perefect۱۰a۹.jpgنام لطفعلی زاده، خالق/کاشف منطق فازی، برای دانشجویان ایرانی نام نا آشنایی نیست. زاده حدود ۸۵ سال پیش از پدری اردبیلی و مادری روس در باکو بدنیا آمد. زمانی که از خود زاده در مورد ملیتش پرسیدند گفت

در زندگی چیزهای مهمتری وجود دارند… سوال این نیست که آیا من آمریکایی هستم، یا روسم، یا ایرانی، یا آذربایجانی، یا هرچیز دیگر. من از هر کدام از این فرهنگ ها چیزی گرفته ام و با همه آنها احساس راحتی می کنم.

موضوع جالب اما نورمن پسر ِزاده است. نورمن از دانشگاه برکلی دکتری تحقیق در عملیات داره و در IBM و دانشگاه استانفورد کار کرده. علاوه بر اینها نورمن چند کتابی هم در علوم کامپیوتر نوشته. البته اینها مانع قهرمانی او در پوکر نبوده.

پس از اینکه دوست ِ خانمی بعلت “تناسب نداشتن اندام” نتوانست وارد کار در مجله سکسی Playboy بشه، نورمن مجله Perfect 10 رو راه انداخت. این مجلهء سکسی تصاویر “زنان بدون جراحی پلاستیک” رو منتشر می کنه.

علاوه بر تمام این از این شاخه به شاخه دیگر پریدن ها، نورمن شکایت معروفی کرد از گوگل برای اینکه در نتایج جستجویش عکسهای این مجله که در سایتهایی بصورت غیرقانونی قرار داشتند ذکر میشدند. او شکایتهایی هم از شرکتهای کارت اعتباری کرده و موفقیتهایی هم داشته.

مقایسه پدر و پسر جالبه. هر دو نابغه، یکی در کار علم و یکی در کار مجله سکسی و کارهای غریب حقوقی. جالبه دونستن اینکه ایده اولیه منطق فازی زمانی بذهن زاده رسید که بعد از کنفرانسی در حال قهوه خوردن با یک دوست سعی کرد “خوشگلی دخترهایی که رد می شن” رو اندازه بگیره.

برای درک ِ میزان غریب بودن آقای نورمن کافیه سری به سایت سکسی این آقا بزنید. نکته جالب صفحه ایه که در ابتدای سایت قرار داره و نورمن درش خیلی جدی راجع به بورس و سهام در آمریکا حرف می زنه (انگلیسی).

و اما چی شد سراغ این داستان رفتم؟ مقاله فازی اخیر و بحثی با یک دوست درباره ملیت ِ زاده بی تاثیر نبود.