6_8710110024_l600s.jpgرضا شیرازی می نویسد،

مشخص است که بخش اصلی و بزرگی از توسعه زبان PHP توسط افراد و یک کمپانی اسرائیلی صورت می گیرد و در واقع تمام کامپیوترها و سرورهای که PHP را پشتیبانی میکنند محصول این شرک اسرائیلی در حال اجرا است.

با توجه به شعارهایی نظیر “با استفاده از محصولات ِ (شرکتهایی که ارتباط قوی با اسراییل دارند) در هولوکاست غزه سهیم باشیم”، مفهوم  ِبسیار این روشن این گفته این است که “بیایید از php استفاده نکنیم”. مساله ی اساسی اما این است که بدلیل تعداد بالای نرم افزارهای تحت وب که برمبنای این زبان برنامه نویسی کار می کنند (مثال) این ایده به معنی استفاده نکردن از WordPress و Drupal و نظایر آنها و تغییر اساسی در وبسایتهایی نظیر فارس نیوز و البته وب سایت رهبر ایران است (منبع). نگاهی به آمار نشان می دهد که در آوریل ۲۰۰۷ تخمین زده می شد  که بیش از ۲۰ میلیون وبسایت به کمک php سرپا هستند. این وب سایتها شامل فیس بوک، ویکیپپدیا، یاهو و دیگ می شوند. به این ترتیب، درخواست ِ طرد ِ php چیزی در اندازه ی اسراییلی خواندن و درخواست ِ خداحافظی با intel است، که پیش از این انجام شده بود.

php_israel.jpg

تصاویری از توسعه دهندگان ِ اسراییلی php به همراه ایهود المرت و شیمون پرز (از وبلاگ علیرضا شیرازی)

24_8710120615_l600s.jpgتحریم ِ محصولات ِ کشورها بدلیل نقض حقوق بشر روش تازه ای نیست. سالها پیش، در دوران ِ آپارتاید، همین سیاست در مورد آفریقای جنوبی اعمال شد و همین حالا در غرب بسیاری همین رفتار را در قبال اجناس چینی انجام می دهند.

اما سوال اساسی این است، آیا php و intel را تحریم خواهیم کرد؟ یا اینطور بگوییم، آیا زمانی مصلحت ایجاب می کند که “در هولوکاست غزه شریک باشیم” و از “محصولات اسراییلی” استفاده کنیم؟ بوضوح گذشتن از نسکافه و فانتا کار ساده ای است. حتی شاید بتوان محصولات جایگزینی پیدا کرد که از ارتباط با “هولوکاست غزه” مبری باشند. اما با آنها که جایگزینی ندارند، یا نمی توانیم هزینه ی جایگزین کردنشان را بدهیم، چه خواهیم کرد؟

بوضوح هیچ تصمیمی از مصلحت اندیشی مبری نیست. اساسا گرفتن تصمیم یعنی مقایسه ی گزینه های مختلف و سبک و سنگین کردن سود و ضرر و در نهایت انتخاب بهترین راه حل با توجه به شناخت موجود و معیارهای مقایسه. مساله زمانی مشکل می شود که هیجان زده می شویم و می خواهیم با بیسکوییت نخوردن چگوارا بشویم. مشکل اما این است که آقای چگوارا برای انتشار اخبار ِ جنبش ِ بزرگ ضد صهیونیستی اش احتیاج به محصولات ِ شیاطین دارد. یا شاید ایراد از توسعه دهندگان php است که این اتفاق درواقع نمی افتد،

یکی دیگر از مدیران سایت های اینترنتی در گفتگو با خبرگزاری … گفته است که “پس از شنیدن این مطلب سریع آمدم تا در روی صفحه اول سایت خود بنویسم مرگ بر اسرائیل که متوجه شدم در زبان برنامه نویسی PHP این امکان وجود ندارد که شعار های زد اسرائیلی بنویسم. و هر چی می نوشتم مرگ بر اسرائیل پس از ذخیره صفحه می دیدم که متن نوشته شده تغییر کرده است. از این موضوع بسیار شگفت زده شدم”

شرم آور نیست که گاهی مصلحت ایجاب می کند که از آسمان فرود بیاییم و روی زمین برای مشکلاتمان دنبال راه حل بگردیم؟

از دیگران:

عکس: فارس و فارس