مهم: آخرین اطلاع را در انتهای پست ببینید.

(لینک مستقیم به ویدئو)

مجله ی خبری اخبار شبکه یک گزارشی را با عنوان «صحنه گردانان بی بی سی فارسی بدون روتوش» پخش کرد و ادعا کرد که در آن «اسنادی را خواهید دید از خبرنگاران، دبیران خبری، و تهیه کنندگان بی بی سی که رابطه ی اونها را با فرقه ی ضاله ی بهایت نشان می ده».

در دقیقه ی ۱:۳۳ این گزارش این تصاویر بعنوان یکی از «اسناد» ذکر شده پخش شد. همانطور که در این تک فریم دیده می شود روی این تصاویر این زیرنویس درج شده بود «نشست فرقه ی انحرافی بهاییت با حمایت بی بی سی» و یک فلش قرمز روی حضور مشترک «بهایی» و «بی بی سی» تاکید می کرد.

bbc_video_bahai.jpg

یک جستجوی سردستی در گوگل به ویدئوی اصلی در یوتیوب منتهی می شود.

bbc_video_bahai_2.jpg

در این ویدئو گوینده اخباری درباره ی حضور بردپیت، جکی چن، جرج کلونی، و کاترین زتاجونز در جوایز «گرامی» Grammy Awards که در یک انجمن محلی برگزار شده است اعلام می کند. قبل از این او توضیح داده است که BBC News مخفف Brisbane Bahai Custom News است.

bbc_video_celebrities_s.jpg

کاترین زتاجونز، جکی چن، بردپیت و جرج کلونی در یک سند مهم تاریخی

(لینک مستقیم به ویدئو)

من نتوانستم اطلاعات بیشتری درمورد Brisbane Bahai Center، یا همان BBC، پیدا کنم، به جز این وبسایت که در آن هم ردی از این ویدئو پیدا نکردم. تصور من این است که این ویدئو کاملا شوخی است و از اساس ربطی به حمایت بی بی سی از هیچ چیزی ندارد. چیزی که من متوجه نمی شوم این است که سازنده ی ویدئوی شبکه ی یک چرا این ویدئو را ذره ای جدی گرفته است.

اگر اشتباه می کنم بفرمایید.

این صحنه ی آخر این ویدئو است.

bbc_video_bahai_3.jpg

پس نوشت – به گواهی ویکیپدیا، تلویزیون فارسی بی بی سی در ۱۴ ژانویه ی ۲۰۰۹ شروع به پخش برنامه کرد. این درحالی است که ویدئوی منبع این تصاویر، که بعنوان سند ارتباط گردانندگان بی بی سی فارسی با گروه بهایی استفاده شده است، در تاریخ ۴ سپتامبر ۲۰۰۷ در یوتیوب قرار داده شده است، یعنی بیشتر از یک سال قبل از اینکه تلویزیون بی بی سی فارسی وجود داشته باشد.

آخرین اطلاعهمایون خان خیری خبرداد که این ویدئو مربوط به مرکز بهاییان بریسبن است که بعنوان مرکزی برای بهاییان استرالیا عمل می کند. ایشان همینطور خبر داد که دوست مشترکی با «سولماز رستمی»، دختری که در ویدئو، دیده می شود دارد و تلاش خواهد کرد با ایشان درمورد استفاده از ویدئویش در خبر شبکه ی یک حرف بزند. تا اینجا همه ی اطلاعاتی که در دست داریم نشان می دهد که این ویدئو را چند نفر برای شوخی در یوتیوب گذاشته اند و ارتباط بهاییان و بی بی سی از آن برداشت نمی شود.