heic۰۷۰۷as.jpg

۲۷ آوریل سال ۲۰۰۷، ۷ اردیبهشت ۱۳۸۶ ، در ۱۷ مین سالگرد ارسال تلسکوپ هابل (ویکیپدیا) به فضا، شاخه اروپایی انجمن علمی هابل تصویری از Carina nebula را منتشر کرد. این تصویر از اشیایی در فاصله ۷۵۰۰ سال نوری از زمین گرفته شده و حدود ۵۰ سال نوری عرض داره. تصویر منتشر شده در واقع حاصل ادغام ۵۰ فریم ِ گرفته شده توسط هابل ه. تا آن زمان، هابل بیش از نیم میلیون تصویر از ۲۵ هزار شی فضایی گرفته بود و چیزی حدود ۳۰ ترابایت اطلاعات به زمین ارسال کرده بود.

زمانی که بخاطر می آریم که زمین و کل منظومه شمسی چه بخش حقیری از هستی رو تشکیل می ده، چهارچوب فکری مبتنی بر اشرف مخلوقات بودن آدمیزاد کمی بیش از حد ساده انگارانه بنظر می رسه (اگر بتونیم فراموش کنیم آموزه های سنتی رو). یعنی در این جهان ِ به این عظمت جایی موجود متفکر دیگری ننشسته و به آسمان نگاه نمی کنه؟ یعنی مغز اون موجود رو هم پر نکرده اند که کسی بود از جنس خودش که سازنده کل هستی درباره اش گفته بود “اگر تو نبودی نمی ساختم این همه رو”؟

تصویری که در بالا ذکر شد رو در نسخه بسیار کوچک در ابتدای این پست می بینید. برای نسخه کمی بزرگتر (۲٫۵ مگابایت) اینجا کلیک کنید. نسخه ۵۰۰ مگابایتی رو از اینجا بگیرید. بخش کوچکی از این تصویر را در پایین می بینید.

heic۰۷۰۷ds.jpg

خدا یا صرفا اتم و مولکول و اجرام آسمانی، هر کسی که اون بالا نشسته، داره بیلاخ گنده ای می ده به نسل آدمیزاد، که هزاران سال تمدن دارید و تلسکوپ می فرستید و عکس می گیرید از هزاران سال نوری دورتر، اما هنوز دهنتون بوی شیر می ده و اول کارید. البته به روش فرنگی از انگشت وسط استفاده شده و نه از شست.

توضیح: “بیلاخ”، علی رغم برداشت معمول، گویا بطور اخص مفهومی جز “خراب کردی” نداره: ببینید. و البته این محمود خان بلاگری هم دیشب شیر کرد من رو برای استفاده از عنوان. نشونی می دم فحش ها رو براش ارسال کنید.

منبع