بایگانی مربوط به اسفند, ۱۳۸۶

یک ایده ناب برای “کی به کیه؟”

شده از شادی بترکی؟

آقا ما هی نشستیم مخ ریختیم روی این “کی به کیه؟” دیدیم نمی شه. تعداد وبلاگهای ایرانی خیلی زیاده. بعد یک ایده مشتی به ذهنمون رسید. چرا اصلا جریان رو اینطور نکنیم.

۱- با یک وبلاگ شروع کن و تمام لینکهاشو در بیار و به لیست اضافه کن.

۲- از بین تمام وبلاگهای موجود ۱% بالا از نظر تعداد لینکهای ورودی رو پیدا کن و بررسی دقیق کن.

۳- برو به ۲٫

مشتی نیست؟ ایده ساده است اما بنظرم جالب ه.  مرحمت کنید خیلی ایده چرندی ه بنظرتون یه ۲۴ ساعتی صبر کنید حظ ما نپکه. چاکریم.

ویدئوی روز: وب ۲٫۰

این ویدئو رو حتما دیدید. ۵ میلیون نفر دیدنش، پس بنظرم ارزش دوباره دیدن داره (لینک مستقیم).

پیش نمایش تصویری یک وبسایت – یک نکته کوچک

googlepreview.png

با پلاگین googlepreview شاید آشنا باشید. نصب کردن این پلاگین باعث میشه در صفحات گوگل و یاهو، پیش نمایشی از نتایج جستجو برای شما نمایش داده بشه (مثل بالا). قاعدتا این پلاگین رو که می بینی، فکر می کنی چطور میشه مهندسی معکوسش کرد و ازش استفاده کرد. این، نتیجه این داستان ه.

در جستجویی که در بالا نشون داده شده، تصویر مربوط به نتیجه اول در این آدرس قرار داره:

googlepreview_address.png

نکته جالب اینه که همین تصویر رو می شه در وبسایت دیگری هم قرار داد. یعنی سرور چک نمی کنه آیا درخواست برای این عکس از یک صفحه گوگل میاد یا مثلا از گزارش های “دیدیش؟”. بنابراین، اگر بتونیم کد این آدرس رو بشکنیم، براحتی می تونیم از این نمایش های کوچک برای کارهای دیگری استفاده کنیم. که البته کار بسیار راحتی ه مهندسی معکوس این داستان.

به کمک کدجاوای این پلاگین، کد زیر رو نوشتم، در دلفی، که با گرفتن یک آدرس، که http:// یا www. اولش نداره، آدرسی مثل بالا براش می سازه.

googlepreview_code.png

عکس روز: آدمیان آدمخوار

abugharibs.jpg

سرباز آمریکایی با جسد درحال گندیدن یک عراقی در زندان ابوغریب عکس می گیرد. آدمیزاد عجیب استعداد داره گند باشه، به معنای دقیق کلمه. نوشته نیک آهنگ رو هم بخونید:

قدرت، فساد آور است. میزان این فساد در کشورهایی که دولت دائما دست یک طبقه و گروه است بیشتر و بیشتر می​شود. در همین دموکراسی​های غربی، تلاش زیادی از سوی قدرت برای کنترل مسیر خبر صورت می​گیرد، ولی کسانی بوده​اند که از دل همین رسانه​ها، تاریخ​​ساز شده​اند.

بقیه عکسها رو هم ببینید (+۱۴).

منبع: wired

موسیقی هفته: پرواز بی انتها

گهگاه اینجا موسیقی می گذاشتم اما برنامه ای پشتش نبود. امشب شنیدن قطعه “پرواز بی انتها” از موسیقی متن فیلم “بابل” که کتایون عزیز فرستاده بود بردم در احوالات دیگری. از این به بعد هفته ای یک موسیقی اینجا خواهیم داشت. اینجا دنبال کنید موسیقی هفته رو: موسیقی هفته.

عکس روز: حمید هامون

kid_ashura.jpg

هامون رو دیدید؟

مرتبط: هامون، نوستالژی جوانی و یک دگم پنهانی

منبع: مراسم اربعین حسینی در تبریز – فارس

بالابین ۲٫۰ – حل مشکل کندی بالاترین

balabin.png

فرض کنید شما لینکهای ۱۰۰ نفر و ۱۰۰ وبسایت رو در بالاترین یا دنباله دنبال می کنید. این یعنی روزی ۳۰۰-۴۰۰ لینک دارید که باید نگاه کنید. کاری که بالابین و دنبال تا به حال می کردند این بود که این لینکها رو برای شما پیدا می کردند و ۱۰تا ۱۰ تابرای شما بازشون می کردند. همچنان اما شما دو مشکل داشتید،

۱- باید ۳۰ تا ۴۰ بار کلیک می کردید تا لینکها برای شما باز بشن.

۲- باید صبر می کردید تا صفحات باز شن.

بالابین ۲٫۰، و نسخه نظیرش در دنبال، این مشکل رو حل می کنند.

بالابین ۲٫۰، بالاترین رو ورق می زنه. به این ترتیب که در زمانی که شما دارید صفحه ای رو می بینید و رای می دید، صفحات دیگر لود می شن. به این ترتیب، حالا هر لینک از شما فقط ۳-۴ ثانیه وقت خواهد گرفت.

تا چندروز دیگه بالابین ۲٫۰ رو منتشر می کنم. فعلا دوره تست رو می گذرونه.

سفری به خلوص رنگها – چاپیده می شویم

idealskin.jpgیک مقاله که ۳ سال پیش نوشته بودیم بالاخره برای چاپ آماده شده و تا یکی دو ماه دیگه در “سانتیا ایرانیکا”، مجله علمی دانشگاه صنعتی شریف، چاپ خواهد شد. نسخه pdf مقاله رو اینجا ببینید: Principal Color and Its Application to Color Image Segmentation یا نسخه html ش رو اینجا. اینجا هم یک توضیح کوتاه هست.

این مقاله رو خیلی دوست دارم. کسانی نشون داده بودند که تکه های تک رنگ در تصاویری که از طبیعت گرفته می شن، ساختارهای خطی در فضای رنگ می سازند (این عملا پایه اساسی داستان تز فوق من بود). ما اما جلوتر رفتیم و نشون دادیم که مفهومی هست به نام رنگ اساسی که یک ماده رو از دیگر ماده ها متمایز می کنه. برای جزییات بنظرم یک نگاهی به این صفحه بندازید کمک کنه. استفاده کردیم از خوشه بندی فازی با تعریف کلی، و نه مثلا فقط FCM. کمی روی کاربرد این روش در تشخیص پورن هم کار کردیم.

برای مثال، اینها تیکه تصاویری هستند از پوست ( ِ بانوان گرامی در تصاویر پورن). تیکه تصویر کوچک بالا رنگ اساسی این تصاویره که الگوریتم ما استخراج کرده.

skin.jpg

نگاه که می کنم، هر زمانی گیر دادم به یک چیز. وبلاگ نویسی گیر اساسی دوسال اخیر بوده. کار اشتباهی نبوده، اما شاید کم کم داره وقتش می رسه که برگردم به همون دنیای matlab و مقاله نوشتن. php البته باید یاد گرفت. این یکی رو نمیشه نکرد.

ویدئوی روز: لیست انتظار برای خرید جلیقه انفجاری در عراق


In The Know: New Iraqi Law Requires Waiting Period For Suicide Vest Purchases

این خبرگزاری پیاز انصافا محشره (لینک مستقیم به ویدئو).

عکس روز: در دفاع از شرف پرتقال

fuck_grapefruits.png

ملت حیا ندارن.

داستان اینه. یک آقایی اومده میوه های مختلف رو روی یک محور دوبعدی گذاشته. محور افقی میگه خوردن این میوه چقدر راحت ه و محور عمودی میگه این میوه چقدر خوشمزه است. با این حساب به راست یعنی راحت و به بالا یعنی خوشمزه. بعد این انسان بی شرم اومده پرتقال رو انداخته در پایین، سمت چپ. یعنی فحش ِ کامل. خوبه دو ماه ه دارم روزی دوتا پرتقال می خورم (ببینید: رژیم لاغری کمانگیرانه). البته در زمینه انگور بیدونه موافقم باهاش. اما دلیل نمی شه….

پس نوشت: محبوبه نسخه دیگری از نمودار رو می ده. در این نسخه هم پرتقال وهن شده. زشته جان خودم.

mahi_fruit.png

پس نوشت: نیما خان دارابی هم بهش برخورده. 🙂

منبع