حتما خبردار هستید از فرود موفقیت آمیز فینکس روی سطح مریخ. در همین زمان کوتاه، دوربین های فینکس تصاویر زیادی از سطح سیاره سرخ ارسال کرده اند (مثلا اینجا رو ببینید). فیل پلیت Phil Plait از میان این بین همه عکسی رو انتخاب می کنه که شاید بنظر ساده ترین باشه (پایین ببینیدش). بخاطر داشته باشیم که پلیت، نویسنده وبلاگ “اشتباهات نجومی” badastronomy.com، وقتش رو به تصحیح برداشتهای غلط نجومی در میان عامه مردم، بدلیل فیلم های سینمایی و نظایر اون، اختصاص داده. انتخاب این وبلاگ نویس ِ سابقا فضانورد، که یک شهاب هم به نامش شده، قاعدتا باید دلیلی داشته باشه.

hirise_phoenix_chute.jpg

فیل می نویسه،

این همونه که فکرش رو می کنی: فینکس به کمک چتر نجاتش روی سطح مریخ فرود میاد. این تصویر بسیار عالی توسط دوربین HiRISE روی مدارگرد اکتشافی گرافته شده. می تونی بخوبی چتر و مارس نشین رو ببینی (که هنوز در پوسته اش ه). حتی میشه ریسمان های چتر رو هم دید. فکر کن بهش و دقیق فکر کن: داری به یک شی ساخته انسان نگاه می کنی که با وقار تمام در حال فرود در یک جهان غریبه است. این شی داره با یک شی دیگه ساخته شده توسط انسان تماشا می شه که همین حالا داره گرد جهان ناشناخته می چرخه. و این دو هر دو ربات هستند و هر دو میلیون ها کیلومتر دور از ما. هرگز فراموش نکن: ما این کار رو کردیم. ما تونستیم این کار رو بکنیم.

ما. آنها. مهم دقیقا این نیست. مهم این ه که یادم باشه و یادمون، هر ثانیه ای که تلف اباطیل و نعره کشیدن سر هم می کنیم، داریم از ما دور می شیم و به آنها نزدیک می شیم.