واکنش هایی که به پست قالب برای رزومه داده شد نشان می دهد که کم نیستند خوانندگان این وبلاگ که از Latex استفاده می کنند.

یکی از سختی های کار با Latex این است که ابزارهای آن را باید تکه تکه و گاهی در شکل و شمایل غریبی پیدا کرد و کنار هم گذاشت. به این دلیل خوب است که ابزارهایی که استفاده می کنیم به هم معرفی کنیم. فراموش نکنید که گام شماره ی صفر برای یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی ِ فنی خداحافظی با Word و انتقال کارهایش روی Latex است.

برای خواندن این پست دو امکان دارید، اگر خیلی به جزییات علاقه دارید “شرح خیلی مشروح” را بخوانید و گرنه اجلال نزول بفرمایید روی “خلاصه ی خیلی خلاصه”.

شرح خیلی مشروح: برای استفاده از تصویر در Latex حداقل دو روش وجود دارد: استفاده از فایلهای پیکسلی، که مفصل درموردشان حرف خواهیم زد، و استفاده از فایلهای برداری، مثل نمودارها و فلوچارت ها و نظایر آن. برای استفاده از فایلهای برداری انواع روشها وجود دارد، از کشیدن فایل در Ink Space و Visio و Open Office Draw و تبدیل آن به eps تا استفاده از دستورهای داخلی Latex. اینجا درمورد ابزاری حرف می زنیم که به شما امکان استفاده از محیط Picture در Latex را می دهد. این یعنی در محیط متنی خود می نویسد: یک مستطیل اینجا بکش و یک متن آنجا بگذار. در مقایسه با ابزارهایی که مستقیما eps تولید می کنند، این روش به شما امکان استفاده از ابزارهای Latex در شکل را می دهد. یعنی نه تنها فونت ِ تصاویر همان فونت ِ متن است، که می توانید از فرمول، اشاره به منبع، و یا حتی اشاره به یک Section استفاده کنید.

jPicEdt یک ویرایشگر Java-based است که به شما امکان ساختن یک فایل tex را می دهد. محتوای ترسیم شده با ساختاری XML مانند در ابتدای فایل بصورت کامنتی درج می شوند. در ادامه ی فایل، تصویر ترسیم شده برای استفاده در Latex و با دستورات Latex ذکر شده است.

برای استفاده از  این ابزار ادامه ی پست را بخوانید (فرض می کنیم که شما Latex را بصورت کامل نصب کرده اید، و بنابراین PSTricks هم دارید. برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید: در مناقب سیدنا و مولانا TeX).

خلاصه ی خیلی خلاصه:

۱- به اینجا بروید و نسخه ی Installer را نصب کنید.

۲- Installer  را اجرا کنید. از شما آدرسی گرفته می شود که در آن یک batch file قرار داده می شود. شما jPicEdt را اینطور اجرا می کنید. برای من این آدرس اینطور است: C:\jPicEdt1.4.1_03\jpicedt.bat. این فایل رو جایی shortcut کنید.

۳- jPicEdt را باز کنید.

۴- برای استفاده از رنگ، در منوی Edit>Content Type گزینه ی PSTricks را انتخاب کنید (هربار که فایل را باز می کنید باید اینکار را بکنید).

۵- حالا حاصل کارتان را بصورت یک فایل tex ذخیره کنید. این فایلی است که هم برای ویرایش های آینده در jPicEdt باز خواهید کرد و هم در فایل tex اصلی استفاده خواهید کرد.

۶- در ابتدای فایل tex بسته ی pstricks را به کمک usepackage فراخوانی کنید.

۷- حالا با چنین ساختاری فایل tex ی که jPicEdt به شما داده است را در فایل اصلی درج کنید. در اینجا فایل ِ ساخته شده lpre.tex است و در دایرکتوریهای ذکر شده قرار دارد. دقت کنید که به این ترتیب نیاز به کپی کردن محتویات ساخته شده توسط jPicEdt در فایل اصلی ندارید.

۸- حالا فایل را کامپایل کنید و چنین صفحات دلنشینی داشته باشید.

در اینجا از کلاس Beamer استفاده کرده ام، که در موردش حرف خواهیم زد.

اگر مشکلی برای نصب این نرم افزار، یا هر سوال Latex انه ی دیگر دارید، مرحمت کنید ایمیل بزنید. اگر شما هم از ابزاری در Latex استفاده می کنید که فکر می کنید خیلی شناخته شده نیست بنویسید می کنیمش “نامه ی واردانه”.