به احتمال حدود ۴۰% ، شما از ۱۰ دی، ۳۱ دسامبر، حداقل یکبار دیگه اینجا سرزدید. این یعنی شاید در مورد “کی به کیه؟” و “دیدیش؟” شنیده باشید. اگر بله پاراگراف بعدی را نخوانید.

بطور خلاصه، ” کی به کیه؟” یک ربات ه که وبلاگستان رو تحلیل میکنه. همین الان که این رو می نویسم “کی به کیه؟” مشغول کاره و هر ۴-۵ ثانیه یک وبلاگ جدید فارسی رو پردازش می کنه. “دیدیش؟” هم پروژه جمع آوری لینکهایی ه که وبلاگ نویسان ایرانی بوکمارک می کنند، در Google Reader و delicious مثلا. برای اطلاع بیشتر در مورد این رو پروژه می تونید به صفحات “کی به کیه؟” و “دیدیش؟” مراجعه کنید. در مورد آخرین نتایج “کی به کیه؟” چند روز پیش توضیح دادم (ببینید: گزارش چهارم “کی به کیه” – ۸۰.۰۰۰ وبلاگ فارسی بررسی شده اند)، اما در مورد “دیدیش؟” مدتهاست چیزی نگفتم (ببینید: “دیدیش؟“).

دیشب تعداد خوراکهایی که “دیدیش؟” دنبال می کنه از مرز ۱۰۰ گذشت. این یعنی با مراجعه به “دیدیش؟” شما به بهترین لینکهای روز به انتخاب ۱۱۴ وبلاگ نویس ایرانی دسترسی دارید.didish.png برای من بشخصه روز با “دیدیش؟” شروع می شه، حتی پیش از اونکه خوراک خوانم رو راه بندازم.

نمودار روبرو توزیع استفاده از سرویس های مختلف برای بوکمارکینگ رو بین خوراکهایی که در “دیدیش؟” دنبال می شن نشون می ده. بوضوح delicious اول و Google Reader دوم ه.

و اما غرض از این همه داستان گفتن.

کم کم دارم برنامه نویسی رو شروع می کنم برای تحلیل لینکهایی که در دیتابیس “دیدیش؟” جمع شده. همین حالا “دیدیش؟” ۲۶۰۰۰ لینک جمع آوری کرده. تا وقتی که برنامه آماده بشه این عدد احتمالا به ۴۰۰۰۰ تا خواهد رسید. اما دنبال چه هستم.

۱- لینک از کدام منابع فارسی بیشتر توسط وبلاگ نویسان مورد بررسی بوکمارک می شه؟

۲- منابع استخراج شده رو به “کی به کیه؟” خواهم داد تا درصورت عدم وجود به دیتابیس اضافه کنه.

۳- آیا طرح خاصی در زمینه بوکمارک ها وجود داره؟ مثلا کلاسترهای بسته؟

و حسن ختام داستان اینکه دیروز ایمیل جالبی گرفتم با یک پیشنهاد بسیار عجیب، جالب، بسیاروقت گیر، و البته بسیار هیجان انگیز. فعلا باید اطلاعات رو جمع آوری و دسته بندی کرد و نتیجه بیرون کشید. دنیا رو چه دیدی.