شاید خبر داشته باشید که روی پروژه ای کار می کنم به اسم “دیدیش؟“. بلوک اول این پروژه یک خوراک خوان ه که روی didish.kamangir.net نصب شده و خوراک لینکهای انتخابی وبلاگ نویسان ایرانی رو جمع می کنه. زمانی که تعداد این خوراک ها تازه از ۱۰۰ گذشته بود راجع به توزیع اونها نوشتم (ببینید: دلمشغولی های فضولانه: “کی به کیه؟”، “دیدیش؟” و باقی قضایا). تعداد منابع حالا به ۱۶۳ رسیده (لطفا اگر شما از دلیشس یا گوگل برای share کردن لینک های مورد علاقتون استفاده می کنید و خوراک شما در “دیدیش؟” نیست، خبر بدید). نمودار زیر توزیع خوراک ها رو نشون می ده.

didish_sourcess.png

بوضوح هنوز دلیشس بر گوگل از لحاظ تعداد استفاده کننده برتری داره. شاید دلیل این امر به نسبت جدید بودن امکان اشتراک گذاری لینک در گوگل باشه.

چند وقتی ه روی کدی کار می کنم که اطلاعات جمع آوری شده توسط “دیدیش؟” رو تحلیل کنه. این پست نتایج ابتدایی این کد رو گزارش می کنه. در هفته های آتی تحلیل های بیشتری انجام خواهم داد.

با احتساب ۱۰۰۰ لینک اخیر هر خوراک، کمی بیش از ۲۰۰۰۰ لینک در “دیدیش؟” جمع آوری شده. این لینک ها به حدود ۴۳۰۰ منبع (وبلاگ/وب سایت) متفاوت اشاره می کنند. نکته اساسی اینه که بسیاری اوقات، بخصوص در گوگل، لینکهای اشتراک گذاشته به آدرس مجازیی در Feed Burner اشاره می کنند. کد، این ارجاعات رو اصلاح می کنه. موارد معدودی هست، نظیر خوراک بالاترین، که پیدا کردن آدرس از روی لینک خوراک ساده نیست. این موارد رو در تحلیل وارد نکردم. شاید جالب باشه اشاره کنم که ۱۸۰ آدرس ِ فیدبرنر در این لینکها استفاده شده اند.

سوال اولم این بود، لینک ِ کدام منابع بیشتر به اشتراک گذاشته شده. ۱۰ منبع پر تعدادتر رو انتخاب کردم. این منابع سهمی حدود ۲۰% کل لینکها رو دارند. این موضوع، به همراه شواهد دیگه، نشون می ده که تعداد کمی منبع “داغ” وجود داره و تعداد بسیار زیادی منبع “معمولی”. منابع برتر در نمودار پایین نشان داده شده اند، اینجا هم لیستشان می کنم.

didish_domains.png

  1. bbc.co.uk
  2. radiozamaaneh.com
  3. ۱pezeshk.com
  4. persian.kamangir.net
  5. updateblog.net
  6. dw-world.de
  7. freekeyboard.net
  8. nikahang.blogspot.com
  9. bamdadi.com
  10. asroone.net

بوضوح، برای افراد مورد بررسی، یک پزشک، کمانگیر، و updateblog.net سه وبلاگ ِ بیشتر مورد علاقه هستند. در زمینه رسانه ها هم، بی بی سی مقام اول و رادیو زمانه مقام دوم رو داره. دویچه وله هم در مکان سوم قرار داره. غیبت رسانه های رسمی جمهوری اسلامی، نظیر فارس نیوز و مهرنیوز در این لیست بنظرم بسیار پرمعناست.

با توجه به نتایج “کی به کیه؟” که نشون می داد سهم بزرگی از وبلاگستان از آن ِ بلاگفاست (ببینید:گزارش چهارم “کی به کیه” – ۸۰۰۰۰ وبلاگ فارسی بررسی شده اند)، لینک ها رو از نظر سرور هم مقایسه کردم.

didish_servers.png

نکته بسیار جالب اینه که اگر چه “کی به کیه؟” نشون می ده که تعداد وبلاگهای ِ روی بلاگفا بسیار بیش از بقیه سرویس های ایرانی است (حدود سه چهارم وبلاگهایی که “کی به کیه؟” پیدا کرده روی بلاگفا هستند)، اما بنظر نمی رسه این وبلاگها چندان فعال باشند. در عمل blogspot اول، wordpress دوم، و blogfa سوم ه. persianblog و دیگر سرویس های ایرانی اصلا در این لیست نیستند. نکته جالب حضور چهار وبلاگ در این لیست ه: یک پزشک، کمانگیر، updateblog.net و کیبرد آزاد.

نکته بسیار مهم اینه که در این تحلیل، هر لینک به اشتراک گذاشته وزنی برابر ۱ تعلق گرفته. بنظر می رسه شاید بهتر باشه وزن ها با توجه به تعداد لینکی که در هر خوراک به اشتراک گذاشت می شن تعدیل بشه. لازم به ذکره که این نتایج بسیار ابتدایی هستند و باید تحقیق بیشتری روی این معیارها انجام بشه.