فارس می‌نویسد،

برای اولین بار در جهان صورت گرفت؛
کشف داروی درمان قطعی سرطان و آرتروز در ایران

پژوهشگر و مخترع دانشگاه آزاد واحد قزوین با همکاری تیم متخصص پزشکی، دامپزشکی، بیوشیمی و داروسازی موفق به کشف و ساخت دارویی برای درمان قطعی انواع سرطان، بیماری‌های ویروسی و همچنین کشف دارویی برای درمان بیماری آرتروز شدند. (تاکید از من)

من هیچ تخصصی در زمینه‌ی سرطان و آرتروز، و اساسا امور مرتبط با دارو و درمان، ندارم. پس تلاش می‌کنم از چیزی که بلدم در خواندن این خبر کمک بگیرم. من بلدم با متغیرهای تصادفی و اطلاعات آماری کار کنم.

در عنوان خبر دو نکته‌ی داغ وجود دارد. اینجا «اتفاق داغ» به رخدادی می‌گویم که بطور معمول اتفاق نمی‌افتد. این دو اتفاق داغ «برای اولین بار در جهان» و «درمان قطعی» هستند. توضیح می‌دهم.

اتفاقات زیادی در هر کشوری می‌افتند اما اینکه یکی از این اتفاق‌ها «برای اولین بار در جهان» باشد کمتر محتمل است. همین‌طور، داروهای متعددی برای بیماری‌های متفاوتی کشف می‌شوند اما اینکه یکی از این داروها باعث «درمان قطعی» بشود کمتر محتمل است. علاوه بر این، کمی جستجو در گوگل می‌گوید سرطان رشد فزاینده‌ی بافت‌های بدن است و آرتروز ضایعه‌ای مربوط به مفاصل. اینکه یک تیم تحقیقاتی همزمان پیشرفت‌های قابل گزارشی در درمان این دو بیماری ِ متفاوت داشته باشد یک اتفاق نادر است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، قاسم تک دهقان، سرپرست تیم تحقیقاتی در این رابطه گفت: این دارو با فرمولاسیون جدیدی که تاکنون نمونه مشابه آن وجود نداشته، ساخته شده و توانایی نابودی تمامی سلول‌های سرطانی بدخیم را دارد. (تاکید از من)

«تا کنون نمونه مشابه آن وجود نداشته» و «توانایی نابودی تمامی سلول‌های سرطان بدخیم را دارد» دو اتفاق داغ دیگر در این خبر هستند.

مهمترین ویژگی این دارو به‎خلاف داروهای موجود که علاوه بر عوارض زیاد موجب از بین بردن سلول‌های سالم نیز می‎شود، این است که هیچ عارضه‌ای روی سلول‌های سالم نداشته باعث درمان قطعی بیماری می‌شود. (تاکید از من)

داروی جدید «هیچ عارضه‌ای روی سلول‌های سالم ندارد». یک اتفاق داغ دیگر.

این محقق گفت: فاز اول و دوم این تحقیق یعنی مرحله کشت سلولی روی سلول‌های سرطانی بدخیم از نوع سرطان سینه، استخوان، کبد، کلیه و B.K گوساله که جزو مقاوم‌ترین سرطان‌ها هستند، با موفقیت کامل انجام شده و چندین بار هم تکرار شده است. (تاکید از من)

این‌جا برای اولین بار اطلاعاتی درباره‌ی آزمایش‌هایی که روی این دارو انجام شده‌است می‌خوانیم. بالاتر خوانده بودیم که این دارو «درمان قطعی انواع سرطان» است. در این توضیح می‌خوانیم که این دارو برای پنج نوع سرطان آزمایش شده‌است. همچنین به‌نظر می‌رسد آزمایش‌ها در گوساله انجام شده‌اند.

چرتکه‌ی ذهنی من می‌گوید در این خبر حداقل پنج ادعاهای داغ وجود دارد. اینکه «برای اولین بار در جهان» درمان «قطعی» و «بی‌نظیر»ی برای انواع سرطان پیدا شده باشد که «همه‌ی» سلول‌های سرطانی را «بدون عارضه برای سلول‌های سالم» نابود کند چیزی نیست که معمولا اتفاق بیافتد. من انتظار دارم چنین خبر داغی بازتاب خیلی بیشتری در رسانه‌ها، حداقل رسانه‌های داخلی، داشته باشد. مگر اینکه حتی منتشرکننده‌ی خبر هم تصوری از اهمیت ادعاهایی که منتشر می‌کند نداشته باشد یا اصلا قرار نباشد کسی این خبر را با این دقت بخواند، که در اینصورت من و توی خواننده که تلاش کرده‌ایم در نخ جزییات ادعا برویم از اساس راه اشتباه را رفته‌ایم و هدف کلا چیزی دیگری است.

مرتبط در باب ارتباط معکوس صحت خبر و میزان باز شدن دهان پس از شنیدن آن