این نامه ی وارده را یولیوی عزیز فرستاده است. گر شما هم مطلبی نوشته اید اما وبلاگ ندارید یا به هر دلیل مطلب را نمی خواهید در وبلاگتان بگذارید، نوشته/عکس/ویدئوتان (یا هر چیز دیگری) را بفرستید به arash@kamangir.net. واضح است که استانداردهای وبلاگ نویسی را در این کار لحاظ خواهیم کرد.

بیست و سی، فاطمه حقیقت جو و عفو بین الملل

amnesty_international.jpg

برنامه تلویزیونی ۲۰:۳۰ که به موضع گیریهای غیر منطقی، جعل خبر و تخریب چهره های اصلاح طلب و حمله به دگراندیشان و منتقدین نظام جمهوری اسلامی مشهور است در یک برنامه ویژه که به منظور تخریب چهره «فاطمه حقیقت جو» و نمایندگان مجلس اصلاح طلب دوره ششم ساخته شده بود، سازمان عفو بین الملل را «امنیستی یهود» نامید و گفت این سازمان صهیونیستی در سایت اش، خود را یک سازمان «ضد دین» می نامد! این ویدئو بازتاب های زیادی در فضای وب فارسی داشت که عموما مرتبط با سخنان حقیقت جو درباره مجاهدین خلق بود، اما در اینجا از زاویه دیگری به آن پرداخته می شود، نه فاطمه حقیقت جو و مجاهدین، که عفو بین الملل!

امنستی لغتی انگلیسی باریشه یونانی به معنی عفو و بخشش است. سازمان عفو بین الملل در سال ۱۹۶۱ توسط یک وکیل انگلیسی به نام «پیتر بنسون» در شهر لندن بنیان گذاشته شد . به گفته خودش، او در نوامبر ۱۹۶۰ در شبکه راه آهن زیر زمینی لندن در حال حرکت بوده است که خبری را درباره دو دانشجوی پرتغالی می خواند که به خاطر «نوشیدن مشروب به سلامتی آزادی» به هفت سال حبس محکوم شده اند. تحت تاثیر این خبر او به فکر راه اندازی سازمانی برای حمایت از حقوق بشر و «زندانیان فراموش شده» می افتد. (ویکی پدیا)

در صفحه معرفی این سازمان در سایت رسمی اش گفته شده که این سازمان نهادی است که فارغ از هر مذهب، عقیده سیاسی، گرایش اقتصادی و … عمل می کند:

We are Independent of any government, political ideology, economic interest or religion

در این بخش، تنها جمله ای که اشاره به مذهب دارد جمله فوق است و استقلال آن را از دیدگاه های مذهبی مانند یهودیت، اسلام یا مسیحیت نشان می دهد. این در حالی است که برنامه بیست و سی با یک ترجمه کاملا مغرضانه احتمالا همین جمله را مبنای حرف خود قرار داده اند که این سازمان به گفته سایتشان یه سازمان «ضد مذهب» است! اما این جمله در حقیقت نشان دهنده این مساله است که اعضای این سازمان گرایشات مذهبی یا ضد مذهبی خود را در کارشان دخیل نخواهند کرد. از طرفی در ویکی پدیا می خوانیم که این سازمان در پی احقاق حقوق اقلیت های مذهبی و افرادی است که حقوق مذهبیشان توسط دولت ها نقض شده است. به عنوان مثال:

Amnesty International brought attention to violations committed on specific groups, including refugees, racial/ethnic/religious minorities, women and those executed or on Death Row.

همچنین جالب است که بیست و سی این سازمان را یک سازمان یهودی (گویا یهودی بودن از دید بیست و سی جرم است) و صهیونیستی می نامد. حال آنکه این سازمان در مرامنامه و ماموریت خود دست کم ادعای وفاداری به حقوق انسانی همه افراد مستقل از نژاد و مذهب آنها دارد. اما آیا در عملکرد این سازمان گرایشات صهیونیستی یا جانب داری از اسراییل دیده می شود؟ به صفحه درخواست عضویت این سازمان سری می زنیم. در بخش انتخاب کشور می بینیم که به جای کشور اسراییل نوشته شده: اسراییل و اراضی اشغال شده (متعلق به) فلسطینی ها! عجب! از دید این سازمان صهیونیستی کشور مستقلی به اسم اسراییل وجود ندارد! به نظر شما ممکن است که یک سازمان صهیونیستی حتی اعتقادی به وجود کشور مستقل اسراییل نداشته باشد و دست کم بخشی از آن خاک را «فلسطین اشغالی» بخواند؟!

list_of_countries.png

اما به این همه بسنده نمی کنیم، بگذارید سری هم به اخبار بزنیم، خبرگزاری قدس، که بر اساس توضیحات سایتشان، وابسته به جمهوری اسلامی بوده و در زمینه اطلاع رسانی درباره مسائل فلسطین فعالیت می کند چند خبر در باره عفو بین الملل کار کرده است، آخرین نمونه را ببینید:

هفتم خرداد ۸۹: گزارش عفو بین الملل درباره حمایت آمریکا ازجنایات اسرائیل

سازمان عفو بین الملل در گزارش سالانه خود با جنایتکار جنگی خواندن رژیم صهیونیستی، فاش کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا از رسیدگی به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری می کنند.

عجیب نیست که سازمانی که به گفته برنامه بیست و سی وابسته به صهیونیست هاست اینگونه بر علیه نقض حقوق بشر توسط صهیونیسم اطلا ع رسانی می کند؟! آیا ممکن است یک سازمان صهونیستی اسراییل را جنایتکار جنگی بنامد؟ در گوگل جستجو کنید، نمونه های بسیاری از محکوم کردن اسراییل توسط این سازمان خواهید دید.

پس چرا بیست و سی سعی دارد این سازمان را یک سازمان صهیونیستی بنامد؟ پاسخ این پرسش ساده است، اولا نظام جمهوری اسلامی معمولا منتقدین خود را به رابطه داشتن با صهیونیست ها و مجاهدین خلق متهم می کند بدون آنکه مدرکی در این زمینه ارائه دهد. دوم اینکه سازمان عفو بین الملل تنها به نقض حقوق بشر توسط اسراییل نخواهد پرداخت، آنها حماس و جمهوری اسلامی را هم متهم به نقض حقوق بشر می کنند، اخیرا عفو بین الملل در گزارش سالانه خود خبر داده است که: «وضع حقوق بشر ایران بسیار وخیم‌تر شده‌است».