cbc-dd.jpg

«کنام اژدها» Dragon’s Den اسم برنامه ای است که تلویزیون سی بی سی مدتی است روی آنتن دارد. ایده ی اصلی این شوی تلویزیونی این است: شرکت کنندگان یک ایده ی بیزنسی دارند که باید به شش یا هفت سرمایه دار بزرگ کانادایی بفروشند. ایده هایی که به مرحله ی نهایی می آیند ممکن است درمورد «تولید انرژی از امواج اقیانوس» باشند یا به چیزی مثل «راه اندازی باغ وحش حشرات» و «فروش هات داگ با بیکینی» مرتبط باشند. هدف شرکت کنندگان این است که یک یا چند نفر از سرمایه داران، همان «دراگون» ها، را قانع کنند که ایده شان عملی است و در ازای سهامی از تجارتی که راه خواهند انداخت از آنها پول بگیرند. یکی از ایده هایی که در «کنام اژدها» مطرح شد «ایجاد جا برای چرت زدن ِ کارمندان» بود.

خانمی این ایده را مطرح کرد که یک شرکت واحدهایی را در ساختمان های بزرگ ِ اداری اجاره کند و در اتاق های آنها تخت خواب بگذارد و به مشتریان بصورت ساعتی برای چرت نیمروز اجاره دهد. ایده دهنده ادعا می کرد که خوابیدن در وسط روز باعث بالا رفتن بهره وری کارمندان می شود و بنابراین حتی منطقی است که شرکتهای بزرگ با این بیزنس وارد معامله شوند که جای چرت برای کارمندانشان تهیه کند. اینجا بود که یک اژدها غرید که «اگر نزدیک بیزنس های من بساط چرت زدن راه بندازی ازت شکایت می کنم» و عذر خانم را خواستند.

حالا ایده ی من راه انداختن ِ بیزنس «دادجا»ست. هر «دادجا» یک واحد چند اتاقه است و مشتریان بصورت ساعتی برای اجاره ی هر اتاق پول می دهند. در هر اتاق یک نفر نشسته است که جنسیت، نژاد، زبان، و حتی درصورت نیاز آرایش چهره اش را مشتری تعیین می کند. بعضی «دادجا»ها امکان انتخاب ظاهر اتاق را هم به مشتری می دهند و یا حتی این امکان را به او می دهند که در لابی هتل، ساحل دریا، یا سالن کنفرانس سرویس بگیرد.

ایده این است که خیلی اوقات پیش می آید که کسی مثلا از اتفاقی که دوست/همکار/همسرش هم در آن دخیل است عصبانی است اما لزوما نمی خواهد سر طرف داد بزند، چون یا او را مقصر نمی داند و یا داد زدن مشکلی را حل نمی کند. در چنین وضعیتی فرد با مراجعه به «دادجا» و ارایه ی یک عکس از طرف مقابل، مکانی را برای مدت معین رزرو می کند. بعد آدم ِ عصبانی ِ داستان این امکان را دارد که به مدت لازم سر آدمیزادی که تا حد امکان شبیه طرف است داد بزند و خودش را خالی کند. با تکنولوژی فعلی امکان کتک زدن ِ سرویس دهنده وجود ندارد اما به زودی، و با توسعه ی تکنولوژی های نمایش سه بعدی، نظیر هولوگرام، «دادجا» به آدم های منطقی و متینی که از قضای حادثه خونشان به جوش آمده این امکان را می دهد که حتی سر طرف را هم با مشت به دیوار بکوبند و بعد دوباره کت و شلوار/دامن شان را بپوشند و شهروند ِ معقول و منطقیی بشوند که حتی پشت چراغ قرمز هم بوق نمی زند.

ottawa-091029-yummy-dough-sampling.jpg

پس نوشت – «کنام اژدها» اول در ژاپن ساخته شد (ویکیپدیا) و بعد نسخه های مشابهی در انگلیس، کانادا، استرالیا، فنلاند و افغانستان بصورت محلی تهیه و پخش شد/می شود. در افغانستان این برنامه ی تلویزیونی «فکر و تلاش» نامگذاری شد.