ادعا این است،

این تصویر، یک آگهی تجاری متعلق به نمایندگی شرکت خودروسازی ژاپنی “سوبارو” در فلسطین اشغالی است که در آن یک شهروند اسرائیلی که اتومبیل سوباروی خود را در شرق قدس بر روی دو کودک فلسطینی ده و دوازده ساله گرفته دیده می شود. معنی جمله نوشته شده با حروف عبری روی تصویر: “خواهیم دید چه کسی می تواند در مقابل تو بایستد…” می باشد. راننده این خودرو “دیوید بعری” مدیر کل شرکتی بنام Elad است که بعد از زیر گرفتن این دو کودک قصد داشته آنها را سوار خودروی خود کند که با استقامت آنها روبرو شده است (تاکیدها از من)

راننده‌ی این خودرو «مدیرکل یک شرکت» نیست. العاد نهادی است که تلاش می‌کند بافت یهودی اورشلیم/بیت‌المقدس را تقویت کند. این نهاد و شخص دیوید بعری از افراطیون اسراییلی شمرده‌می‌شوند. من جایی ندیدم که راننده تلاش کرده‌باشد بچه‌ها را سوار خودرو خود کند. در این حادثه بعری به بچه‌ها زد و فرار کرد. اما مساله این جزییات ِ نادرست نیستند.

این ادعا از مطلبی در پرس‌تی‌وی منشا گرفته‌است که با نقل این عکس ادعا می‌کند،

این تبلیغ، که توسط یک نماینده‌ی سوبارو در اسراییل منتشر شده‌است، صحنه‌ای را نشان می‌دهد که سال گذشته اتفاق افتاد. در این حادثه یک شهرک‌نشین اسراییلی دو کودک را در القدس شرقی، اورشلیم، زیر گرفت و از محل دور شد.

منابع نزدیک به فلسطینیان این ادعا را تایید نمی‌کنند. این منبع ادعا می‌کند که این عکس ابتدا در یک صفحه‌ی فیس‌بوکی متعلق به سوبارو منتشر شد. به گفته‌ی همین منبع سوبارو به‌سرعت تصویر را حذف کرد.

سوبارو بعدا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچ ارتباطی با این تصویر ندارد. بنابر گزارش‌ها این تصویر در هیچ رسانه‌ی مهمی بعنوان یک تبلیغ برای سوبارو منتشر نشده‌است و صرفا از طریق دولت فلسطینی به رسانه‌ها داده شده است. دولت فلسطینی خواسته است که «همه‌ی اقدامات لازم برای جلوگیری از انتشار بیشتر این تصویر پست و خفت‌آور برداشته شود». دولت فلسطینی در بیانیه‌ای گفته است «معلوم نیست آیا این تبلیغ واقعی است یا کسی از لوگوی سوبارو علی‌رغم خواسته‌ی این شرکت سواستفاده کرده است».

تا اینجا به‌نظر می‌رسد ادعای پرس‌تی‌وی و منابع دیگری که از آن نقل کرده‌اند مبنایی ندارد. عقل سلیم هم می‌گوید برای یک شرکت منطقی نیست از چنین اتفاقی برای تبلیغ استفاده کند. واضح است که مصرف‌کننده‌ی متوسط، فارغ از نظرش درباره‌ی مساله‌ی فلسطین، علاقه‌ای ندارد سوار ماشینی شود که نقشش در زیرگرفته‌شدن چند بچه برجسته شده‌است. اینکه استفاده از چنین تصویری در تبلیغات رسمی یک شرکت چه طوفانی از مشکلات قانونی را می‌تواند به‌دنبال داشته باشد را اینجا حتی بهش اشاره هم نکرده‌ایم.

من می‌توانم درک کنم که از سوبارو انتظار می‌رفت که استفاده از این عکس را محکوم کند، که گویا نکرده‌است. اما نقل ِ چنین داستان ِ مشکوکی این‌چنین بااطمینان خود اتفاقی است که باید درباره‌اش حرف بزنیم.