بررسی آماری انجام نداده ام، اما اینکه در وبلاگی به یک فایل موسیقی که روی هوست شخصی گذاشته شده است بربخوریم کم کم عادی می شود. این موضوع می تواند بدلیل بیشتر شدن وبلاگهایی باشد که روی هوست شخصی هستند، می تواند بدلیل بالارفتن انتظار ما از وبلاگ باشد (از متنی به چندرسانه ای) و یا تاثیر ابزارهای بهتری باشد که در دسترس داریم (از جمله وردپرس و پادپرس). هر چه که هست، کم کم عادت می کنیم به ساختن یک دایرکتوری و آپلود کردن موسیقی در آن. و این یعنی احتمال ِ دردسر، برای اینکه موضوع ِ غریبی به نام کپی رایت هنوز در دنیا جدی گرفته می شود.

مدتی بود بدنبال یک راه حل بودم. اسمش را گذاشتم “دزدی“. از اینجا بگیریدش.

دزدی یک فایل php است که دیدن محتویات ِ یک دایرکتوری را منوط به واردکردن اسم رمزی می کند که شما به بازدیدکنندگانتان می دهید. گمان می کنم این “کلک مرغابی” بتواند ما را از گناه کبیره ی “نقض کپی رایت” نجات بدهد، حداقل به این دلیل که ظاهر داستان فارسی است و فرض می کنیم اینکه فایلها مستقیما در ملاعام قرار ندارند می تواند که راه نجاتی باشد.

برای نصب، فایلهای index.php و style.css را به همراه فولدر i در دایرکتوری کپی کنید و در این قسمت پسورد را بنویسد و همینطور تنظیمات دیگر را انجام بدهید:

حالا چیزی دارید نظیر دایرکتوری موسیقی جات کمانگیرانه. اسم رمز این دایرکتوری mandozdam است. البته دور از جون!

هرنوع استفاده از این کد به هر طریقی بشدت آزاد است. اگر نسخه ی جدیدتری ساختید خبر بدهید.