green_s.jpgمن «کودن با استعداد» را دوست دارم. خوراکش را هم با دقت دنبال می کنم. این است که وقتی مطلبی با این عنوان در این وبلاگ می بینم دقیق می شوم: «خبررسانی به شیوه ی فارس نیوز».

فارس نیوز نوشته است «هواداران اسلوونی پرچم آمریکا را آتش زدند»، اما عکسی که برای این خبر استفاده کرده است صرفا پرچم آمریکا را در شعله های آتش نشان می دهد و ارتباطی به واقعه ی مورد اشاره ندارد. «کودن با استعداد» می نویسد،

اولین چیزی که توجه مرا در خبر فارس نیوز جلب کرد٬ عدم وجود یک عکس از این حادثه است. با توجه به اینکه «احتمالا» خبرنگار اعزامی فارس نیوز به آفریقای جنوبی٬ علاوه بر تسبیح٬ آفتابه٬ جانماز و دستمال فلسطینی٬ یک دوربین هم همراه خود برده است٬ جای تعجب است که چرا او این خبر را با یک عکس از درگیری مذکور٬ مستند نکرده است و فارس نیوز مجبور شده یک عکس آرشیوی از آتش زدن پرچم آمریکا توسط برادران حزب الله را ضمیمه‌ی خبر کند؟ مگر اینکه خبرنگار مرکور در لحظه‌ی وقوع حادثه٬ در مستراح٬ در دستشویی مشغول تجدید وضو یا مشغول به جای آوردن فریضه‌ی نماز بوده است٬ که البته قابل درک است. (تاکیدها ازمن)

khavaran_s.jpgبقیه ی نوشته ی «کودن با استعداد» بررسی این استدلال فارس نیوز است که،

در جریان دیدار دو تیم مامورانی با لباس‌های نارنجی که تعدادشان بسیار زیاد بود مقابل جایگاه هواداران دو تیم استقرار یافته بودند.

وبلاگ نویس نشان می دهد که حضور این ماموران لزوما ارتباط ویژه ای به اینکه تیم آمریکا در زمین بازی می کرده است ندارد.

من نمی خواهم از«کودن با استعداد» انتقاد کنم که چرا در بررسی یک خبر حاشیه هایی زده است که به موضوع ارتباطی ندارند و احتمالا بیشتر از هر چیز برای خنک کردن دل نویسنده و خوانندگان در متن گنجانده شده اند. این یک ایراد نیست. «کودن با استعداد» تصمیم گرفته است اینطور بنویسد و حق دارد این کار را بکند.

من و تو می توانیم این وبلاگ نویس را بگذاریم روی میز معاینه و از خودمان بپرسیم چرا اینگونه نوشته است. مثلا من می توانم نسخه بپیچم که منتقد و رسانه ی مورد انتقاد، اینجا از روشهای مشابهی استفاده کرده اند. اما حتی اگر اینطور هم باشد به کسی ارتباطی ندارد. فارس نیوز بعنوان یک رسانه ی ملی دارد خبرش را دستکاری می کند و می شود استدلال کرد که نباید اینطور باشد، اما «کودن با استعداد» یک رسانه ی شخصی است و بنابراین می تواند آزادی بیشتری در خنک کردن دل خودش داشته باشد.

ok_8423392_s.jpgما اما می توانیم نگران یک نکته باشیم: کیهانی که حالا در دو طرف ِ جبهه می جنگد. خطر اصلی این است که با کیهانیزه شدن جنبش سبز دیگر پیروزی یا شکست این جنبش علی السویه خواهد بود. مثلا به اتفاقی که برای نیک آهنگ افتاده است نگاه کنیم. این حرف ِ قابل اعتنایی است که ممکن است کارکرد میرحسین موسوی در جنبش سبز محدود به بیانیه صادر کردن شده باشد. این هم حرف ِ خوبی است که می شود بنشینیم و درموردش ساعتها حرف بزنیم که اشارات ِ متعدد میرحسین به آیت الله خمینی نگران کننده هستند. نیک آهنگ هم مثل هر آدمیزاد دیگری حتما خطاهای زیادی کرده است و در آینده خواهد کرد. مثلا من دقیقا متوجه نشده ام که او از «سبزاللهی» به چه مفهومی استفاده می کند. با اینهمه، و مستقل از این نکات، هجوم ِ اینترنتی به نیک آهنگ، که هیزمش را فارس نیوز می آورد، نگران کننده است. همانطور که پست «کودن با استعداد» نگران کننده است.

پس نوشت: پاسخ به «کودن با استعداد» به این پست: من دستگاه نیت خوان ندارم