دیدیش؟ – تحلیل اشتراک لینک در وبلاگستان

didish.png“دیدیش؟” پروژه جمع آوری لینکهای به اشتراک گذاشته شده توسط وبلاگ نویسان ایرانی است. در این صفحه نحوه کار این پروژه به اختصار توضیح داده می شود.

۱) شروع راه لینکهای به اشتراک گذاشته شده توسط وبلاگ نویسان است. این لینکها غالبا توسط del.icio.us یا خوراک خوان گوگل به اشتراک گذاشته شده و سپس در گوشه یک وبلاگ نمایش داده می شوند. “دیدیش؟” خوراک این اشتراک ها را جمع آوری می کند.

۲) خوراک خوانی که در didish.kamangir.net نصب شده است این لینکهای اشتراکی را جمع آوری می کند. این خوراک خوان حداقل روزی یکبار خوراک های اشتراکی را وارسی می کند.

۳) برنامه DidishExtract که در محیط دلفی نوشته شده است بانک داده “دیدیش؟” را خوانده و آن را تحلیل می کند. مراحل این کار بدین ترتیب است:

۱- در هر منبع، ۱۰۰۰ لینک آخر خوانده می شوند. اگر منبعی کمتر از ۱۰۰۰ لینک دارد، تمام لینکها خوانده خواهد شد.

۲- لینکها برای بازسازی مورد بررسی قرار می گیرند. این مرحله برای لینکهایی که به وبلاگهایی در پرشین بلاگ اشاره می کنند ضروری است. همینطور لینکهایی که از طریق فیدبرنر ارسال می شوند نیاز به بازسازی دارند.

۴) لینکها از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرند. سپس یک گزارش تهیه می شود و روی صفحه گزارشها منتشر می شود. یک گزارش نوعی شامل این موارد است:

۱- ۱۰۰ وبسایت/وبلاگ برتر با توجه به تعداد لینکها (مثال).

۲- لیست تمام منابع (مثال).

۳- لیست تمام سرورها (مثال). این لیست برای مقایسه میزان محبوبیت سرویس های وبلاگی نظیر بلاگ اسپات یا وردپرس مفید است.

۴- ۱۰ وبسایت/وبلاگ برتر و سهم آنها از لینکها (مثال). دقت کنید که عنوان این نمودار نشان دهنده سهم جمعی این ۱۰ سایت از تمام لینکهاست. برای مثال، در این مورد، ۱۷% لینکها به ۱۰ سایت برتر هستند که از این میزان ۲۲% اختصاص به رادیوزمانه دارد. بنابراین، سهم رادیوزمانه از کل برابر ۱۷%*۲۲%=۴% است.

۵- ۱۰ سرور برتر، نظیر بالا (مثال).

۶- ۱۰ سایت برتر با توجه به تعداد منابعی که به این سایتها لینک داده اند (مثال).

۷- تعداد لینک و تعداد منبع برای سایتهای برتر (مثال).

۸- گراف ارتباطی وبلاگستان (مثال). این گراف بدین ترتیب ساخته می شود که دربین ۱۰۰ سایت برتر، آنها که لینک به اشتراک می گذارند شناسایی می شوند. این وبسایتها اصولا وبلاگ خواهند بود چون یک منبع خبری لینک به اشتراک نمی گذارد. سپس، به کمک یک کد رنگی، قدرت ارتباط بین وبلاگها نشان داده می شود. برای مثال اگر خط تیره ای از وبلاگ آ به وبلاگ ب برود، یعنی سهم بزرگی از لینکهای به اشتراک گذاشته شده در وبلاگ آ به وبلاگ ب هستند.

مهم است که دقت کنید که “دیدیش؟” به لینکهای موجود در وبلاگهای کاری ندارد. “دیدیش؟” صرفا لینکهای به اشتراک گذاشته شده را تحلیل می کند. تحلیل کامل لینکهای موجود در وبلاگها هدف پروژه “کی به کیه؟” است. این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی کار است.

برای اطلاعات بیشتر به این پستها مراجعه کنید یا ایمیل بزنید arash@kamangir.net.

با آنکه تمام تلاشم را برای صحت اطلاعات منتشر شده در این پروژه انجام می دهم، این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی خود است و باید از آزمون های بسیاری بگذرد.

پستهای مرتبط: به این گروه مراجعه کنید.

قدردانی: ایده “دیدیش؟” از سارای آوای موج است. در طی این پروژه از همفکری های وحید استفاده بسیار برده ام.

این توضیح به انگلیسی هم موجود است.

آخرین تغییر صفحه: ۱۶ آوریل ۲۰۰۸ – ۲۹ فروردین ۱۳۸۷