multimedia_pics_۱۳۸۶_۲_photo_۲۵۱۱.jpg

۲۳ سال پیش، در شهری که من زندگی می کنم، یک دختر ۱۳ ساله با دست و پای بسته در سرمای منفی ۴۰ درجه از سرما یخ زد. از قرار یک مرد اسکیزوفرنیک بدون اینکه هیچ طمع جنسیی داشته باشد “کندیس” را در یک انبار قدیمی حبس کرد و به هیچ کس هم خبر نداد. بعد از ۲۳ سال از روی شواهد و همچنین به کمک اعترافات نصفه نیمه این آقا پلیس پرونده را دوباره به جریان انداخته. روزنامه شرحی از باقی جنایات آقای “گرانت” و شرح زندان هایش نوشته بود. در عمل بجز بازه های محدودی، گرانت همیشه در زندان بسر می برده. هر بار هم که بیرون آمده پلیس یک هشدار عمومی صادر کرده و گرانت قانونا اجازه نداشته به هیچ بچه زیر ۱۸ سالی نزدیک بشه. این البته شامل پارکهای بازی و هر جایی که بچه ها هستند هم میشه.

فرض کنید شما اسمال تیغی هستید. شما هزار بار زندان رفته اید و ماموری در کلانتری محل نیست که شما را یکبار کتک نزده باشد. مشکل این است که شما یک آدم خرده پا هستید و نمی شود بخاطر “مزاحمت برای ناموس مردم” شما را اعدام کرد.

فرض کنید جلوی چشم شما ماموری داره اسمال تیغی را وسط خیابان زجر می ده. اگر همون لحظه دستش رو بگیری و بپرسی “مرد مومن چی کار داری می کنی؟” جواب می ده “می دونی این برای چند تا ناموس مردم مزاحمت ایجاد کرده؟” اگر ادامه بدی بحث رو، رگ های گردن آقای پلیس باد می کنه و عجیب نیست اگر لگدی هم نصیب تو بشه. این بحث رو شخصا با یک پلیس کردم و شانس آوردم که کتک نخوردم، بیشتر بخاطر نسبت فامیلی بود البته.

نتیجه این کار برای پلیس بوضوح نمایش اقتداره اما نکته مهم اینه که با این کار پلیس از شر اسمال خلاص می شه. با مسخره کردن این بزهکار خرد، یا اون به یاس و مواد و خارج شدن از جرگه “اوباش” سوق داده می شه، یا برای دوباره بزرگ شدن کار بزرگ تری می کنه و بهانه رو برای اعدام شدن مهیا.

این طور که نگاه کنیم در واقع این یک تسویه حسب شخصیه بین آقای پلیس و آقای اسمال. اینطوری آقای پلیس این لذت رو می بره که چیزهایی رو که شخصا ازشون بدش می آد بطور قانونی از راه برداره. این جاست که پلیس می شه یک شهروند عصبانی تفنگ بدست و حقوق انسانی و شهروندی اسمال بدلیل “اوباش” بودن نادیده گرفته می شه. این کار اینجا هم اتفاق افتاد. چند مامور پلیس دو پسر سرخپوست را در سرما خارج از شهر رها کردند و آن دو مردند. اون اتفاق البته منجر به یک رسوایی ملی برای پلیس شد و کسی هم عکسش رو در خبرگزاری های رسمی منتشر نکرد.