بایگانی مربوط به خرداد, ۱۳۸۷

موسیقی هفته: ستار مرد

… اگه دیدی تو کافی شاپ با کسی یه گوشه ای نشستم، اگه با من حرف می زنی می بینی بی حوصله و خسته ام، اگه راه ایمیلت رو بستم، اگه تلفنم رو زدم از غصه شکسته ام، حسودی نکنی یه وقت!

ایمیل، سعید محمدی، آلبوم دوستان، با شرکت حضرت ستار.

خواننده خوب سراغ دارین؟

ممنون از فواد عزیز برای لینک

عکس روز: آیا ققنوس ِ مریخ نشین کوررنگ است؟

lg_۱۰۱۲.jpg

img_۳ccd.jpgشاید برای شما هم سوال باشه که چرا تصاویر ارسالی ققنوس (فینکس) از سطح مریخ سطح خاکستری، که گاهی به اشتباه سیاه-سفیدشون می نامیم، هستند. این موضوع باعث ایجاد تئوری هایی شده که شاید ققنوس نه در سطح مریخ که جای نزدیک تری روی سطح کره خاکی خودمون فرود آمده. یکی از پشتیبانان این تئوری می نویسه،

چرا داریم در سال ۲۰۰۸ هنوز تصویر تک رنگ می بینیم؟..این تصاویر به کمک یک دوربین ..بسیار مشابه دوربین های روی موبایل ها گرفته شده اند. این تصاویر مسلما رنگی هستند اما اطلاعات رنگ بدلیلی حذف شده اند…بیاید امیدوار باشیم که این عکس ها جدا داره از مریخ میاد و نه از یک استودیو.

فیل پلیت، وبلاگ نویس با سابقه کار برای ناسا که قبلا راجع بهش حرف زدیم (ببینید:عکس روز: این دو نقطه سفید کوچکبه این سوال جواب می ده.

بطور خلاصه، سنسورهای تصویربرداری، یا CCD، اساسا رنگ نمی بینند. این سنسورها شدت نور رو اندازه می گیرند. برای استخراج اطلاعات رنگ، روشهای متعددی وجود داره، که از جمله اونها استفاده از فیلترهای رنگی و یا منشور ه. به این ترتیب، نور از فیلترهای رنگی مختلف عبور داده شده و این اطلاعات در هم جمع شده و تصویر مورد نظر رو می سازه. عکس پایین شاید موضوع رو روش تر کنه.

اینجا شما این عکس رو می بینید انگار که توسط ققنوس دیده شده. سه نوار اول از سمت راست حاصل نگاه کردن به این منظره از خلال فیلترهای مختلف هستند. نوار سمت چپ حاصل ادغام این اطلاعات ه. نظیر همین داستان، با روشهای مختلف، در دوربین عکاسی شما اتفاق می افته (عکس بالا).

rgb.jpg

در یک دوربین عکاسی، که در محیط کاملا شناخته شده ی زمین کار می کنه، می دونیم که منحنی های حساسیت بهینه برای فیلتر ها چه هستند (به عبارت دیگه، قرمز یعنی چی). در جایی مثل مریخ، اساسا مهم ه که از تصاویر اطلاعات استخراج بشه. به عبارت دیگه، لزوما مهم نیست که تصاویر رو رنگی ببینیم، حداقل در زمان فعلی. مهم این که مهندسین اطمینان حاصل کنند که سیستم ها درست کار می کنند، چه ادوات تصویر برداری و چه وسایل مکانیکی. به عبارت دیگه، رنگی بودن تصاویر در وهله دوم اهمیت ه و این تصاویر با تاخیر تهیه میشن.

از دیگران: بهرام را سرخ می خواهیم

دیدیش دات کام: کی از شما مطلب به اشتراک می گذاره؟

ballon_feed_۱۵۰×۱۵۰.pngداستان طول و تفسیر نمی خواد. گفتم که دیدیش دات کام راه افتاد (ببینید:دیدیش دات کام: داغ ترین های وبلاگستان به انتخاب فرندفیدی ها)، حالا جستجوش هم راه افتاد.

جستجو، روی عنوان مطلب و url کار می کنه. بنابراین، مثلا زهرا خانم گل باید zahra-hb رو بگرده. دقت کنید که خیلی از لینکها از طریق فیدبرنر میان، یعنی عبارتی انتخاب کنید که هم در آدرس وبلاگتون هست و هم در آدرس خوراک (واضح گفتم؟)

درخواست: دیدیش حالا یک طراح خوب می خواد که سر و ظاهرش رو درست کنه. در حد معقولی هم می تونم پرداخت انجام بدم. کنار میایم.

و اما “ایهاالناس!”: چه می کنه این MySQL. کل این داستان، این یک خط کد ه:

didish_search۱.png

دیدیش دات کام: داغ ترین های وبلاگستان به انتخاب فرندفیدی ها

فرندفید جایگاهش رو به عنوان یک شبکه اجتماعی برای اشتراک مطلب باز کرده (اگر حساب کاربری در فرندفید ندارید همین الان یکی بسازید). و البته فرندفید با API بسیار مناسبی هم میاد که ارتباط با اون رو از طریق کد بسیار آسون می کنه (ببینید:اسباب بازیهای سالم ِ تحت وب: چهار – نقبی به درون فرندفید).

قبلا گفته بودم که وبلاگستانیهای روی فرندفید رو جمع می کنم (ببینید:فرندفید: نمودار دوستان و دنبال شدگان)، حالا، به کمک API فرندفید، این شما و این هم didish.com. دیدیش دات کام، جمع آوری کننده ی لینکهای به اشتراک گذاشته شده در فرندفید ه. هر بار که صفحه باز می شه، از بین لینکهایی که در ۲۴ ساعت گذشته حداقل یکبار به اشتراک گذاشته شده اند، ۵۰ تای اول ابتدا به ترتیب امتیاز و بعد به ترتیب زمان به اشتراک گذاری لیست می شن. می تونید به کمک دکمه های “روز قبل“، “روز بعد” لینکهای داغ تر در بازه های زمانی ِ مختلف رو ببینید. اینجا هم کمی توضیح داده شده.

اگر شما در هم فرندفید هستید اما اینجا ذکر نشدید، بی زحمت به من ایمیل بزنید، یا من رو اضافه کنید.

didish_page.png

و البته واضح و مبرهن است که از هرگونه پیشنهاد، بخصوص برای بهبود ظاهر سایت، بشدت استقبال می شود.

داغ ترین های وبلاگستان

به گزارش دیدیش ۱۰ مطلب داغ این دو روز اینها بودند:

دیروز:

پریروز:

آرشیو داغ ترین مطالب روزانه رو در این آدرس ببینید.

عکس روز: خالی می بندید، خوب ببندید و بزرگ

genpet.jpgداستان Genpet رو یادتون هست؟ موجودات ژنتیکی دست کاری شده که توی قوطی می خریدی و می تونستی قبل از خرید بگی شاد می خواد یا متفکر. خیلی صدا کرد. یادم ه یکی دو روزی گیج می خوردم که “این کارها غلط ه” و اینا.

و حالا داستان پرتره ای که توسط GPS ی که در یک چمدان توسط DHL دور دنیا چرخیده. سازنده ادعا می کرد که چمدانی رو به DHL داده به همراه دستورات دقیق در مورد مسیر سفر و دستگاه مسیر رو ذخیره کرده و شده این آقای خندان. در نگاه اول چرخش های روی اقیانوس عجیب بنظر میرسه، اما “تو اینترنت بود” پس میگیم، “میشه دیگه حتما، این آدمها و کارهای عجیبشون”.

امروز اما CNET، که یکی از منابع اولیه پخش خبر هم بود، گفت داستان ساختگی بوده. اساسا سوال هست که آیا GPS از درون یک چمدان ضخیم اصلا قادر به دریافت سیگنال هست یا خیر.

hoax_drawing.jpg

لیست خالی بندی های معروف، از جمله Genpet رو اینجا ببینید. می دونستید جایزه نوبلی هست برای خالی بندی؟ جایزه Ig Nobel برای “چیزهایی ه که ابتدا مردم را می خندانند اما بعد آنها را بفکر فرو می برند” ه. لیست دریافت کنندگان رو ببینید.

منبع: کامنتی اینجا

داغ ترین های وبلاگستان

به گزارش دیدیش ۱۰ مطلب داغ دیروز اینها بودند:

آرشیو داغ ترین مطالب روزانه رو در این آدرس ببینید.

عکس روز: این دو نقطه سفید کوچک

حتما خبردار هستید از فرود موفقیت آمیز فینکس روی سطح مریخ. در همین زمان کوتاه، دوربین های فینکس تصاویر زیادی از سطح سیاره سرخ ارسال کرده اند (مثلا اینجا رو ببینید). فیل پلیت Phil Plait از میان این بین همه عکسی رو انتخاب می کنه که شاید بنظر ساده ترین باشه (پایین ببینیدش). بخاطر داشته باشیم که پلیت، نویسنده وبلاگ “اشتباهات نجومی” badastronomy.com، وقتش رو به تصحیح برداشتهای غلط نجومی در میان عامه مردم، بدلیل فیلم های سینمایی و نظایر اون، اختصاص داده. انتخاب این وبلاگ نویس ِ سابقا فضانورد، که یک شهاب هم به نامش شده، قاعدتا باید دلیلی داشته باشه.

hirise_phoenix_chute.jpg

فیل می نویسه،

این همونه که فکرش رو می کنی: فینکس به کمک چتر نجاتش روی سطح مریخ فرود میاد. این تصویر بسیار عالی توسط دوربین HiRISE روی مدارگرد اکتشافی گرافته شده. می تونی بخوبی چتر و مارس نشین رو ببینی (که هنوز در پوسته اش ه). حتی میشه ریسمان های چتر رو هم دید. فکر کن بهش و دقیق فکر کن: داری به یک شی ساخته انسان نگاه می کنی که با وقار تمام در حال فرود در یک جهان غریبه است. این شی داره با یک شی دیگه ساخته شده توسط انسان تماشا می شه که همین حالا داره گرد جهان ناشناخته می چرخه. و این دو هر دو ربات هستند و هر دو میلیون ها کیلومتر دور از ما. هرگز فراموش نکن: ما این کار رو کردیم. ما تونستیم این کار رو بکنیم.

ما. آنها. مهم دقیقا این نیست. مهم این ه که یادم باشه و یادمون، هر ثانیه ای که تلف اباطیل و نعره کشیدن سر هم می کنیم، داریم از ما دور می شیم و به آنها نزدیک می شیم.

در روز تولد وردپرس روزانه ها لباس نو پوشید

feed.pngوردپرس پنج ساله شد (جشن جناب فتحی رو ببینید) و روزانه ها (خوراک) همچنان یک صفحه صاف و ساده مونده بود با یک قطار پست زیر هم. دیگه اما اینطور نیست.

تم پرولوگ Prologue رو حتما دیدید. نکته مهم این تم استفاده از توابع ارسال پست در صفحه نمایش ِ وبلاگ ه. به این ترتیب بدون رفتن در کنترل پنل میشه پست ارسال کرد. این یعنی میشه با وردپرس تویتتر ساخت (عصرونه هم گفته بود).

در روزانه ها از پرولوگ استفاده می کردم. این نکته که ارسال پست درش راحت ه نکته اساسیی بود اما از ظاهر ساده وبلاگ راضی نبودم. پس پرولوگ رو کوبیدم به Isolated و حاصل رو فارسی کردم. اینطوری قابلیت توییتری پرولوگ به این تم تک پستی اضافه شد. کار که تموم بشه فایلها رو برای دانلود اینجا می گذارم.

حالا روزانه ها بر اساس این تم (که باید نامی ترکیبی براش انتخاب کرد، مثل Isolated+P) کار می کنه.

daily_kamangirs.png

اما یک مشکل اساسی هست. تم Isolated از تابع ImageTTFText استفاده می کنه برای ساختن تصاویری که عنوان پست رو دارند (بصورت عمودی، مثل نمونه پایینی). مشکل این ه که کاراکترهای فارسی برعکس (که این رو میشه حل کرد) و جداجدا، نوشته میشن. ایده ای دارید چکارش می شه کرد؟

title.gif

ویدئوموسیقی روز: مرده ها هم می رقصند

گروه موسیقی Dead Can Dance، که بطور نادقیق ترجمه اش کردم “مرده ها هم می رقصند”، رو بعد از دیدن فیلم The Mist پیدا کردم.

The Mist بنظرم فیلم ضعیفی بود اما موسیقی انتهای فیلم آدم رو میخکوب می کنه. این موسیقی از کارهای گروه “مرده ها هم می رقصند” ه و “گروه فرشتگان The Host of Seraphim” نام داره. بقول فرانک دارابونت، کارگردان فیلم، این آهنگ “زاری است برای نژاد انسانی”.

اینجا بشنویدش. نگران کپی رایت هستم، پس لینک نمی دم اما اگر مشتاق هستید در Pirate Bay می تونید پیداش کنید.

(لینک مستقیم به ویدئو)

موسیقی گروه “مرده ها هم می رقصند”، تا جایی که کارهاشون رو شنیدم، عجیب دلنشین هستند. چیزی حوالی کارهای انگیما با تم آشناتری. جالب ه که گهگاه صداهای آشنا می شنوی. مثلا سنتور. حداقل یک ویدئو پیدا کردم که درش جدا سنتوری هم هست. نکته عجیب این ه که نوازنده مضراب ها رو برعکس گرفته. ایده یا اطلاعی دارید که موضوع چیه؟