در وبلاگی، که به «انجمن کوهنوردان ایران» منتسب است، عکسی از یک لاک‌پشت با لاک از شکل‌افتاده را با توضیح زیر می‌بینم،

لاک پشت بیچاره در زمانی که کوچک بوده وارد یک حلقه ی پلاستیکی شده که در اقیانوس شناور بوده و دیگر نتوانسته از آن خارج بشود. در نتیجه این شکلی رشد کرده و دیگر توانایی اش در قایم شدن توی لاکش رو از دست داده و نه می تواند شکار کند و نه دفاع. این تازه یک نمونه است از قربانی های بی زبان زباله های ما!

نویسنده با روایت این داستان می‌خواهد خوانندگانش را به مشکلاتی که زباله برای موجودات زنده‌ی دیگر ایجاد می‌کند آگاه/آگاه‌تر کند.

کمی درمورد موضوع تحقیق می‌کنم. به نظر می‌رسد که واقعا این لاک‌پشت وجود دارد و تنها نمونه از این دست نیست. لاک‌پشت دیگری ۱۷ سال پیش در در ایالت مینه‌سوتا پیدا شد که به همین ترتیب در یک حلقه‌ی پلاستیکی ِ بسته‌بندی اسیر شده بود. این لاک‌پشت، که حالا به نام «بادام‌زمینی» خوانده می‌شود، در باغ‌وحشی در شهر سینت‌لوییس نگهداری می‌شود. «بادام‌زمینی» نماد غیر رسمی برنامه‌ی مبارزه با زباله در سطح ایالت است (از اینجا).

به لاک‌پشتی که در وبلاگ انجمن کوهنوردان ایران به آن اشاره شده بود، نام ِ «میی‌وست» Mae West را داده اند. در این ویدئو کسی که از «میی‌وست» نگهداری می‌کند توضیحاتی درمورد او می‌دهد.

(لینک مستقیم به ویدئو)

واضح است که گذشته از همه‌ی جزییات دیگر، آلوده کردن محیط زیست به زباله کار نادرستی است. اما همچنان این جزییات جالب توجه هستند. پس اینجا در اینکه «در طبیعت زباله نریزید» شک نمی‌کنیم، اما کمی درموردش حرف می‌زنیم.

اول) در ویدئو گفته می‌شود که «میی‌وست» به دلیل کمر باریکش به این نام خوانده شد. میی‌وست ِ اصلی در سال ۱۸۹۳ به دنیا آمد و کمی کمتر از ۹۰ سال عمر کرد. تصور من این است که این بانوی بازیگر کمر باریکی داشته است و به این دلیل اسمش روی این لاک‌پشت گذاشته شده است. اما آن چیزی که لاک‌پشت را این روز انداخت لزوما هر نوع زباله‌ای نبود. کمر «میی‌وست» در یک حلقه‌ی پلاستیکی گیر کرد. نظایر این اتفاق برای «بادام‌زمینی» با یک صفحه‌ی شش‌سوراخ، از نوعی که با آن قوطی‌های نوشیدنی را کنار هم نگه می‌دارند، افتاد. پیام ِ عملی ِ وضعیت «بادام‌زمینی» و «میی‌وست»، اگر به دنبال چنین چیزی باشیم، دقیقا و صرفا همان چیزی است که در ویدئوی زیر گفته می‌شود،

حلقه های پلاستیکی را قبل از دور انداختن پاره کنید.

(لینک مستقیم به ویدئو)

دوم) در ویدئو گفته می‌شود که «میی‌وست» ۱۰ یا ۱۱ سال پیش توسط پسری در یک نهر ِ آب پیدا شده است. یک متخصص نگهداری از حیوانات که حالا از «میی‌وست» مراقبت می‌کند توضیح می دهد که این لاک‌پشت ماده زمانی که بچه بود در یک بند پلاستیکی به دام افتاد و «مجبور شد دور آن رشد کند». علاوه بر این، زمانی که «میی‌وست» پیدا شد نه تنها توانسته بود در این وضعیت زنده بماند که حتی حامل چند تخم بود. گذشته از اینکه وقتی می‌شود در محیط زیست زباله نریخت، منطقی برای زباله ریختن در محیط زیست وجود ندارد، مورد «میی‌وست» نشان می‌دهد که محیط زیست لزوما با اولین زباله به فنا نمی رود. این یعنی انتخاب طبیعی، یا هر فرایند دیگری که محیط زیست را بوجود آورده است، سازوکارهایی برای دورزدن مشکلات و بن‌بست ها هم تعبیه کرده است. یکی هم لاک‌پشت ِ دونیم شده ای است که نسلش را ادامه می‌دهد.

سوم) و البته واضح است که نباید در محیط زیست زباله ریخت و لاک پشت ها نباید مچاله شوند، و اما البته آدمیزاد در یک دوره ی زمانی طولانی دقیقا عین همین بلا را آگاهانه و از روی عمد سر پای همنوعانش می‌آورد.

* در یکی از ویدئوها کسی می‌گوید،

لاک‌پشت، که معمولا شبیه صفر است، به خاطر این حلقه‌ی پلاستیکی شبیه هشت شده‌است.