باربارا والترز (از شبکه‌ی ای‌بی‌سی) – من تصویرهای وحشتناکی از آنچه اتفاق افتاده‌است دیده‌ام. چرا چنین برخورد خشنی با مخالفین انجام شد؟

بشار اسد – کدام اتفاق؟

والترز – من چند نمونه برای شما می‌گویم. یک پسر ۱۳ سال در ماه آوریل دستگیر شد و یک ماه بعد جسدش با علایم شکنجه به خانواده‌اش تحویل داده‌شد. یک کاریکاتوریست مشهور، که منتقد شما بود، به‌سختی کتک خورد و دستهایش شکسته شد. یک خواننده‌ی مشهور، که آهنگی برای استقبال از سقوط شما خواند، گلویش بریده شد. شما این تصاویر را دیده‌اید. ندیده‌اید؟

بشار اسد – من با پدر این پسر صحبت کردم. او گفت شکنجه‌ای در کار نبوده‌است.

والترز – آیا شما احساس گناه می‌کنید؟

بشار اسد – (می‌خندد) من بهترین کاری که می‌توانستم برای محافظت از مردمم انجام دادم. در چنین وضعیتی شما احساس گناه نمی‌کنید. من از اینکه جانهایی از دست‌رفته است متاسفم، اما وقتی کسی را نکشته‌ام دلیلی برای احساس گناه ندارم.

والترز – آیا شما فکر نمی‌کنید برخورد نیروهای شما بیش‌ازاندازه خشن بود؟

بشار اسد – آنها نیروهای من نبودند. آنها نیروهای نظامی دولت بودند. من رییس‌جمهور هستم. من صاحب کشور نیستم.

والترز – اما شما فرمان دادید.

بشار اسد – نه. نه. نه. دستوری نبود. دستوری برای برخورد خشن یا قتل نبود.

والترز – اما نیروهای شما خانه به خانه رفتند و مردم را دستگیر کردند. من تصاویر این برخوردها را دیده‌ام.

بشار اسد – چطور صحت این تصاویر را تایید می‌کنید؟ این اتهامات جعلی هستند…ما مردممان را نمی‌کشیم. هیچ دولتی در جهان مردمش را نمی‌کشد، مگر اینکه یک دیوانه در مصدر امر باشد.

والترز – هفته‌ی گذشته یک کمیسیون مستقل سازمان ملل گزارشی درباره‌ی وضعیت سوریه منتشر کرد و اعلام کرد که دولت شما مرتکب جنایت علیه بشریت، شامل شکنجه و تجاوز علیه تظاهرکنندگان، از جمله کودکان، شده‌است. شما درباره‌ی این گزارش چه می‌گویید؟

بشار اسد – ما باید این گزارش و مدارک ِ موجود در آن را ببینیم. بعد می‌توانیم آن را بررسی کنیم…. ما نمی‌توانیم فقط به این دلیل که سازمان ملل …. چه کسی گفته است که سازمان ملل یک سازمان معتبر است؟

والترز – شما سازمان ملل را به‌عنوان یک سازمان معتبر نمی‌پذیرید؟

بشار اسد – نه.

والترز – شما در سازمان ملل نماینده دارید!

بشار اسد – بله. این یک بازی است. این که شما در یک بازی شرکت می‌کنید به این معنی نیست که به بازی باور دارید (و می‌خندد…)