نوشته هایی که درمورد ’ فیل پر ’ هستند

این «نامه ی وارده» را آرش عزیز فرستاده است. اگر شما هم مطلبی نوشته اید اما وبلاگ ندارید یا به هر دلیل مطلب را نمی خواهید در وبلاگتان بگذارید، نوشته/عکس/ویدئوتان (یا هر چیز دیگری) را بفرستید به arash@kamangir.net. واضح است که استانداردهای وبلاگ نویسی را در این کار لحاظ خواهیم کرد.

نگاهی به دو شیوه رایج برای وب گردی آزادانه: Your Freedom و Psiphon

این روزها، استفاده از ابزارها و شیوه های مختلف که اجازه مرور آزادانه وب را به شما می دهند تبدیل به امری معمول و رایج برای کاربران ساکن در ایران و معدود کشورهایی نظیر چین گشته است. سانسور شدید اینترنت و سایت های آن، آزار دهنده ترین مشکل ممکن برای یک کاربر است چرا که گاهی این فیلتر تا جایی پیش می رود که وارد یک حلقه بی معنی شده و نشان می دهد که کنترل و سانسور بی جهت این همه وب سایت حتی برای خود مسئولین امر نیز دشوار و نا ممکن است.

(لینک مستقیم به ویدئو)

اما در اینجا هدف بیان این مشکلات نیست، بلکه قصد داریم تا دو شیوه معمول برای رهایی از دست این معضل را بررسی کرده و به بیان نکات مثبت و منفی هر یک از آن ها بپردازیم.

دو شیوه رایج برای وب گردی آزادانه استفاده از Your Freedom و Psiphon است. ابزارهایی که به گمانم اکثر کاربران ایرانی دست کم با یکی از آن ها آشنایی کامل دارند.ابتدا به سراغ برنامه Yourfreedom می رویم تا ببینیم که از این برنامه چطور می توان استفاده کرد.

Yourfreedom نرم افزاری است که مبتنی بر جاوا کار می کند و برای استفاده از آن باید جاوا را روی سیستم خود نصب کنید. (البته نسخه کامل آن نیز که همراه با جاوا است برای دانلود وجود دارد.) پس از دریافت و نصب برنامه، هنگامی که برای اولین بار آن را اجرا می کنید، نرم افزار شروع به جستجوی سرورهای فعال می کند تا برای اتصال کامل شما به اینترنت از آن ها استفاده نماید. معمولا پس از چند دقیقه لیستی از سرورهایی که در نقاط مختلف دنیا قرار دارند برای شما نمایش داده می شود که با تایید آن ها، به صفحه اصلی خود برنامه ارجاع داده می شوید و هنگامی که بر روی Start Connection کلیک کنید، اتصال شما با یکی از سرور ها برقرار می شود. حالا تنها کافی است که شما تنظیمات پراکسی مرورگر خود را بر اساس راهنمایی که خود برنامه می کند، تغییر دهید.

اما در Psiphon همه چیز فرق می کند! طبق ویدیوی آموزشی که در این لینک وجود دارد، عملکرد این برنامه کاملا مبتنی بر مرورگر است و شما نمی توانید خارج از محیط پنجره ای که Psiphone را در آن باز کرده اید، فیلترینگ را دور بزنید. PSiphone محصولی کانادایی است که سرعت مرور از طریق آن به نسبت بالاتر از Your Freedom است.

(لینک مستقیم به ویدئو)

در هر صورت می توانید از هر دو روش به طور یکجا برای اتصال کامل به اینترنت استفاده کنید اما از کدام و در کجا؟

از مزایای Your Freedom می توان به آزادانه کار این نرم افزار اشاره کرد به طوری که شما می توانید علاوه بر مرورگر خود، در هر برنامه دیگری که از قابلیت تنظیمات پراکسی پشتیبانی کند از آن استفاده کنید. Your Freedom از سرور های متعددی پشتیبانی می شود که بنا به اختیار می توانید کشور ارائه دهنده سرور خود را تغییر دهید. از آنجایی که این برنامه از طریق تنظیمات پراکسی به مرورگر اضافه می شود، مانند ارتباط مستقیم معمول اینترنت تان، محدودیتی برای مشاهده سایت ها (نظیر محدودیت استفاده از جاوا اسکریپت و به طبع آن، عدم امکان ورور به سایت هایی مانند فیس بوک و توییتر و یا مشاهده ویدیو های یوتیوب) ندارید و می توانید به راحتی کلیه کارهای مرتبط با وب خود را انجام دهید.

رابط نرم افزاری Your Freedom

سایفان مبتنی بر مرورگر دقیقا هیچ کدام از امکانات بالا را ندارد! اما بزرگترین مزیتی که نسبت به Your Freedom دارد، قابل دسترس بودن آن است. برای استفاده از PSiphon نیازی به نصب برنامه ای ندارید و همین نکته باعث می شود که شما در هر جای ممکنی (مانند کافی نت ها)، بتوانید از آن استفاده کنید. مزیت دیگر این ابزار سرعت بالاتر آن نسبت به سرور های برنامه دیگر است. از طریق سایفان شما می توانید مانند یک کاربر کانادایی وبگردی کنید و هر آنچه را که او می بیند ببینید. البته از شرایط استفاده از آن، طبق قوانین حاکم بر کانادا، عدم مشاهده و دسترسی به سایت های هرزه نگاری کودک و یا کلاه برداری است. لازم به ذکر است که این برنامه نمی تواند هویت شما را مخفی نگه دارد.

حالا شما می توانید بسته به نیاز خود و مزایا و معایب این برنامه ها، در زمان های مورد نیاز از آن ها استفاده کنید.

فیل پر: آقای فیل+ترینگ را دمش را می بریم!

فیل پر” یعنی فیلی که روی وبلاگ ها می نشست، یا کار دیگر می کرد، “پر!”، از جنس “کلاغ، پر!”

فیل پر یک کد ِ php است که بصورت آینه برای فهرستی از وبلاگ ها عمل می کند. در داستان ِ کمانگیر را سریع تر بخوانید و بدون فیلتر، کد کوچکی نوشتم که آینه ای از کمانگیر را در arash.kamangir.net ایجاد می کند. فیل پر ادامه ی این ایده است، که اینجا هم صحتبش شد: خوابنما گردیدگی ِ فیلترمندانه: فیلتر نداریم – یک ایده!.

داستان به اختصار این است:

  • تویی که وبلاگت فیل+تر شده است کد ِ فیل پر را دانلود می کنی و در یک سابدومین یا پوشه روی سرور قرار می دهی. فیل پر را می توانید روی هر سروری که php اجرا کند قرار دهید، مثلا سایت دانشگاه.
  • با انجام تنظیم ها در fp_config.php کاری می کنی که این نسخه ی فیل پر بطور پیش فرض محتویات وبلاگ تو را نشان بدهد، مثل کاری که من کرده ام.
  • در ستون ِ کناری فهرستی از وبلاگها هست که بیننده می تواند انتخاب کند تا آینه ی آن وبلاگ را ببینید.
  • به این ترتیب توی وبلاگ نویس بخشی از فضای سرورت را به بریدن دم آقای فیل+ترینگ اختصاص داده ای.
  • هر وبلاگ در فیل پر یک آدرس دایم دارد که می تواند برای بوکمارک کردن استفاده شود.
  • نسخه ی فعلی ِ فیل پر بسیار آزمایشی است. کم کم نسخه هایی را برای استفاده همین جا می گذارم. برای اطلاع  از روند ِ کار ِ فیل پر خوراکش را مشترک شوید.

فیل پر یک نرم افزار کد باز است و از هر نوع کمکی بشدت استقبال می کنم.

filpar_about.png

آقای فیل+ترینگ را دمش را می بریم!

نامه ای به عمو فیلترباف – بازی وبلاگی

توضیح: این نوشته پاسخی است به بازی وبلاگی ِ “نامه ای به عمو فیلترباف” که علیرضای عزیز آغازش کرد. شما هم بنویسید.

سلام عموفیلترباف

خوبی عمو؟ زن عمو خوبه؟

ببین عمو، بیا با هم رک باشیم. این داستان فیلترکردن به ضرر همه ی ماست. این همه یعنی توی فیلتر کننده، من ِ فیلتر شونده، و خلق اللهی که تو دورشان دیوار فیلتر را می کشی.

تو من را فیلتر می کنی، و تو سایت سکسی را فیلتر می کنی. این یعنی نه فقط دهان من را می خواهی ببندی، بلکه می اندازیم توی بند کنار ِ “عکس ِ خصوصی جیگر” منتشر کننده ها. این یعنی تو من را دوبرابر آزار می دهی. بعد چه می شود؟ بعد من می روم و روش پیدا می کنم که فیلتر تو را از کار بیاندازم. و می اندازم. می دانی که می اندازم. اما این کار یک ایراد ِ بزرگ دارد. این یعنی من به همان خلق الله که تو خودت را مسوول هدایتشان به بهشت کرده ای، یاد می دهم چطور سایت سکسی هم ببینند. تو با فیلتر کردن ِ من، به من انگیزه می دهی برای اینکه با تو بجنگم. در این جنگ چیزی که من و تو هر دو بهش اعتقاد داریم زیر سوال می رود.

ببین عمو، چیزهایی هست که همه ی دنیا رده بندی شده است. یعنی مثلا بچه ی ۱۲ ساله خیلی جاها نمی تواند برود به فروشنده بگوید “یک بطر اسمیرنف بده”. تو که من را فیلتر می کنی، من هم بساط پهن می کنم کنار خیابان، یکی هم می آید کنارم از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را حراج می کند (اینجا تخیلت را به کار بگیر).

filter_letter_s.jpg

اما تو هم ضرر می کنی. می شوی چماق بدست. تو آدم محترمی هستی. یعنی من برای تو احترام قایلم. اما وقتی آزارم می دهی من هم به تو فحش می دهم. دوست داری فحش بخوری؟ تو وقتی وبلاگ ِ من را فیلتر می کنی یعنی داری داد می زنی که از من می ترسی. از من می ترسی عمو؟ یعنی تو فکر می کنی چند صد تا جوان ِ خوشحال حالا مثلا بنویسند آزادی آزادی آزادی آزادی، تو مثلا “توده های میلیونی”ات یک صفرش می افتد؟ یعنی تو اینقدر به خودت شک داری؟ عمو این چه راه و روش ِ برتر زندگی و چه صراط ِ مستقیمی است که با صد تا وبلاگ چپو می شود؟

ببین عمو، یک نگاه کن به سرتاپای وبلاگ من. ببین چند وقت است به “استوانه”های تو حتی نگاه ِ چپ هم نکرده ام. بگذار دلمان خوش باشد عمویمان به خودش شک ندارد.

بردار این فیلتر را عمو. به خدا زشت است. من خجالت می کشم به کسی بگویم “وبلاگم فیلتر است”. چون می پرسند “مگه چی می نویسی” و من می مانم چه بگویم. اینقدر خفتمان نده.

راستی عمو، بیا متمرکز شو روی همان سایت های سکسی. ما هم کمکت می کنیم. اصلا بیا خر کسانی را بگیر که کپی کاری می کنند. اینقدر کار هست که تو بکنی. ما هم کمکت می کنیم. قول می دهم.

قربانت – یک فیلتر شده

از دیگران:

خوابنما گردیدگی ِ فیلترمندانه: فیلتر نداریم – یک ایده!

وسط خواب و بیداری، همین یک ساعت پیش، جزییات یک داستانی رو طرح ریختم به نام “فیلتر نداریم”. ایده، بزرگتر کردن ِ همین چیزی ه که در arash.kamangir.net راه افتاده و محمود هم با تغییراتی استفاده اش کرده.

یک جور تلاش جمعی برای ایجاد نسخه های جایگزین برای وبلاگهای فیلتر شده.

باید بشینم کد بنویسم. حرف می زنیم! فکر می کنم بد چیزی از آب درنیاد.