بایگانی مربوط به دی, ۱۳۸۶

هدیه آغاز سال ۲۰۰۸

می دونم که به احتمال خوبی برای تو هم شروع سال ۲۰۰۸ معنای خاصی نداره اما به هر حال می شه ازش خوشحال شد. بشنوید “موانع رو عقب بزن” Push The Limits رو از انیگما.

مطیع قانون های ابلهانه نشو

خودت باش، خر نشو

نکن کاری رو که همه می کنن

دلت رو بزرگ کن، موانع رو عقب بزن (متن ترانه به انگلیسی)

khat_tireh.jpgکار کردن روی پروژه “کی به کیه؟” (کمی توضیح در مورد این پروژه)، گذشته از باقی چیزها، باعث شده هر روز وبلاگها و فتوبلاگهای جالبی پیدا کنم و این عجیب حس خوبی به آدم می ده، اینکه وبلاگستان چه بزرگ و چه پویاست.

امروز وبلاگی که پیدا کردم در نظر اول اصلا وبلاگ “متفاوت”ی نیست. “خط تیره_من” در نظر اول یک وبلاگ کاملا معمولی در بلاگفاست با عکس یک دختر نیمه لخت ِ گوشه اش و با متن پر از خندانکش (smiley). اما این وبلاگ اینقدر جالب بود که به خوراک خوانم اضافه اش کنم (خوراک این وبلاگ).

از خوندن چند پست اخیر این وبلاگ بنظرم می رسه که سایه، نویسنده وبلاگ، یک دختر مجرد ۲۲ ساله است (و بدین ترتیب الان زرپ زرپ کلیک می گیره این وبلاگ). نکته اساسی “خط تیره_من” که من رو جذب کرد نثر زیباش ه. بخونید:

ما ۲۲سال پیش در شب یلدا در شکم گنده ی مادرمان بودیم

در ابتدا پدر و مادرمان با هم کارهای بدی کردند!سپس ما به وجود امدیم ! ما اولش باعث شده بودیم مادرمان عق بزند، بعد از مدتی شکمش باد کند و بعدتر_ ترش در شب یلدایی این چنین هنگامی که احتمالا” مقادیر زیادی شیرینی و اجیل لمبانده بودند(این، در تاریخ نیامده است. ما خودمان حدس می زنیم! زیرا مادرمان مثل دخترشان که ما باشیم شیکمو می باشند ) دردشان بگیرد. سرانجام هم این ما بودیم که باعث شدیم مادرمان به بیمارستان بروند و ما را بزایند…….. …

و اینچنین ما ۲۲ سال پیش در شب یلدا بالاخره مادرمان را دریدیم !!…

یا این یکی:

.ما این روزها خیلی احساس با کلاسی می نماهیم!(همان می نماییم!) زیرا ما داریم یک عدد کار تحقیقاتی انجام می دهیم که استاد راهنمایمان به ما قول داده اند که ان را در ژورنا ل های معتبر خارجکی چاپ کنیم و ما از الان خو شحالیم و همه جا پزش را می دهیم!

۲.کار دیگری که ما در این روزها می کتیم، غیر احساس با کلاسی ،این است که خیلی انار می خوریم و الان حتی دکمه های keyboarde مان نیز قرمز اناری است .زیرا شنیده ایم انار در خون سازی نقش دارد و ما با ان که اصلا” به قد و قامتمان نمی اید ولی دچار کم خونی هستیم .در ضمن ما خیلی انسان فدا کاری هستیم، …

بنظرم یکی از مهمترین شاخصه های وبلاگستان همین بزرگی غیرقابل تصورش باشه.

هامون، نوستالژی جوانی و یک دگم پنهانی

۲۰۰px-hamoun_film.jpgبا چند دوست فیلم “هامون” را نگاه کردیم. این فیلم مدتها نوستالژی سالهای جوانی ام بود و زمانی دراز می پرستیدمش. خود فیلم رو و کارگردانش مهرجویی رو و خسرو شکیبایی رو. دیدن فیلم بعد از زمان دراز اما بسیار جالب بود.

فارغ از حس نوستالژیک، فیلم بنظرم شدیدا شعاری و ضعیف آمد. حمید هامون بنظر می رسه در بازه گسترده ای از موضوعات حرف برای گفتن داره. نه تنها “ایمان و ابراهیم” که “ارتباط تجاری شرق و غرب” و “ذن” همگی در حیطه “تخصص” هامون هستند. به دوستی که مدافع فیلم بود گفتم که بنظرم این نقطه ضعف فیلم ه. او مخالف بود. گفتم “مگه ممکنه آدم در این همه زمینه متخصص باشه؟” اینجا بود که دیدم چه دگم جالبی رو در یک قالب زیبا مخفی کرده ام، اینکه اعتقاد دارم که “نمی توان در بیش از یک زمینه متخصص بود”. این اعتقاد داشتن بد بیماریی ه. مشکل اساسی اینه که گاهی اعتقاد داریم و چنان سروشکلی می دیم بهش که اصلا به شکل یک اعتقاد دیده نمی شه.

به هر حال، اگر خاطره جوانی نبود، می گفتم “هامون فیلمی بود با صحنه ها و موسیقی دل انگیز اما طرح کلی بسیار ضعیف و شعاری”.

لینک مستقیم ویدئو

عذرخواهی و توضیح از باب pop-up ها

همین الان که این متن را می خوانی، اگر روی خوراک خوان نباشی، احتمالا اعصابت از دو-سه تا pop-upی که باز می شه بهم ریخته. عذر می خوام. مجبورم آمارگیر داشته باشم روی صفحه ها، برای اینکه بدانم چه کسی می آید و از کجا می آید. یک جور جنون مخاطب شناسی. این webstat لعنتی هم که رسما گندش رو درآورده.

همین چند دقیقه پیش کد Google Analytics رو به صفحه اضافه کردم. یکی دو روزی آزمایش می کنم، اگر اوضاع خوب بود حذف می کنم کد قدیمی را. شرمندم.

امروز صبح اولین گزارش پروژه “کی به کیه؟” رو پست کردم (ببینید: در وبلاگستان ایران چه خبر است؟ گزارش اول – نگاهی به آدرس های ایمیل ۱۴۱۶ وبلاگ نویس ایرانی). این پروژه از یک ربات نرم افزاری برای جمع آوری اطلاعات از وبلاگستان استفاده می کنه. بزودی یک صفحه اختصاصی برای این پروژه ایجاد می کنم و اونجا بیشتر توضیح می دم که داستان کلا چیه.

از صبح تاحالا تعداد منابع به ۲۸۷۴۲ افزایش پیدا کرده، چون چند ساعتی کامپیوتر رو روشن گذاشتم که ربات کارش رو بکنه. اینجا دو نمایش می بینید. اولی نشون می ده ۱۵۶۵ آدرس ایمیلی که توسط “کی به کیه؟” جمع آوری شده در کدام سرویس ها قرار دارند. بوضوح ما وبلاگ نویسان ایرانی به یاهو و جیمیل بسیار علاقه داریم.

kibeki_emails.png

نمایش زیر سرویس مورد استفاده وبلاگها را نشان می ده. دقت کنید که ربات هنوز تحلیل متنی انجام نمی ده و به همین دلیل هنوز امکان تشخیص اتوماتیک وبلاگهای فارسی روی بلاگ اسپات و وردپرس را نداره. برای این امکان ایده هایی دارم که هنوز اجرا نشده اند. به هر حال بلاگفا بوضوح سرویس اول وبلاگ نویسی برای ۱۷۳۶ وبلاگ مورد بررسی ه.

kibeki_script.png

اگر ایده ای برای اضافه کردن به این تحلیل دارید مرحمت می کنید کامنت بگذارید یا ایمیل بزنید. اگر اهل استفاده از این تحلیل ها در یک تحقیق دانشگاهی هستید من شدیدا خوشحال می شم این کار رو منتشر کنیم.

kibeki۲.pngهمونطور که قبلا گفتم، روی پروژه ای کار می کنم به نام “کی به کیه؟“. هدف این پروژه جمع آوری اطلاعات درمورد وبلاگستان ایران از طریق رباتی است که در Delphi کد نویسی کردم.

تا این لحظه ربات ۲۶۸۸۱ وب سایت رو پیدا کرده که از این تعداد ۱۹۲۰۷ تا بعنوان وبلاگ شناسایی شده اند. از این تعداد ۱۵۵۵ عدد مورد بررسی کامل قرار گرفته اند. در برخورد با هر وبلاگ، ربات صفحه رو برای لینک به وبلاگ های دیگه اسکن می کنه. گذشته از این، اطلاعات دیگری نظیر آدرس ایمیل از صفحه استخراج می شن.

در این گزارش نگاهی می کنیم به سرویس های ایمیلی که وبلاگ نویسان ایرانی استفاده می کنند. ربات تا به حال ۱۴۱۶ آدرس ایمیل پیدا کرده که در زیر بصورت یک Pie Chartنشون داده شده اند. نمودار زیر نشون می ده که حدود سه چهارم ما از یاهو استفاده می کنیم. نکته دیگه اینه که ۲% آدرس های ایمیلی که در وبلاگهامون اعلام کردیم اشتباه هستند. بخشی از این آدرس ها البته برای مقابله با اسپمرها کد شده اند، مثل someone at gmail dot com.

emailss.png

فیلم بد و فیلم خوب – ۸۸ Minutes و The Kindgom

۸۸-minutes.jpgفیلم بد: یک بازیگر معروف را با ده دختر بسیار سکسی در یک داستان “عجغ وجغ” بچپانید. آقای بازیگر با هر یک از دختران یا قبلا می خوابیده یا در حین فیلم خواهد خوابید یا علی رغم خواسته شدید دختر او را سنگ روی یخ خواهد کرد. مهم نیست که فیلم با منطق نمی خواند، مهم این است که معلوم می شود که قاتل ِ بسیار متفکر داستان، که البته بوضوح یک دختر است، در صحنه انتهایی فیلم، درست پیش از کشته شدن، بسیار سکسی است و دل در گرو عشق یک آقای قاتل با چشم های دخترکش دارد. حالا شما فیلمی دارید به نام ۸۸ دقیقه – ۸۸ Minutes با بازی آل پاچینو.

فیلم خوب: پادشاهی – The Kingdom. فیلمی که چنین تیتراژ محشری داره به هیچ توضیحی احتیاج داره؟ (لینک مستقیم به ویدئو)

روزهای بد برای دزدان آنلاین

gatcopy.pngDiggly وبلاگ جدیدی راه انداخته برای مستند کردن موارد کپی کاری وبسایت های وطنی. متاسفانه موارد بسیاری وجود داره، حتی برای مثال در واحد مرکزی خبر، که وبسایتها از مطالب وبلاگ ها بدون ذکر منبع استفاده می کنند برای بالابردن مخاطب.

این مستند سازی بنظرم بسیار کار درخوریه و باید پیش از این شروع می شد. اگر شما هم خبر دارید از چنین موردی خبر بدید بی زحمت.

عکس روز: یک سوال احمدی نژادی-“فشن” انه

multimedia_pics_۱۳۸۶_۱۰_photo_۵۲۲.JPG

آقا چرا من بنظرم کت و شلوار و شال گردن به هم نمیاد؟ شما چی فکر می کنید؟

پس نوشت: کل داستان رو اینجا ببینید.

یک راس کمانگیر شاخ بر سر

یک آقایی دیروز تماس گرفت که می خوام فضای تبلیغی روی کمانگیر بخرم. پرسیدم “نه منه؟” گفت که مبلغی می دم که یک پاراگراف متن تبلیغی در یک پستت بگذاری، به همراه تیتری که نشون بده این تبلیغ ه. نمونه هم نشان داد از دیگر وبلاگهایی که تماس گرفته و تبلیغ کرده درشون.

حالا شش تا پست در کمانگیر انگلیسی انتخاب کرده و قراره بابت هر پست ۱۵ دلار بده، یعنی ۹۰ دلار سرجمع، خرج یکسال کل داستان کمانگیر.

شما بودی شاخ در نمی آوردی؟