snopes.com سایت خوبی است که موضوعش بررسی شایعات اینترنتی است. بارها در وبلاگستان، و حتی رسانه‌های رسمی و نیمه‌رسمی، مطلبی ذکر شده است که سر زدن به snopes.com، و مراجع دیگر، می‌تواند نادرستی یا نادقیق‌بودن‌شان را روشن کند.

مثلا snopes.com استدلال می‌کند که عکس زیر، که به‌عنوان مدرکی برای بی‌توجهی خانم‌های راننده ابتدا در وبلاگ‌ها و بعد در تابناک منتشر شد، با شرح نمی‌خواند.

ادعای اصلی این است که خانم راننده، با تاکید روی جنسیت، آنقدر با ماشین دنده اتوماتیک خو کرده بود که فراموش کرد، یا حتی خبر نداشت، که باید دنده‌ی ماشین را عوض کند و بنابراین موتور ماشین به این بلا دچار شد. حقیقت این است، و دارم از snopes.com نقل می‌کنم، کسی نمی‌تواند ماشین دنده غیراتوماتیک را بدون تغییر دنده حتی از پارکینگ بیرون بیاورد.

بنابر اطلاعات موجود، این ماشین در بوداپست، مجارستان، اجاره شده‌بود و راننده، که لزوما خانم یا آمریکایی نبود، آن را چند صد کیلومتر رانندگی کرد. در این وقت موتور ماشین آتش گرفت و این عکس‌ها بعد از خاموش شدن آتش توسط آتش‌نشانی گرفته شد. این عکس ها بعد از پنج سال گشتن در فضای انگلیسی زبان حالا به وب فارسی رسیده‌اند.

قبل از این خبری درباره‌ی حمله با تخم‌مرغ به ماشین‌ها با امضای «اداره اگاهی تهران دایره سرقت ۲۱/۵/۸۹» منتشر شده‌بود،

دقت کنید که اگر درحین رانندگی در شب مورد اصابت تخم مرغ به شیشه جلو قرار گرفتید از زدن برف پاک کن و پاشیدن آب به شیشه بپرهیزید!!زیرا تخم مرغ با آب مخلوط شده و بصورت یک مخلوط شیری می گردد که تا ۹۲٫۵ درصد دید شما رااز بین می برد سپس شما مجبور به توقف در کنار جاده میشوید و در این موقع تبدیل به یک قربانی برای دزدان خواهید شد این یک تکنیک جدید مورد استفاده توسط دزدان است اخیرا سه مورد از این گونه سرقت در جاده های اطراف تهران گزارش شده است. لطفاً قضیه را جدی گرفته و موضوع را برای تمامی دوستان حتی کسانی که رانندگی نمی کنند نیز بفرستید (تاکید از من) .

snopes.com می‌گوید این ادعا ساختگی است و اساسا تخم‌مرغ، اگر در همزن نباشد، مشکلی برای دید راننده ایجاد نخواهد کرد. جالب است از فرستنده بپرسیم، چرا باید این مطلب را «برای همه‌ی دوستان» با تاکید روی «حتی کسانی که رانندگی نمی‌کنند» بفرستیم.