peaceful_protest_s.jpgزمانی که پست یک فتحی در مورد اتفاقات اخیر بلوهوست را می خواندم و ترجمه می کردم به معنای واقعی ِ کلمه لذت بردم.

بدلایل متعدد اینکه بخواهیم به چیزی، از فیلم و کتاب گرفته تا سیاست های مهاجرتی یک کشور ِ خارجی، اعتراض کنیم زیاد اتفاق می افتد. شاید به دلیل ِ همین کثرت است که گاهی متن و ادبیات ِ همین اعتراض نامه ها باعث ِ اتفاقات ِ بعدی می شود. از واکنش به “توهین” های مذهبی وملی گرفته تا نامگذاری ِ نقاط ِ جغرافیایی، بسیاری اوقات مساله دیگر این نیست که چه کسی و چرا آزار دیده است، بلکه مرکز ِ ثقل ِ داستان به شیوه ی اعتراضی آزاردیدگان منتقل می شود. از دیدگاه عملی هم که نگاه کنیم، اعتراض می کنیم که نتیجه بگیریم. اینطور بگوییم، اعتراض کردن یک فن است که باید آن را یاد بگیریم.

شروین ِ فتحی ِ نازنین این فن را بلد است. به اعتراضش به بلوهوست دقت کنید. این متن را با افتخار ترجمه کردم و برای دوستان ِ غیرایرانی فرستادم. بار ِ بعد که بخواهم به چیزی اعتراض کنم حتما یکبار ِ دیگر این پست را می خوانم.

۱– شروین حقوقش را می داند، و آنها را به خواننده یادآوری می کند،

دقت داشته باشید بلوهاست هیچ‌گونه عمل خلاف قوانینی مرتکب نشده است و اگر هم حتی این بند را تازه اضافه کرده باشد کاربران موظف هستند این بند را بپذیرند یا با این شرکت قطع همکاری نمایند.

۲– شروین اطلاعات را کامل منتقل می کند، حتی اطلاعی که کاملا به ضرر اوست. شروین دقیق است.

بلوهوست …توجه مشتریان را به بند ۱۳ قسمت اول از شرایط ارائه خدمات جلب می‌کنند که در آن به کشورهای تحت تحریم ایالات متحده اشاره کرده است. در این بند صراحتا ایران هم جزو کشورهای تحت تحریم معرفی شده که باید حساب کاربران آن بسته شود….همچنین در بند ۱۳ بخش ۰۱-A بلوهاست قانونا این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که به کاربرانی از کشور‌های تحریم شده خدمات ندهد.

۳– شروین حسن نیتش را ابراز می کند. او سودی در آزار دادن ِ طرفش نمی بیند. این یک مذاکره است و پیش از هر کار باید  به مخاطب فهماند که این یک خواسته است نه محکومیت یا بیانیه ی سیاسی.

برای همین ما کاربران ایرانی کاملا به حقوق بلوهاست احترام گذاشته و آن را می‌پذیریم. برای ما امنیت کاری بلوهاست از درجه بالایی از اهمیت قرار دارد و ما به هیچ وجه خواستار هیچ گونه مشکلی برای بلوهاست نیستیم.

۴ شروین از بلوهوست لطف می خواهد و این را ابراز می کند. بلوهوست تضیمنی نداده است که به من و تو در وبلاگ نویسی کمک کند. مهم است که مخاطب متوجه باشد که تفاوت وظیفه و لطف را می دانیم.

اما بد نیست توجه شما را نکته‌ای جلب کنم. بر طبق قوانین جاری هر کشوری، ارائه خدمات به ارگان‌هایی/افرادی که برخلاف آن کشور فعالیت می‌کنند غیرقانونی است. این‌گونه است که وبلاگنویسان ایرانی مخالف دولت جمهوری اسلامی ایران حق تهیه هاستینگ از شرکت‌های داخلی را نداشته و وبلاگ‌های آنان بلوکه خواهد شد. حال با این اقدام بلوهاست، راه انتشار مطالب انتقادی بر ضد دولت ایران، بسیار ناهموار خواهد شد و بدین وسیله این وبلاگنویسان از هر سو تحت فشار قرار می‌گیرند.

۵– شروین نامه اش را با فروتنی پایان می دهد،

هر چند ما این حق را برای بلوهوست محترم می‌شماریم و در این زمینه به جهت ارائه خدمات عالی که بلوهاست برای ما در این مدت فراهم آورده بود، از هیچ کمکی فروگذار نمی‌کنیم، اما امیدواریم بلوهوست با ادامه ارائه خدمات، در راه گسترش تفکرات و اندیشه‌های وبلاگنویسان مانعی ایجاد نکند.

آفرین رفیق!