این روزها زیاد به دنبال جوک در وب می گردم. تجربه می گوید که جستجو در گوگل به سایتهای کلاسیک ِ جوک (مثل فارسی جوک) منتهی می شود که البته به کندی بروز می شوند و معمولا محتویاتشان لطفی ندارد.

facebookjoke_persians.jpgراه حل بهتر، جستجو در وبلاگها (به کمک گوگل) ست. اینجاست که هر روز به چندین وبلاگ “توپ”، “خفن”، “عکسهای دختر پسر ِ جدید” و از این دست سر می زنم. فایده ی جانبی این ملاقات ها هم، درک بهتر این نکته است، که وبلاگستان من و تو نیستیم، و این خود داستان دیگری است. نکته اساسی اما این است که صنعت کپی کاری در وبلاگ های جوک بیداد می کند و این یعنی پیدا کردن یک جوک ِ خنده دار ِ “معقول” اصلا کار ساده ای نیست.

اما، ایده. بیایید یک سایت وب ۲٫۰ برای جوک بسازیم. نکته اساسی این است که جوک یک متن بسیار کوتاه است. بنابراین، براحتی می شود آنرا به کلماتش شکست، بی ربطی ها، مثل “و” و “از”، را دور ریخت، کلمات را ساده کرد، مثل تبدیل “ترکه” به “ترک”، و امکان سنجش شباهت بین جوک ها فراهم کرد. علاوه بر این، می توان در این سایت امکان ِ رده بندی ایجاد کرد، مثلا اینکه آیا کاربر جوک نژادی را توهین آمیز می داند، آیا جوک ِ “بزرگسالانه” دوست دارد، و از این جنس. کاربران هم به جوک ها رای خواهند داد. خوراک خواهیم داشت، برای هر کاربری هم. تصور کنید چند نفر مشترک خوراکی خواهند شد که روزی ۵ جوک جدید با توجه به علاقه شان برایشان خواهد فرستاد.

نکته اساسی این است که تعداد ِ موضوعات بسیار محدود است، مثلا چند صد تا، و بنابراین براحتی می شود یک جوک را کد کرد (مثلا با دو بایت) و گذشته از جستجوی متنی، کاربر می تواند لیستی بگیرد از جوکهایی که به “رشتی”، “پدر” و “آب نبات” مرتبط هستند (هیچ مسوولیتی درزمینه ی تخیلات شما ندارم).

من کمی php بلدم. حاضرم سرمایه گذاری محدودی هم بکنم. هدف، بوضوح، راه انداختن یک سایت ِ پربازدید و جذب تبلیغات است. خلاصه که، واسه نونه! خبر بدید: arash@kamangir.net. و البته این همه یعنی نتوانستم نمونه ی مشابهی پیدا کنم. بفرمایید اگر هست، ما هم استفاده کنیم.

منبع کارتون: اینجا