hijab_poster_small.jpg از لینک مدرسه ی فمینیستی وارد وبسایت «گروه سایبری ترویج عفاف و حجاب» می شوم. در صفحه ی «درباره»ی این وبسایت توضیح داده شده است که،

این گروه، به منظور فرهنگ سازی و جریان سازی فعالیت های فرهنگی، ورود فعالان این حوزه به فضای وبلاگ نویسی دینی ، حضور در فضای مجازی (با توجه به مدیریت اطلاعاتی آسان و هزینه پایین وبلاگ نویسی) و هم چنین عدم میدان داری و حرکت های یکجانبه وبلاگ های غیر ارزشی و اقدامات مذبوحانه ی سرویس دهندگان و ارائه دهندگان خدمات وبلاگ جهت حذف حضور فعالان ارزشی در این فضا ، تعمدا سیستم وبلاگ را جهت حضور خود در میدان جهاد سایبری برگزید. (تاکیدها از من)

قبل از آنکه بتوانم این جمله ی طولانی را درست متوجه بشوم وارد بخش پوستر می شوم و روی این تصویر خیره می مانم.

hijab-poster-27-big.jpg

تصویر را کپی می کنم که در گوگل ریدر همخوان کنم (به اشتراک بگذارم). اینجاست که متوجه فیلد alt در کد این تصویر می شوم. در کنار کلمات «چادر»، «مقنعه» و «شهیده حجاب»، این عبارات هم در فیلد alt این تصویر قرار داده شده اند: «دوست دختر»، «دوست پسر»، «چشم چرانی»، «سکس»، «کلیپ» و «مستهجن».

hijab_poster_code.png

فیلد alt در یک تصویر طیق تعریف بعنوان جایگزین تصویر در وضعیتی که تصویر قابل دسترسی نباشد تعریف می شود. به این ترتیب، شما ممکن است در فیلد alt تصویر ِ یک درخت بنویسید «یک درخت»، تا به این ترتیب اگر تصویر به هر دلیل نمایش داده نشد بازدید کننده بداند که در جای خالی چه چیزی قرار داشته است. یک استفاده ی دیگر از فیلد alt کمک کردن به موتورهای جستجویی نظیر گوگل است برای اینکه بتوانند تصویر را بهتر ایندکس کنند. کارکرد دیگر این فیلد در نرم افزارهایی است که وبسایت ها را برای نابینایان می خوانند. علاوه بر این سه، یکی از کاربردهای مشکوک این فیلد این است که با بمباران آن توسط کلمات کلیدی می توان موتورهای جستجو را به اشتباه انداخت و کاربران بیشتری را به صفحات وبسایتها کشید. به عبارت دیگر، می شود آدمیزادی که «کلیپ سکسی» را درگوگل تایپ کرده است را به صفحه ای کشاند که ادعا می کند «ما بیشماریم». اینکه «ما» دقیقا از چه نظر «بیشمار» است البته به نظرم سوال خیلی خوبی است. نکته ی جالب تر این است که گویا موتورهای جستجو مدتی است که فیلد alt را جدی نمی گیرند (منبع).

پس نوشت: بنابر توضیحات موجود، از جمله برنامه های این گروه تشکیل زیرگروه های «امر به معروف و نهی از منکر مجازی» و «گروه هک و نفوذ به سایت ها و وبلاگ های مستهجن» است.

تشکر: پدرام عزیز و یک رفیق دیگر متن این پست را پیش از انتشار خواندند و پیشنهادهای خوبی دادند. لینکها به منابع فنی هم از پدرام هستند.