veil_iran.jpg

نظیر این اطلاعیه در ایران کم نیست (حتی چندوقت پیش یک بیمارستان اعلام کرد فقط به بانوان با حجاب سرویس خواهد داد). حضور این تابلوها ارتباط غریبی داره با ویدئویی که چند ماه پیش از یک شبکه آمریکایی پخش شد.

در نگاه اول ممکنه از این ویدئو نتیجه بگیریم که “در آمریکا تبعیض اعمال می شه”. برداشت من از ویدئو اما کمی متفاوت بود. واضح ه که در آمریکا، مثل هر جای دیگه دنیا، تبعیض وجود داره. همزمان اما اتفاق زیبایی در در آمریکا می افته و اون این حقیقت ه که شهروند عادی آمریکایی با تبعیض می جنگه. در نمونه ایرانی اما، تبعیض یک اتفاق روزمره است که توسط سیستم حاکم تجویز شده و توسط مردم انجام می شه. در بهترین حالت، ایرانی ِ نوعی به این موضوع بی توجهی می کنه، و این زمانی ه که فراموش می کنیم که تبعیض بخشی از اخلاق ایرانی شده: “زن بی حجاب مشکل اخلاقی داره”. قضاوت های مشابهی در مورد افراد با گرایش جنسی متفاوت یا اقلیت های مذهبی هم وجود داره.

من اینطور نتیجه می گیرم، زمانی که انسانها فرصت دارند فکر کنند، تمایل عمومی به عدالت و رفاقت ه. تبلیغات و برنامه های سیاسی اما، مردم رو تحریک می کنند و اونها رو به تبعیض روا داشتن وادار می کنند، که این بوضوح در خدمت اهداف طبقه حاکم ه.

(لینک مستقیم به ویدئو )

بعد از دیدن این ویدئو جدا اشک ریختم. کاش ایران هم اینطور بود.

توضیح: این پست ترجمه این پست در کمانگیر انگلیسی است.