گزارش فارس نیوز با عنوان “نقش فیس بوک و توییتر در جنگ روانی سایبرنتیک علیه ایران” را می خوانم. این جمله ی ابتدایی ِ این گزارش است.

شبکه‌های خبری مانند سی‌ان‌ان با اجرای سیاست “اسب تروا “، مطالب جعلی خود را در پوشش افراد حقیقی بر روی سایت‌های ارتباطات اجتماعی از جمله توییتر منتشر و به ارتباط‌گیری با مخاطبان قبلی اقدام می‌کنند.

اسب تروا ابزاری است که در پوشش یک نرم افزار مفید، مثلا یک بازی کامپیوتری، از کامپیوتر فرد سو استفاده می کند (ویکیپدیا). فرض کنیم سی ان ان “مطالب جعلی” منتشر می کند. فرض کنیم هم که سی ان ان واقعا با ایجاد نام های کاربری جعلی در توییتر بخواهد مخاطبش را افزایش بدهد. اینهمه به اسب تروا چه ربطی دارد؟ سواستفاده ی “اسب تروا-مانند”ی که به نظر می رسد در شبکه های اجتماعی ممکن است، دوست شدن با افراد به کمک نام جعلی، و احتمالا تصاویر “جذاب”، برای بدست آوردن اطلاعات است (منبع). طنز قضیه این است که این دقیقا رفتاری است که به نظر می رسد برادران مدتی است در پیش گرفته اند.

این هم یک جمله از گزارش در مورد توییتر،

در راستای فرهنگ عریانگری غربی که در چند سال اخیر موج جدید آن در ساختمان سازی های با پنجره‌های بلند و بدون پرده و مدهای لباس جدید غربی روز به روز افزون می‌شود، به منظور عادت دادن مردم به اینکه کارهای خود را لحظه به لحظه گزارش داده و چیزهایی که توسط سایر سایت‌های ارتباطات اجتماعی غیر قابل اکتشاف بود بدین وسیله از مردم استخراج نموده و در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی غربی قرار دهند.

آهان!

این جمله را از یک رفیق نازنین دزدیده ام: جمهوری اسلامی فکر می کند کسی فیس بوک و توییتر را برای سرنگونی شان علم کرده است. چیزی که نمی فهمند این است که زمانه تغییر کرده است.

* عنوان از همان رفیق نازنین.