اینطور شد که یک شرکتی بود که ابزار ترسیم نمودار تحت وب به کمک فلش می فروخت و کدشون باگ داشت. بهشون ایمیل زدم (و بخاطر داشته باشید که من برای این محصول پول داده بودم). اینقدر بی کفایت، بی ادب و حال بهم زن بودند که بعد از سه چهار هفته ایمیل بازی تصمیم گرفتم بشینم و فلش و باقی قضایا رو یاد بگیرم و یک ابزار رسم نمودار بسازم. با خودم گفتم، اینقدر که اونها طولش می دن که یک باگ رو رفع کنن، من درهمین زمان کل کد رو می نویسم. و اینکار رو کردم و برای همین هم این کد مجانی ه. نتیجه اخلاقی: هرگز مشتری رو آزار نده (منبع).

و اینطور شد که Open Flash Chart ساخته شد: یک ابزار ترسیم نمودار با قابلیت های متنوع که با زبانهای مختلف، از جمله php کار می کنه. این ابزار چنان کاراست که در سایت اعلام نتایج انتخابات قانون اساسی ونزوئلا استفاده شده.

مدتی پیش، از API ترسیم نمودار ِ گوگل حرف زدیم (ببینید: اسباب بازیهای سالم ِ تحت ِ وب – دو). نه تنها گوگل رابط شی گرای مناسبی برای این API در php، و دیگر زبانها، ارایه نداده که این ابزار مشکلات فراوانی داره (برای مثال شما باید تمام اعداد رو نرمال کنید که کمتر از ۱۰۰ باشند وگرنه نمودار اشتباه کشیده خواهد شد).

و حالا خوراک شمار از Open Flash Chart، این ابزار ِ بسیار دوست داشتنی، استفاده می کنه. حالا منحنی تعداد خواننده ها زنده است و فقط یک تکه تصویر نیست (ببینید).

feedcounter_graph.png

آخرین آمار خوراک شمار، شامل ۲۴۹ خوراک، رو در اینجا ببینید. نکته بسیار جالب این ه که حالا ۱۲ وبلاگ خوراک چهار رقمی دارند:

 1. ۱pezeshk.com
 2. asroone.net
 3. updateblog.net
 4. mhmazidi2.wordpress.com
 5. peakovsky.com
 6. itline.blogspot.com
 7. shahvar.net
 8. zangoole.com
 9. persian.kamangir.net
 10. cgpersia.com
 11. megaiti.com
 12. it.myjigi.com

می تونید این فایل رو دانلود کنید و مشترک خروجی تمام وبلاگ های موجود در خوراک شمار بشید (بزودی امکانات بیشتری اضافه خواهم کرد).

توضیح: با این ابزار در این لینک آشنا شدم که سید یوسف منیری عزیز مرحمت کرد و فرستاد.