جناب آقای دکتر حسن روحانی
رییس‌جمهور محترم ایران

ما٬ جمعی از کاربران و فعالان فضای مجازی٬ با نگرانی شاهد گزارش‌هایی هستیم که خبرنگاران و فعالان رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران، از آزار و تهدید اعضای خانواده‌ی خود در ایران منتشر می‌کنند.

آقای رییس‌جمهور٬ احضار و بازجویی از افراد تنها در چهارچوب‌های قانونی پذیرفتنی است. ما تهدید افراد به برخورد قضایی٬ به‌دلیل فعالیت فرزند یا افراد نزدیک در رسانه‌های خارج از ایران را٬ استفاده‌ی غیرقانونی از ابزارهای غیرسیاسی‌ای می‌دانیم که هر جامعه‌ای برای حفظ سلامت خود به آن‌ها احتیاج دارد. تهدید و بازجویی از خانواده‌ی یک فرد به‌دلیل فعالیت‌های او، نقض حقوق اساسی شهروندی است که دولت ایران مسوولیت حفظ حقوق او را دارد.

جناب آقای روحانی٬ بسیاری از خبرنگارانی که روایت‌هایی از آزار بستگان خود را منتشر کرده‌اند، افرادی هستند که ما آن‌ها را برای رویه‌ی منطقی و دیدگاه‌های واقع‌گرایانه‌شان در سال‌های اخیر شناخته‌ایم. فعالیت‌های این افراد در حیطه‌ی تخصصی‌شان٬ به ایجاد فضایی از گفتگوی منطقی در سطح وب و عقب‌زدن تندروی مخرب کمک کرده‌است. آزار فردی که هنوز رابطه‌های عمیقی با داخل ایران دارد٬ فضا را برای افرادی مساعدتر خواهد کرد که شناخت کمتری از ایران و فضای فرهنگی آن دارند. ما می‌خواهیم که در رسانه‌های خارج از ایران افرادی فعال باشند که ایران را می‌شناسند و گذشته از دل‌بستگی و علاقه‌ی شخصی٬ هنوز در آن ریشه دارند.

آقای رییس‌جمهور٬ شما مدتی است که در فضای اینترنت فعال‌تر هستید. حدس می‌زنیم که شما و همکاران‌تان با حضور در فضای مجازی به‌خوبی می‌دانید که تندروی٬ تکذیب و تخطئه٬ و تقلیل اتفاقات به روایت‌های ساده و مخرب٬ روال‌های معمولی در این محیط هستند. آزار و تهدید فعالان رسانه‌ای در فضای اینترنت٬ تک‌صداهای منطق و تحلیل در این فضا را ساکت می‌کند و آن را برای افراد و گروه‌هایی با رابطه‌ی سست‌تر با موقعیت فرهنگی ایران مساعدتر می‌کند.

جناب آقای روحانی٬ ما از حضور در اینترنت برای یادگیری روش‌های مسالمت‌آمیز فعالیت اجتماعی و سیاسی استفاده می‌کنیم. شما می‌دانید که بسیاری از ما انتقادات زیادی به ساختار اجتماعی و سیاسی حاکم بر ایران داریم. با این‌حال٬ ما سخنانی که از شما در سفر اخیرتان به سازمان ملل منتشر شد را در اینترنت بازنشر دادیم و از آن‌چه با آن موافق بودیم دفاع کردیم.

آقای رییس‌جمهور٬ دفاع از کارکردهای شما و تیم شما در اینترنت کار ساده‌ای نیست. ما از شما برای فعالیت در زمینه‌ای که صحیح می‌دانیم کمک اضافه‌ای نمی‌خواهیم. ما فضایی را می‌خواهیم که در آن فعالان رسانه‌ای نگران آزار پدر و مادر و خواهر و برادر خود نباشند و با ذهنی آرام وضعیت را تحلیل کنند و به گفتگو دامن بزنند.

جناب آقای دکتر روحانی٬ شما چند هفته پیش توییت کردید «پیشنهاد میکنم طرح “جهان علیه خشونت و افراطی‌گری” در دستور کار سازمان ملل متحد قرار گیرد». آزار و تهدید اعضای خانواده‌ی فعالان رسانه‌ای خارج از کشور، نه تنها تضییع حقوق اساسی این افراد است٬ بلکه به خشونت و افراطی‌گری در فضای وب فارسی دامن می‌زند. ما امضاکنندگان این نامه از شما می‌خواهیم که از اختیارات قانونی خود استفاده کنید و به نگرانی فعالان رسانه‌ای خارج از کشور برای خانواده‌های خود خاتمه دهید.

با احترام
جمعی از کاربران و فعالان فضای مجازی

متن این نامه به‌همراه‌های امضاهای آن برای دفتر دکتر حسن روحانی ارسال خواهد شد.

برای همخوان کردن این نامه از این لینک استفاده کنید: http://goo.gl/tMttwi
فهرست امضاهای نامه: http://goo.gl/kmiPGe