عبد‌الرضا محبتی معاون دادستان عمومی و انقلاب تهران در متن کیفرخواست علیه متهمین “پروژه شکست خورده کودتای مخملی” به اظهارات یک “جاسوس که هم اکنون در بازداشت به سر می برد” استناد می کند. او در بخشی از کیفرخواست، از قول “جاسوس” مزبور، می نویسد،

“کودتای مخملی ایران خیلی شبیه انقلاب مخملی صربستان است ، در آن کشور گروهی بنام “اُوتْ پُور ” “OUTPOR ” که گروهی دانشجو بودند ابتداء شروع به عضو گیری کردند که شباهت زیادی به موج سبز در ایران داشت. در جزوه آموزشی که بر روی سایت آلبرت انیشتاین قرار گرفته نکته ای به نام “موقعیت دشوار ” وجود دارد که از مهمترین روشهای استراتژیک است و حکومتها را در شرایطی قرار می دهد که نتوانند با معترضان برخورد کنند.

این حاصل چند دقیقه گوگل گردی است،

۱- به نظر می رسد نام ِ درست ِ گروه Outpor، که آقای دادستان تلفظ دقیق آن را هم ذکر می کند، در واقع Otpor باشد. این کلمه به معنی “مقاومت” است.

۲- گروه Otpor برای مبارزه با اسلوبودان میلوسوییچ تشکیل شد. میلوسوییچ بعدا در دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی که توسط سازمان ملل تشکیل شد بدلیل جنایت علیه بشریت محاکمه شد.

۳- میلوسوییچ در ابتدا موفق شده بود افکار عمومی را متقاعد کند که مخالفینش، از جمله گروه Otpor، جاسوس و خائن هستند. در تابستان سال ۲۰۰۰ رفتارهای خشونت آمیز میلوسوییچ به عاملی علیه او مبدل شد و باعث شد بسیاری از رای دهندگان علیه او رای دهند.

۴- من متوجه نشدم سایت “آلبرت انیشتاین” قضیه اش چه است.

از من می پرسید، آقای دادستان محترم “جاسوس” مزبور را زیادی تحت فشار گذاشته است. حاصل می شود جملاتی که غلط دیکته ای دارد و باید به ضرب گوگل و ویکیپدیا ازشان سر در آورد.

پس نوشت: نوشته ی خیلی خوب علی در مورد جین شارپ: نام من جین شارپ است و این رویای من است. پاسخی به پروپاگاندای صدا و سیما