در مورد کد جدیدی که تیم وردپرس فارسی برای استخراج اطلاعات از بلاگفا نوشت و برخورد و مسدود کردن راه ِ این کد توسط بلاگفا زیاد بحث شد. اینجا تعدادی از لینکهای مربوط ذکر شده اند. بنظرم یکی از بهترین مطالبی که در این زمینه نوشته شد، پستی بود با عنوان “بلاگفا، فراموش نشوی!“،

بلاگفا به عنوان سرویس دهنده رایگان این حق را دارد تا درهایش را برای همیشه بسته نگه دارد اما باید بداند که اگر با توقعات بجای کاربران و مفاهیم صحیح وب به پیش نرود و آزادی و حق انتخاب را از آنها بگیرد به مرور زمان فراموش خواهد شد.

امروز علیرضا شیرازی در پاسخ به منتقدان نوشت،

در بلاگفا  همانند هر سایت مشابه و رایگان دیگری خدماتی برای انتشار و ذخیره مطالب فراهم شده است که هزینه آن نیز توسط سایت پرداخت می شود و قاعدتا این انتظار می رود که این اطلاعات توسط کاربران واقعی دیده شود تا از این طریق هزینه های سایت جبران شود.

رییس بلاگفا دقیقا درست می گوید. زمانی که وبلاگی در بلاگفا باز می کنیم، و البته در بلاگ اسپات یا وردپرس هم همینطور، مفت و مسلم تشریف برده ایم سر خوان ِ صاحب وب سایت. اوهم قولی نداده است که تعهدی در ازای  زحمت  من و تو برای اضافه کردن مطلب به سایت او و کشاندن مخاطب به صفحه ی او دارد. پس، حقی در کار نبوده که نقض شده باشد.

نکته اما این است که غولی مانند وردپرس آنقدر بزرگ است که بتواند منت ِ مشتری اش را بکشد. او می داند که مشتری اطلاعاتش را هم بگذارد روی کولش و بیرون برود، وردپرس را روی وبلاگ ِ با هوست ِ شخصی اش نصب خواهد کرد و به ده نفر هم خواهد گفت “خداست وردپرس!”. پس اقای وردپرس می نشیند و از این محبوبیت برای فروختن سرویس های دیگرش استفاده می کند.

بلاگفا اما می داند که مشتری دارد و مثل بقال ِ سرکوچه مطمئن است که اگر این مشتری رفت، دو تا دیگر می آیند. شیرازی دلیلی نمی بیند کتمان کند که نانش در با چنگ و دندان گرفتن اطلاعات مردم است. به این دلیل، این همان مردم هستند که مقصرند اگر همین حالا نکشند بیرون و نروند وبلاگی در وردپرس راه بیاندازند. ماهی را هر زمان از آب بگیری تازه است.

scriptss.png

یک اشتباه گذشته را هم تصحیح می کنم. در گزارش های پروژه ی “کی به کیه” اشاره کرده بودم که اطلاعات حاصل از پیمایش وبلاگستان نشان می دهد که بلاگفا سهم بزرگی در وبلاگستان دارد (شکل بالا از اینجاست: گزارش چهارم “کی به کیه” – ۸۰٫۰۰۰ وبلاگ فارسی بررسی شده اند). بررسی های دقیق تر نشان داد که تعداد زیادی وبلاگ ِ اسپم (اسپلاگ) در بلاگفا حضور دارند. بررسی یک گروه از این وبلاگ ها نشان داد که چندین ده وبلاگ، قالب یکسانی داشته و حاوی یک مطلب یکسان هستند. اعضای این گروه اگرچه در ظاهر چیزی بروز نمی دهند اما کد آنها پر از لینک به اعضای دیگر گروه است*. اینکه این وبلاگها را چه کسی ساخته است و برای چه هدفی، بر من روشن نبود و نیست، اما همین دلیل شد که از بررسی وبلاگها به کمک دنبال کردن لینکها استفاده نکرده و از روشهای هوشمندتری استفاده کنم. اینکه آمار واقعی سهم بلاگفا در وبلاگستان چقدر است، سوالی است که انتظار دارم پروفایلر جواب آن را بدهد. تا اینجا و با توجه به مجموعه ی بسیار محدودی که جمع آوری شده است (ببینید: پروفایلر: کندوکاو در وبلاگستان)، بنظر می رسد اعداد متفاوت با بررسی قبلی باشند (شکل پایین).

scripts_profiler.png

این بخش از کلام علیرضا شیرازی را هم فرض کنیم نخوانده ایم که،

مثلا سایتی که هنوز یک هفته فعالیت نداشته و خدماتش مورد ارزیابی واقعی قرار نگرفته است مدعی انتقال نرم افزاری اطلاعات کاربران بلاگفا به سایت  خود (به عنوان تنها امکان قابل توجه) می شود

لازم به توضیح نیست که همین الان، من ِ نویسنده و شمای خواننده داریم از کار تیم وردپرس فارسی استفاده می کنیم. (اشاره به وردپرس فارسی نیست  – سوء تفاهم بود و حذف شد)

* اطلاعات لازم درصورت درخواست تیم بلاگفا ارسال خواهد شد – ارسال شد