در هفته‌ی آخر خرداد٬ نامه‌ی سرگشاده‌ای به حسن روحانی نوشتم و از او خواستم که به وضعیت اینترنت در ایران رسیدگی کند. این نامه هفت روز برای امضا باز بود و ۵۷۵۹ نفر آن را امضا کردند. امضاکنندگان محل اقامت خود را ذکر کردند و گفتند که به نظر آن‌ها «اینترنت بهتر» یعنی چه.

امروز تحلیل نتایج این کار تمام شد. خلاصه‌ی نتایج را این‌جا بخوانید (گزارش کامل

  • ۳۸٪ امضاکنندگان ساکن تهران هستند و ۵۰٪ در نقاط دیگر کشور ایران زندگی می‌کنند. در مجموع ۸۸٪ از شرکت‌کنندگان ساکن ایران هستند.
  • بعد از ایران٬ کشورهای آمریکا٬ کانادا٬ آلمان و ترکیه با فاصله‌ی زیادی در فهرست محل اقامت امضاکنندگان هستند.
  • از کسانی که به سوال «اینترنت بهتر» جواب دادند٬ ۸۵٪ گفتند که وضعیت ارتباط به اینترنت باید اصلاح شود. آن‌ها به موضوعاتی مثل فیلترینگ٬ قطع‌شدن‌ها و دردسترس‌نبودن اینترنت پرسرعت اشاره کردند.
  • ۸۲٪ شرکت‌کنندگان گفتند سرعت اینترنت باید بهتر شود.
  • ۲۴٪ گفتند اینترنت باید ارزان‌تر شود.
  • ۹٪ گفتند نگرانی‌ها درباره‌ی امنیت شخصی در اینترنت باید رفع شودد (جمع درصدها ۱۰۰٪ نیست – هرکس می‌توانست به یک یا بیشتر موارد اشاره کند.)

متن این نامه را به‌همراه امضاهای زیر آن پرینت می‌کنم و بعد از استقرار دکتر حسن روحانی بعنوان رییس‌جمهور ایرای برای دفتر او می‌فرستم.

گزارش کامل تحلیل این نتایچ را این‌جا بخوانید (pdf). توضیح بیشتر درباره‌ی نامه اینجا. متن نامه را این‌جا بخوانید.

جناب آقای دکتر حسن روحانی٬ ریاست جمهور منتخب مردم ایران٬

انتخاب شما به این مقام مهم را تبریک می‌گوییم. شادمانی دوستان ما در شهرهای مختلف ایران و کشورهای دیگر به ما نشان می‌دهد که ایرانیان زیادی به شما امید بسته‌اند که زندگی بهتری برای آن‌ها فراهم کنید.

ما٬ کاربران شبکه‌های اجتماعی اینترنتی و وبلاگ‌نویسان٬ از حضور خود در فضای مجازی برای تشویق دیگران به شرکت در انتخابات و رای دادن به شما استفاده کردیم. برخی از ما ساکن شهرهای مختلف ایران هستیم و برخی دیگر ساکن کشورهایی جز ایران. مستقل از موقعیت جغرافیایی٬ ما از اینترنت استفاده کردیم تا به دیگر ایرانیانی که به هر دلیل تمایلی به شرکت در این انتخابات نداشتند نشان دهیم که امید به آینده‌ای بهتر تنها از طریق مشارکت در فرایندهای سیاسی حاصل می‌شود.

ما دیدیم که شما هم از اینترنت برای ارتباط با ایرانیان استفاده کردید. حضور شما در توییتر و شبکه‌های مجازی دیگر به ما نشان داد که شما هم از اهمیت اینترنت در زندگی در این روزگار مطلع هستید.

جناب آقای روحانی! وضعیت اینترنت در ایران به هیچ وجه مناسب نیست. اینترنت در ایران کند است و نظام فیلترینگ افراد را از دسترسی به اطلاعات منع می‌کند. فعالیت اقتصادی مبتنی بر اینترنت در ایران بسیار پرخطر است. اطمینان داریم که مشاورین شما با شما درباره‌ی این موضوعات صحبت کرده‌اند.

اینترنت همانند هر موجودیت دیگر نیازمند سامان‌دهی و نظام‌بخشی است. ما از شما می‌خواهیم ایجاد سازوکار مناسبی برای مدیریت اینترنت را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. به نظر ما، اینترنت در ایران می‌تواند با سرعت‌های بسیاری بالاتری عرضه شود. ما معتقدیم مدیریت اینترنت باید توسط نهادهایی انجام شود که با رای مردم انتخاب شده‌اند و سازوکار این ساختار باید شفاف بوده و در دسترس شهروندان باشد. ما از شما می‌خواهیم که به‌عنوان منتخب بیش از نیمی از رای‌دهندگان٬ با دستگاه‌های مرتبط برای تعریف دقیق‌تر مصادیق عمل مجرمانه در اینترنت وارد مذاکره شوید.

جناب آقای روحانی! ما در اینترنتی که سرعت آن در معیارهای امروز غیرقابل پذیرش است و با استفاده از شبکه‌های اجتماعی‌ای که حضور در آن‌ها منع شده است٬ ایرانیان را به شرکت در حیات سیاسی خود ترغیب کردیم. ما از شما می‌خواهیم که شرایطی را فراهم آورید که در سال ۱۳۹۶ قادر باشیم و انگیزه‌ای برای دعوت دوباره‌ی ایرانیان به ریختن رای خود به نام شما در صندوق‌های رای داشته باشیم.

مرتبط،

درخواست “اینترنت بهتر” در نامه کاربران ایرانی به روحانی – دویچه‌وله

روحانی و دسترسی به اینترنت؛ خواسته‌‌ها و تردیدها – بی‌بی‌سی

Arash Abadpour on a “Better Internet” in Iran – The Center for Global Communication Studies (CGCS)