این گزارش را امروز دیدم. احتمالا در چند روز گذشته از مجله‌ی خبری اخبار شبکه‌ی یک پخش شده‌است.

مضمون گزارش ارایه‌ی دلایل و شواهدی برای این ادعاست که بی‌بی‌سی فارسی در کنترل ِ بهاییان است. من تخصصی برای اظهار نظر در این زمینه ندارم.

در انتهای گزارش، دقیقه‌ی ۶:۴۱، صدای ِ روی ویدیو این‌طور می‌گوید،

پس از ساخت و پخش ِ مستند ِ سفارشی ِ بی‌بی‌سی از بهاییت، عوامل ِ دست‌اندرکار ِ این مستند ِ فرمایشی در یک جلسه‌ی خصوصی که مجری ِ آن نیز از بدنه‌ی بی‌بی‌سی فارسی بود، گزارش ِ عملکرد ِ خود را به بهاییان حاضر این‌گونه توضیح می‌دهند.

سپس، قسمتی از ویدیو، با ترجمه‌ی سازندگان گزارش، پخش می‌شود،

مجری ِ بی‌بی‌سی – این اولین مستندی‌ه که درمورد تاریخ و زندگی بهایی‌ها در ایران ساخته شده؟

کسری ناجی – من فکر می‌کنم که مجموعه‌ی بی‌بی‌سی همه‌ی تلاشش رو کرد تا چهره‌ی خوبی رو از بهاییت به تصویر بکشه.

و گزارش، یا نسخه‌ای که من پیدا کردم، با همین جمله تمام می‌شود.

ویدیوی اصلی، که در گزارش قطعه‌ای از آن استفاده شده‌است، را در یوتیوب پیدا کردم. برنامه در Frontline Club در لندن برگزار شده است و «خصوصی» بوده است (لینک)، احتمالا به همان مفهومی که همه‌ی event های مثلا فیس‌بوکی private هستند. حرفی که کسری ناجی می‌زند هم چیزی نیست که در گزارش گفته می‌شود.

بخشی که در گزارش استفاده شده است از دقیقه‌ی ۱:۱۲ ویدیوی اصلی شروع می‌شود و کسری ناجی می‌گوید،

من فکر می‌کنم این احتمالا اولین برنامه‌ای است که به تاریخ بهایی می‌پردازد … ما ایده‌ی ساخت این برنامه را وقتی پیدا کردیم که رهبران بهایی در ایران بازداشت شدند و ما متوجه شدیم که به‌اندازه‌ی کافی در این باره حرف زده نمی‌شود….

و ادامه می‌دهد، اما من ندیدم حرفی که در گزارش گفته می‌شود از دهان او بیرون بیاید. البته, نزدیک یک‌ساعت ویدیو از این «جلسه‌ی خصوصی» وجود دارد که من همه‌اش را ندیدم. چیزی که من دیدم این است که صدایی روی بخشی از ویدیو گذاشته شده‌است، اما این حرفی نیست که در ویدیو در آن لحظه گفته می‌شود. اگر کسی بقیه‌ی ویدیو را دید اینجا خبرش را بدهد.

ویدیوی جام‌جمویدیوی اصلی