حدود یک هفته پیش، خبرگزاری فارس اعلام کرد که قبور متجاوزین به ایران از سال گذشته، یا بطور دقیق تر از تیرماه ۱۳۸۷، آماده شده است. به این خبر ویدئویی از این قبرها ضمیمه شده بود. قبلا فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح گفته بود که «‌پیش‌بینی شده است تا در مجموع ۳۲۰ هزار قبر برای متجاوزان آماده شود» (توضیح بیشتر در مردمک).

کمی حساب کتاب کنیم. جدول زیر تعداد کشته شدگان در چهار جنگ ِ کره، ویتنام، افغانستان، و عراق را در سه دسته ی «کشورهای حمله کننده»، «کشورهای مورد حمله» و «غیرنظامیان» مقایسه می کند (همه ی اعداد از ویکیپدیا).

ستون «ضریب» در این جدول، حاصل یک درون یابی خطی درجه ی یک بدون قسمت ثابت (y=ax) است. به عبارت دیگر، در یک جنگ نوعی، در ازای هر کشته از کشورهای حمله کننده، ۳٫۵ نفر از نیروهای نظامی کشور مورد حمله و ۱۱٫۷ نفر از افراد غیرنظامی، در کشور مورد حمله، کشته شده اند. اعمال این ضرایب به پیش بینی موجود از تعداد کشته شدگان در جنگ احتمالی علیه ایران، ۳۲۰ هزار، نشان می دهد که در تخمین ِ فعلی، درصورت حمله به ایران ۱٫۱ میلیون نفر از نیروهای نظامی ایران و ۳٫۷ میلیون نفر از شهروندان غیرنظامی ایران کشته خواهند شد.

به عبارت دیگر، بخشی از مدیریت نیروهای نظامی ایران پیش بینی می کند که آمریکا و متحدانش ایران را درگیر جنگی در اندازه های ویتنام خواهند کرد. نکته ی مهم این است که در جنگ ویتنام، چین و کره ی شمالی، و مجموعه ای از کشورهای کمونیستی دیگر، همراه ویتنام شمالی می جنگیدند و آمار کشته ها مربوط به همه ی این طرفهای درگیر است. اینکه درصورت روشن شدن آتش جنگ بین ایران و غرب، کدام کشور به جبهه ی ایران کمک خواهد کرد، سوالی است که باید از سردارانی که ۳۲۰ هزار قبر را آماده کرده اند پرسید.

پس نوشت – در این بررسی، تعداد غیرنظامیانی که پس از حمله ی آمریکا و متحدانش به عراق کشته شده اند، برمبنای تخمین ِ پایین تر (بین ۹۵ هزار تا ۱۰۳ هزار نفر) محاسبه شده است. محاسبه ی دیگری تعداد کشته شدگان ِ غیرنظامی در اثر این حمله را بیشتر از ۱٫۳ میلیون نفر تخمین می زند. این تخمین نشان می دهد که تلفات واقعی جنگ در کشور مورد حمله بسیار بیشتر از تعدادی است که بصورت مستقیم در اثر حمله ی نظامی به قتل می رسند.

عکس از مردمک