بایگانی مربوط به آذر, ۱۳۸۶

بازداشت رضا ولی زاده و اخلاق وبلاگی

حتما خبر دارید که رضا ولی زاده روزنامه نگار، وبلاگ نویس، و صاحب سایت بازنگار بدلیل نوشتن یک پست در وبلاگش دستگیر شد. بعد از چندروز بی خبری، در آخرین پست وبلاگ ایشون “توبه نامه” ای می خونیم که گذشته از همه مسائل دیگه، در اون ایشون عملا خودشون رو بدلیل نوشتن اون پست تخطئه می کنند

قصد من از انتشار آن خبر، صرفا اطلاع‌رسانی بوده است. به عنوان یک روزنامه‌نگار که در تمام عمر مطبوعاتی‌ام هرگز در حوزه سیاست کار نکرده‌ام و همواره به عنوان خبرنگار ادب و هنر فعالیت داشته‌ام، موضوعاتی از این دست را به عنوان مسائلی جذاب و جدید که از اساس، مناسب وبلاگند تا رسانه‌های رسمی‌تر و فراگیرتر، صرفا اخباری می‌دانم که می‌توانند در فضای کم و بیش خصوصی وبلاگ مطرح شوند، بنابراین مایل نیستم خبرم به موضوعی برای سوء استفاده رسانه‌های هدفمند تبدیل شود. (تاکید از من)

فهمیدن اینکه آقای ولی زاده در چه شرایطی این پست رو نوشته اصلا سخت نیست، زمانی که می فهمیم پستی که ایشون بدلیلش دستگیر شد از وبلاگ ایشون پاک شده. علاوه بر این بازنگار هم از کار افتاده.

اینجا یک سوال مهم اخلاقی پیش میاد. بعنوان یک وبلاگ نویس آیا حق داریم موضوع رو ادامه بدیم؟ آیا حق داریم بپرسیم ولی زاده در چه شرایطی نظرش عوض شده؟ تا جایی که من می فهمم کسی که وضعیت ولی زاده رو بیش از همه می فهمه شخص ایشون ه. با عدم دسترسی به ایشون بنظر تنها کار ممکن شلوغ تر نکردن اوضاست. نظر شما چیه؟

بالابین نسخه ۱٫۴ منتشر شد

balabin۲.png

اگر برای شما سوال بوده که چطور میشه در شلوغی بالاترین لینکهای خوب رو از دست نداد یک جواب خوب “بالابین“ه. نسخه جدید فیدخوان بالابین رو از اینجا بگیرید. برای توضیحات بیشتر به صفحه بالابین مراجعه کنید.

اگر مشکلی با بالابین داشتید مرحمت کنید ایمیل بزنید یا کامنت بگذارید.

طرح جداسازی موشها و وبلاگ نویسی که پولدار شد

pb۲۹۲۶۰۴.JPGدیروز آزادنویس در مورد کارش نوشته بود که به موشهای آزمایشگاهی ربط داره. موشها در جعبه های مختلف نگهداری می شن و مهمه که موشهای باردار، موشهای گوشه گیر و بچه ها جدا از هم نگهداری بشن. گویا روال اینکار استفاده از برچسب هایی بوده که به سادگی هم مخلوط می شدند و مصیبت ایجاد می کردند.

همایون خیری، نویسنده وبلاگ آزادنویس، خلاقیتی به خرج می ده و از چند نماد تصویری برای جداکردن جعبه ها استفاده می کنه. داستان اما به این سادگی تموم نمی شه:

امروز دیدم در چند نوبت از چند تا آزمایشگاه دیگر آمده‌اند که می‌شود ما هم از فرم‌هایی که درست کردی استفاده کنیم؟ چند تا هم پرینت تصویر همان جعبه‌های خودم دستشان بود….گفتند مسئول خانه‌ی حیوانات برای همه‌ی مسئولان آزمایشگاه‌ها ایمیل زده و عکس فرستاده که بیایید و تکلیف فرم‌های‌ روی جعبه‌های‌تان را یکسره کنید و همین کاری که Hamy انجام داده را با اجازه‌ی خودش انجام بدهید چون از دیروز متوجه شده‌ایم این کار دقیق‌تری‌ست. چون می‌خواسته خیلی هم حق کپی رایت را رعایت کند گفته اول از خودش اجازه بگیرید….گفتم یک خوبش را درست می‌کنم که زیرش هم نوشته شده طراحی از چه کسی‌ست برای‌تان تکثیر می‌کنم. جدی هم اسم خودم را می‌گذارم توی طرح جدید. وقتی خودشان حق کپی رایت را رعایت می‌کنند خوب دلیلی ندارد تعارف کنم.

اما حتی این هم پایان داستان نیست. همایون امروز نوشت:

یک خانمی زنگ زد که من حسابدار دانشکده هستم و امروز یک چک برایت می‌فرستم. گفتم چک برای چی؟ گفت از طرف رئیس دانشکده به خاطر کاری که برای نشانه گذاری جعبه‌های موش‌ها انجام دادی قدردانی شده و چون می‌خواهند از روش تو برای باقی جعبه‌ها استفاده کنند برای همین هم برای تو پاداش در نظر گرفته‌اند.

به این ترتیب یک پاداش ۳۰۰۰ دلاری به آزادنویس تعلق می گیره. مبارکت باشه رفیق.

راستی، همایون برای موشهای ماده از نماد خورشید استفاده کرده بود: “برای موش‌های ماده یک تصویر خورشید درست کردم (احتمالأ باید کپی‌ رایتش را به اسم صنم بنویسم)”. این هم یک یادآوری به خورشید خانم که بره سهمش رو از آزادنویس بگیره، سهم من رو هم بده که پی حقوقش رو گرفتم.

عکس روز: مصدومان ِ ساختگی ِ زیادی واقعی

۱۹_۸۶۰۹۰۸۰۱۳۸_l۶۰۰.jpg۱_۸۶۰۹۰۸۰۱۸۵_l۶۰۰.jpgصفحه تصاویر فارس نیوز رو که باز کردم خشکم زد. پسرک بنده خدا تا سینه دفن شده و سگ هلال احمر داره سعی می کنه بهش کمک کنه. خوشبختانه این تصویر در یک مانور زلزله گرفته شده. تصاویر دیگه هم دخترهای دانش آموز رو نشون می ده که نقش مصدوم رو زیادی واقعی بازی می کنند.

یاد این عکس معروف سنگسار افتادم. هنوز هم خیلی ها این عکس براشون “نماد وحشی گری جمهوری اسلامی” ه. در واقعیت البته، این، یک صحنه از یک فیلم در مورد سنگساره.

sangsars.jpg

عکس روز: عمامه ی ایمنی، یک اختراع ناب

knittbike۴۲.jpg

دیروز گفتیم که عمامه ممکنه جلوی ترکش رو بگیره (ببینید: عکس روز: عمامه از نوع ضد گلوله) اما به هر حال حفظ روحانیت از اعم وظایف ماست. بنابراین، با الهام گرفتن از این کلاه پشمی-ایمنی، پیشنهاد می شود عمامه هم روی یک کلاه ایمنی دوخته، بافته، یا هر چیز ممکن دیگر شود (منبع عکس).

۷۳۷۰_۶۰۴s.jpgسایت فارسی بازتاب گرچه بسته شده اما نسخه انگلیسی این سایت همچنان به روز می شه، و دسته گل به آب می ده.

امروز بازتاب انگلیسی گزارشی منتشر کرد در مورد زیردریایی جدیدی که ایران به آب انداخت. متاسفانه بدلیل نا معلومی این سایت به جای استفاده از عکسهایی که دیگر منابع استفاده کرده اند سراغ اینترنت رفت (منبع) و تصویر نقاشی شده یک زیردریایی قدیمی روسی رو در خبرش استفاده کرد.

وبلاگ نویس آمریکایی گیتوی پاندیت با خوندن این خبر می نویسه (انگلیسی):

عجب زیردریایی خوشگلی، بخصوص در سن ۲۰ سالگی! (تصویر در سال ۱۹۸۷ کشیده شده)

sovietsubss.jpg

مینیمال میل دارید؟

minimalblog.jpg

در حداقل یکی از مراحل «رابطه»
از آشنایی و برقراری رابطه گرفته تا
نگه‌داری و برهم‌زدن آن
قطعاً س‌ک‌س مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند.
شما می‌توانید بگویید که این تعریف از روابط، حیوانی‌ست. ولی با پا فشاری بر این نظر، در نهایت باید با یک حیوان رابطه‌ی انسانی برقرار کنید! عدم پذیرش شما از واقعیت، واقعیت را خیلی تغییر نمی‌دهد! می‌دهد؟ (منبع)

امروز فهمیدم که مینیمال نویسان ایرانی هم خانه ای دارند. مینی لاگ نسخه ۱ چند ماه پیش کارش رو شروع کرده و یک خوراک خوان مبتنی بر Gregarius که مشترک خوراک های لیست بلند بالایی از مینیمال نویسان ایرانی ست. این آدرس وبلاگ توسعه دهندگان مینی لاگ ه: http://minilog.wordpress.com/ و این خود مینی لاگ: http://minilog.org/.

از Gregarius در فیدخوان خودم (ببینید: خوراک خوان شخصی راه بیاندازید) و همینطور در “دیدیش؟” (ببینید:“دیدیش؟”) استفاده کرده ام، البته در هر مورد از نسخه انگلیسی. دوستان مینی لاگ گویا این نرم افزار رو فارسی کرده اند.

orange-slice.jpg

این هم حسن ختام داستان:

شنیدی میگن امریکا، اهداف حمله به ایران را هم مشخص کرده؟
هیـس…
شنیدی میگن رئیس جدید سپاه حالت فوق العاده اعلام کرده ؟
هیس ….
شنیدی میگن یه عده از آقا قشنگ ها دارن فلنگ رو می بندن ؟
هیس ….
چرا هی میگی هیس؟ یعنی من هیچی نگم ؟
چرا ، بگو؛ فقط بچه خوابه ، یه کم یـواشـــتر (منبع)

عکس روز: سیاست ملخی

multimedia_pics_۱۳۸۶_۹_photo_۵۹۶s.jpg

“یک بار جستی ملخک، دوبار جستی ملخک، آخرش…”

این عکس در “تجمع دانشجویی در اعتراض به عملکرد قوه قضاییه” گرفته شده. این ضرب المثل گویا اینطور تموم می شه “آخر به دستی/شستی ملخک”.

دنباله ضرب المثل رو نمی دونستم، در گوگل گشتم ،عکس زیر اومد.

۴۵۶۶.jpg

زنده ام – “کی به کیه؟”

kibeki.png

سلام. با استانداردهای این وبلاگ، مدت “زیادی” ه که ساکتم. علت، گذشته از آمادگی برای یک سفر طولانی به اروپا (و آفریقا)، کار روی پروژه ایه به اسم “کی به کیه؟“. دارم کار آماری می کنم روی وبلاگستان. امیدوارم بزودی بتونم راجع به جمعیت وبلاگستان بنویسم و گراف ارتباطیش. اگر از کار مشابهی اطلاع دارید بی زحمت خبر بدید.

در ضمن، نسخه جدید بالابین رو هم بزودی می گذارم اینجا.

مرحمت کردی آقای درخشان

خواندن کتاب مارینا نعمت همزمان شده با خواندن و شنیدن انبوهی بد وبیراه به ایشون از جانب کسانی که اونها هم سالها در اوین زندانی بودند و شکنجه کشیدند. این مثلثهای نفرت (بر وزن مثلث عشقی) حتی به برنامه Hours شبکه CBC هم رسیده اند: ایرج نامی کامنت می گذاره که “من ۱۰۰% مطمئنم که مارینا دروغ می گه” و مارینا توضیح می ده که “ایرج عضو مجاهدین خلق ه” (ببینید). این برنامه دوساعته رادیو همبستگی رو بشنوید که در اون بعضی زندانی های سابق اوین دلایل نارضایتی شون رو از کتاب نعمت بیان می کنند (ممنون از شیما کلباسی برای لینک).

فکر نمی کنم نیاز به توضیح باشه که نظیر این دعواها در وبلاگستان هم بسیار شایع ه. باز هم نیاز به توضیح نیست که این دعواها وبلاگستان رو از هدف اصلیش، که به نظر من گفتگوی متقابل ه، بازمی داره.

زمانهایی اما هست که این امید دوباره زنده میشه که تمام این دعواها زودگذره و قابل رفع. اما چرا این همه مقدمه می نویسم.

کمانگیر نامی در ایرانیان دات کام خواب مراسم منفجر کردن قبر آیت الله خمینی رو می بینه. حسین خان درخشان گول تشابه اسمی رو می خوره و دعوای قدیمیی براش زنده می شه. سبیل طلا اشاره درخشان رو می بینه، گر می گیره و در باب “نادان ِ مهندس” می نویسه. محمود دست نوشته ها به سبیل طلا یادآوری میکنه که این کمانگیر اون کمانگیر نیست. سبیل طلا اصلاح می کنه. کمانگیر (نویسنده این سطور) توضیح می ده که این فقط یک شباهت اسمیه. حسین درخشان در وبلاگش توضیح می ده.

مرحمت کردی آقای درخشان. کاش این فتح بابی بشه که بیشتر حرف بزنیم و کمتر داد.