صدای وبلاگستان – ده: با این وبلاگ نویس زیاد سروکار داریم

در دهمین پادکست از مجموعه ی صدای وبلاگستان، سراغ وبلاگ نویسی می ریم که خیلی هامون روزانه باهاش سروکار داریم. اما پیش از اینکه صدای این وبلاگ نویس رو بشنویم برگردیم به پادکست قبل (ببینید:صدای وبلاگستان – نه: وبلاگ نویسی که از خود زندگی می نویسد) و صدایی که گفت،

اگه بخوام از خودم بگم، مطمئنم که سر سه سوت شناخته می شم. فکر نمی کنم صدام صدای ناشناسی باشه، چرا که بعضی از نوشته هام رو به صورت فایل صوتی در وبلاگم قرار دادم و صدام قبلا شنیده شده.

این ویولت بود، نویسنده ی وبلاگ من و ام اس (خوراک).

و اما صدای این پادکست. وبلاگ نویسهایی هستند که توضیح و حاشیه ای ندارند. داستان، داستان یک نگاه ه و یک کلمه است که همه چیز رو لو می ده. یا ذکر می کنی یا ذکر نمی کنی. این وبلاگ نویس رو می شناسید؟

عکس روز: یادگاری در سرزمین مقدس

 ۸_۸۷۰۵۰۸۰۰۸۸_l۶۰۰s.jpg

منبع: فارس

ویدئوی روز: دوربین فیلم برداری به جنگ خشونت می رود

قبلا حرف زدیم درمورد گروه اسراییلی B’Tselem که دوربین فیلمبرداری در اختیار فلسطینی ها قرار داده است برای اینکه خشونت پلیس اسراییل و صهیونیست های افراطی را مستند کنند  (ببینید:ویدئوی روز: بدرفتاری پلیس اسراییل با یک زندانی فلسطینی). این ویدئوی MSNBC در همین زمینه است.

(لینک مستقیم به ویدئو)

 خبرنگار از چوپان می پرسه، “چرا دوربین فیلمبرداری با خودت داری” و جواب می شنوه “اینطوری احساس امنیت بیشتری می کنم”.

ویدئوی روز: اینک آدم های سبز مریخی

(لینک مستقیم به ویدئو)

ادگار میچل Edgar Mitchell، دکترای فضانوردی از MIT و یکی از دارندگان رکورد طولانی ترین راهپیمایی در فضا، برای مدتها سوژه برای علاقه مندان تئوری های مربوط به بشقاب پرنده ها تهیه کرد. این فضانورد آپولو ۱۴ که ششمین نفر از ۱۲ انسانی است که روی ماه راه رفته اند، اخیرا برای چندمین بار ادعا کرد که نه تنها بدیهی است که حیات در خارج از زمین وجود دارد که ما بارها توسط بشقاب پرنده ها ملاقات شده ایم. او ادامه می دهد که در ۶۰ سال گذشته دولت آمریکا این موضوع رو مخفی کرده است.

میچل پیشتر ادعا کرده بود که کلیه ی سرطانی اش توسط فردی از راه دور و به کمک “قدرت هشیاری” درمان شده است.

زیاد گفته می شه که مردم آمریکا علاقه ی ویژه ای به تئوری های توطئه دارند.

منبع: گاردین –  رویترز

چرا مهم است بامداد ساکت نشود

bamdadi.jpgاگر پیش از این متوجه نشده بودیم، پست آزادی بیان یا خشونت کلامی؟ نشان می دهد که بامداد تحت فشار است، و این فشار از جانب مایی است که حضور مخالف را در فضای آنلاین نمی توانیم تحمل کنیم (بخوانید: نگذارید این صدا خاموش شود).

تلقی ام این است که در وبلاگستان می خواهیم یاد بگیریم. از اینجا آبی برای کسی گرم نمی شود، مگر نعمت صحبت با کسی که دیگرگونه نگاه می کند و می تواند به من کمک کند خودم را از دور نگاه کنم و ببینم که من ِ مثلا داعیه دار ِ انتقادی نگاه کردن و حرف زدن در مورد همه چیز هم از اعتدال به دورم.

مهم است که بامداد ساکت نشود و مهم است که یادمان باشد که خفه کردن ِ مخالف مثل شکستن آینه است.

و اینک Octave – جایگزین کدبازی برای MATLAB

راجع به R حرف زدیم (ببینید:R میل دارید؟)، که بخشی از کارهای MATLAB رو انجام می ده و کدباز ه. دوستی اشاره کرد که Octave هم هست. و تو چه می دانی چیست Octave.

Octave رو شاید بشه پیاده سازی کدباز ِغیر رسمی ِ MATLAB قلمداد کرد (ویکیپدیا). برای آزمایش ِ این موضوع، کدی که برای MATLAB نوشته بودم رو به Octave دادم. عملا فقط مجبور به چند تغییر جزیی در کد شدم که در اینجا توضیح داده شده. مهمترین ِ این تغییرات نبود ِ تابع saveas ه (که در MATLAB برای ذخیره ی منحنی ها استفاده می شه). تابعی نوشتم به اسم o_saveas که کار این تابع رو در Octave شبیه سازی می کنه (از اینجا بگیریدش).

نکته اساسی درمورد Octave، علاوه بر کدباز بودنش، قابلیت استفاده از اون بصورت command-line ه.

Octave رو از اینجا بگیرید. Toolbox هاش رو از اینجا.

اینجا یک pie-chart مربوط به آخرین گزارش دیدیش رو می بینید که با دو نرم افزار، به کمک تقریبا یک کد، ساخته شده.

 didish_domain_matlab.png

حاصل MATLAB

 didish_domain_octave.png

حاصل Octave

عکس روز: حقوق آدمیزاد ِ جنایتکار

۳۸۰۵۳۱_origs.jpg

زیاد دیده ایم که در مرحله ی دستگیری، پلیس به متهمان چشم بند می زند. فرض می کنیم که قانون چنین اجازه ای می دهد. اما دهن بند؟ طرف گاز می گرفته؟

یا به قانون احترام می گذاریم، به تمامی و برای همه، یا نمی گذاریم، به صلاحدیدمان. صلاحدید که وسط آمد، شکنجه ی متهم سیاسی هم قابل توجیه است.

منبع عکس: مهر

یک ایران و سه چهره – ادامه بحث “ایرانی” بودن

kamangir_search_keyword.pngحدود یک هفته پیش گفتم که کمانگیر دات نت که از گوگل حذف شده بود (ببینید: کمانگیر انگلیسی “ویروسی” شد) دوباره در گوگل ایندکس می شه (ببینید: بازگشت کمانگیرانه از دیار عدم) و این البته مصادف بود با حضور مهمانانی در اینجا که اساسا مشتری کمانگیر نبودند و دنبال چیز دیگری می گشتند (ببینید:کمانگیر دات نت: فیلم سکسی همه رقم حراج کردیم!)

در یک هفته ی گذشته، موتورهای جستجو ۲۲۳۵ مورد ارجاع به کمانگیر انجام دادند. شکل روبرو نشون می ده که در حدود دو سوم موارد، کسی در جستجوی یک عبارت سکسی به اینجا رسیده.

در ادامه ی پست قبلی (ببینید:مفهوم پیچیده ای به نام “ایرانی بودن”)، از این نمودار این نتیجه رو می گیرم: کشوری هست به نام ایران با ۷۰ میلیون آدمیزاد درش. این کشور مملکت “امام زمان” ه و پر از “جوانان متدین”. ایران رو نوع دیگری هم تعریف می کنند: جامعه ای که افرادش بدنبال آزادی از یک رژیم مذهبی هستند و در جستجوی آزادی.

در واقع اونچه نگرانش هستم این ه: کاملا قابل تصوره که من و توی “آزادی خواه” به اندازه ی محمود احمدی نژاد در اشتباهیم و تمامیت خواه. در عمل هر دوی ما ایران رو طوری مدل می کنیم که میخواهیم و بیشتر به سودمان خواهد بود.

این فایل موسیقی رو یکی از دوستان فرستاده. نمی دونم این ادبیات نماینده ی چه درصدی از جامعه امروز ایران ه. اگر می دونید بفرمایید. هر چه که هست، احمدی نژاد و ما، هر دو، در برابر این موسیقی رو ترش می کنیم.

هشدار: ممکن است این فایل را شامل کلمات ِ آزارنده، توهین آمیز، و غیر اخلاقی بیابید. با صدای بلند گوش نکنید.

پا در کفش بزرگان – یک شمارنده ساده بنویسید: ۲

توضیح: این ادامه ی پست پا در کفش بزرگان – یک شمارنده ساده بنویسید است.

دوستان عزیزی فرمودند که فایلهای کد phpی که در پست قبلی صحبتش شد را اینجا بگذارم. این فایلها رو از اینجا دانلود کنید.

برای کار انداختن این کد لازم ه که یک دیتابیس بسازید و ارتباط رو برقرار کنید. من اینکار رو با phpMyAdmin انجام می دم (واضح ه که می شد ساخت دیتابیس رو در کد قرار داد). در این دیتابیس جدولی بسازید به اسم counter که هر سطرش فیلد عددیی داره به نام timestamp. حالا مشخصات دیتابیس رو در فایل initialize.php قرار بدهید (نام دیتابیس، نام کاربری، رمز).

 initialize_php۱.png

باید به این کد امکان ذخیره اطلاعات دیگر رو هم اضافه کرد (مثلا اینکه کدام صفحات بیشتر بازدید شده اند و از این دست). اگرتغییری در کد دادید مرحمت کنید خبر بدید.