امروز دو سیاست‌مدار مردند.

دیشب، در شمال ِ آفریقا، مخالفین به طرابلس رسیدند، و اگرچه معمر قذافی هنوز به‌عنوان یک انسان نفس می‌کشد، اما او یک سیاست‌مدار ِ مرده است. امروز صبح، در شمال آمریکا، جک لیتن، رهبر حزب ان‌دی‌پی، به‌دلیل عوارض سرطان فوت کرد. یک ماه پیش او اعلام کرده‌بود که برای مبارزه با سرطان ِ جدیدی که به آن مبتلا شده بود از رهبری حزب بصورت موقت کناره‌گیری می‌کند. بهار امسال لیتن حزب‌اش را در یک پیروزی ِ بزرگ ِ انتخاباتی رهبری کرده بود.

ویدیوی کارنامه‌ی سیاسی جک لیتن را در سی‌بی‌سی نگاه می‌کنم. سیاست‌مدار ِ ۶۱ ساله چندین بار در انتخابات ِ متعدد شکست خورد و یک‌بار به‌دلیل زندگی در خانه‌ای که هزینه‌اش را دولت می‌داد تحت انتقاد ِ شدید افکار عمومی قرار گرفت. اما با این‌همه جک لیتن سیاست‌مداری بود که خیلی‌ها، اگر نه اکثریت ِ غالب جمعیت کانادا، از او به احترام یاد می‌کنند.

دیشب پسر قذافی در تماس تلفنی با الجزیره تاکید کرد هیچ سمت رسمیی در ارتش و ساختار امنیتی نداشته است. قذافی روزهای آخرش را یا در قفس، مثل مبارک، خواهد گذراند یا در تبعید، مثل بن‌علی و شاه ایران. این‌همه درصورتی است که تیر خلاصی به سمت‌اش خالی نشود یا به سرنوشت صدام گرفتار نشود.

امروز دو سیاست‌مدار مردند. یکی در کنار خانواده‌اش و درحالی‌که که یک کشور به احترامش سر ِ پا ایستاد و یکی دیگر در حالیکه کشورش غرق خون است.