اگر دنبال کرده باشید پروژه “کی به کیه؟” رو، شاید متوجه شده باشید که مدتیه خبری نیست از نتایج این پروژه. داستان اینه که یک مشکل فنی پیش آمده و فرصت نکرده بودم سر بزنم بهش. دیشب اما یک جستجویی کردم و حاصل هم خوب بود و هم بد. اما داستان چیه.

آخرین بار که “کی به کیه؟” رو گذاشتم که شب تا صبح کار کنه، اواسط شب خطا داده بود و بیرون اومدن بود. log رو که بررسی کردم دیدم خطایی در دسترسی به بانک اطلاعات پیش اومده. حدس اولم این بود که شاید کد من مشکلی داره. خبر خوب اینه که نخیر داستان جدی تر از این حرفهاست. خبر بد اینه که داستان جدی تر از این حرفهاست.

در بانک اطلاعاتی “کی به کیه؟”، برای هر وبلاگ دو لیست دینامیک وجود دارند: لینک داده ها و لینک شده ها. این دو لیست رو بصورت blob ذخیره می کنم. فرمت بانک اطلاعاتی هم Paradox ه. مشکل اما اینه که فایلی که توسط BDE (به گمانم) برای ذخیره blob ها ساخته می شه حجمش به ۲ گیگا بایت رسیده. یک جستجوی ساده نشون میده که این دقیقا حداکثر اندازه مجاز برای یک فایل اطلاعاتی در Paradox ه. فرمتهای دیگه ای که توسط Ttable پشتیبانی میشن هم همین محدودیت رو دارند: Foxpro و dBase. مشکل اساسی اینه که این بانک اطلاعات فقط شامل ۱۰۰ هزار منبع ه و من انتظار اعدادی در حوالی میلیون رو دارم. بنابراین این موضوع احتمالا بزودی به محدودیت های اندازه فایل در ویندوز هم مرتبط خواهد شد.

دیشب با دوست عزیزی بحث کردیم در این زمینه و پیشنهاد ایشون استفاده از تعداد زیادی فایل بود: یکی برای هر حرف الفبا مثلا. بنظرم این عملی ترین کار ممکنه و پیاده سازی اش در برنامه هم چندان سخت نیست. شما ایده دیگری دارید؟