dan-perjovschi.jpgدر یک تعریف، رسانه ابزار آگاهی بخشی است. در این تعریف رسانه انتقال دهنده ی اطلاعات است و باعث می شود افراد جامعه در هنگام تصمیم گیری به تصویر کامل تری دسترسی داشته باشند. در تعریف دیگری، دقیقا در انتهای دیگر طیف، رسانه ابزار جهت دهی است. در این تعریف، رسانه بی موضع نیست. یا اینطور بگوییم، در این تعریف رسانه گاهی ذره بین است، گاهی کر و کور می شود، و همیشه هدف سیاسی دارد.

حدادعادل در مراسم هشتمین سالروز تاسیس خبرگزاری فارس گفت “خبرگزاری فارس در دفاع از انقلاب و رهبری رسانه‌ای غیرتمند است” او توضیح داد،

هیچ وقت در غیرتمندی فارس در دفاع از انقلاب و خطی که مقام معظم رهبری ترسیم می‌کنند، تردید نکرده‌ام.

این که رسانه با تعریف اول، آگاهی بخشی، کار کند، مستلزم این است که ابتدا یک مساله ی اساسی حل شده باشد: چرا باید کسی برای چنین رسانه ای پول خرج کند. واضح است که گردش کار یک نهاد رسانه ای مستلزم سرمایه گذاری و هزینه ی قابل ملاحظه ای است. در دنیایی که بازیگران آن موجودات زمینی هستند، که اشتباه می کنند و تصمیم های اشتباه می گیرند، رسانه ای که بخواهد همیشه صادق باشد، دیر یا زود برای هر قدرتی مساله ساز می شود. با این همه هنوز می بینیم که افسانه ی “رسانه ی حقیقت گو” زنده است.

حداد توضیح داد،

قدرت‌ها روزی با نیروی نظامی وارد سرزمین‌ها می‌شدند اما امروز آنها با امواج وارد می‌شوند، لشکر امواج هم در مقایسه با لشکر‌های نظامی کار را آسان‌تر کرده است….اینکه گفته می‌شود جنگ امروز جنگ نرم و نرم افزاری است واقعیت می‌باشد چرا که قبل از هر گونه عملیات نظامی قدرت‌ها با استفاده از رسانه‌ اذهان عمومی را بمباران می‌کنند.

…وقتی شکل رسانه‌ای دروغ را تغییر می‌دهند، مردم فراموش می‌کنند که این حرف کذب است لذا هر چه وسیله انتقال پیام پیچیده تر و مدرن‌تر می‌شود زمینه برای پذیرش مطلب هم بیشتر فراهم می‌شود.

…در جنگ رسانه‌ای لازم است رسانه‌هایی وجود داشته باشند که مورد اعتماد نیز باشند، وجود خبرگزاری‌هایی که بتوانند اعتماد ملت را جذب کنند مثل لشکری نظامی ضرورت دارد لذا در این صورت است که وظیفه شما خبرنگاران که رشد یافته این انقلاب هستید وظیفه‌ای سنگین‌تر می‌‌شود.

…کار در خبرگزاری برای شما تنها یک شغل نیست بلکه حضور در جبهه برای دفاع از انقلاب، اسلام، دین و تقویت ملت برای اینکه آن دوران شوم دوباره باز نگردد، می‌باشد.

من این جملات را اینطور می فهمم: فارس نیوز یک رسانه ی “غیرتمند” است. اینجا غیرتمندی یعنی “تمرکز و تلاش قابل توجه در یک راستای تعریف شده”. با توجه به جملات حداد عادل، هدف فارس نبوز “دفاع از انقلاب و خط رهبر نظام” است. به این ترتیب فارس نبوز رسانه به تعریف دوم آن، جهت دهنده، است. فراموش نکنیم که انتقاد خیلی از ما از رسانه هایی نظیر فاکس نیوز دقیقا به دلیل همین “غیرتمندی” آنها است. دقت کنیم که در فضای غیرتمند، “است” مهم نیست، “باید باشد” مهم است. این یعنی “غیرتمند” بودن نه تنها تضمینی برای “صداقت” نیست، که قابل تصور است که صداقت می تواند برای فرد غیرتمند استراتژی نامناسبی باشد.

اینکه رسانه ای می تواند با مالیات شهروندان یک کشور بچرخد و در راستایی که لزوما خواست آن شهروندان نیست، یا مطمئن نیستیم که هست، غیرتمندی به خرج بدهد البته سوالی است که جوابش را اگر کسی داشت بفرمایید همینجا جهت شفافیت اذهان عمومی بگذاریم.

کارتون از Dan Perjovschi