بایگانی مربوط به اردیبهشت, ۱۳۸۷

چطور بفهمیم یک آدرس به کجا ریدریکت می شه

در گزارش امروز دیدیش گفتم که مشکل دارم در تبدیل لینکهای فیدبرنری به لینک های وبلاگی. توضیح هم دادم که فهمیدن اینکه یک لینک به کدام وبلاگ ه راحت ه و مشکل پیدا کردن ِ لینک دقیق روی وبلاگ ه (واضح نوشتم؟). الان یک ساعتی وقت گذاشتم و این مشکل رو حل کردم.

داستان از این قرار ه که از TDownLoadURL استفاده می کنم که ابزار دانلود از اینترنت ه در دلفی، و بر مبنای IE ه اگر اشتباه نکنم. این شی یک سری “اتفاق” Event داره از جمله OnDownloadProgress که با وضعیت dsRedirecting اتفاق افتادنش دقیقا برای همین کار ه. به این ترتیب با handle کردن این اتفاق میشه فهمید یک آدرس به کجا redirect می شه. برای استفاده از این موضوع این event handlerی ه که نوشتم:

delphi_redirect.png

delphi.png این handler جزیی ه از یک شی ِ بزرگتر به نام Mdownload که کارهای مختلفی با آدرسهای url انجام می ده، از جمله ذخیرشون روی دیسک، خوندن عنوانشون، و حالا هم فهمیدن اینکه به کجا اشاره می کنن، اگر redirect می شن. روی آیکن روبرو کلیک کنید و ببینید سورس این شی رو.

با این احوالات، این شما و این هم ۱۰ پست بیشتر به اشتراک گذاشته ی دیروز به گزارش دیدیش :

دقت کردید که حالا عنوان مطالب مستقیما از آدرس خونده می شه، و مثل قبل عنوانی نیست که باهاش مطلب به اشتراک گذاشته شده؟

داغ ترین های دیروز وبلاگستان

به گزارش دیدیش این ۱۰ مطلب داغ ترینهای دیروز وبلاگستان بودند:

و اینجاست که یک سوتی گزارشهای روزانه دیدیش مشخص می شه. هنوز نتونسته ام لینکهای فیدبرنری رو به لینکهای واقعی تبدیل کنم. ایده ای دارید؟ البته در گزارشهای هفتگی این مسئله حل شده، چون میشه فهمید لینک فید برنریی مال کدوم وبلاگ ه، مشکل فهمیدن این ه که دقیقا کدوم لینک در یک وبلاگ ه.

ویدئوی روز: هنر ِ شپشی ِ آلمانی

(لینک مستقیم به ویدئو)

یک گروه هفت نفره ی آلمانی قراره سه هفته در یک موزه اسراییلی زندگی کنند در حالیکه سرشون شپش گذاشته (رویترز). یکی از “هنرمندان” توضیح می ده که موضوع این نمایشگاه “مهمان و میزبان” ه. “ما در موزه بعنوان مهمان زندگی می کنیم در حالیکه میزبان شپش در سرمون هستیم” یکی از افراد شرکت کننده می گه. این افراد در تمام مدت سرشون رو خواهند پوشوند که شپش ها به بازدید کننده ها منتقل نشن.

و البته آلمان، اسراییل، شپش، چیزی یاد شما نمیاد؟ قاعدتا داستان به هولوکاست می کشه و تبلیغات نازی که “یهودی ها شپش جامعه هستند”.

داغ ترین های دیروز در وبلاگستان

به گزارش دیدیش این ۱۰ مطلب داغ ترینهای دیروز وبلاگستان بودند:

عکس روز: لذت هوار کشیدن سر بیگانه

iran_persian_gulf_s.jpg

یک) فارس این عنوان رو برای این عکس گذاشته “تجمع مردمی مقابل سفارت امارات در اعتراض به ادعاهای واهی اعراب نسبت به جزایر سه‌گانه و خلیج فارس“. این قاعدتا یعنی نظرسنجیی انجام شده از اعراب جهان، از مراکش تا موگادیشو و دمشق، درمورد نظرشان درباب خلیج جنوب ایران. تصور کنید من و شمای فارسی زبان چه برداشتی می کردیم از این جمله که “اعتراض به ادعاهای واهی فارس ها نسبت به آذربایجان”.

دو) نوشته اند “فلات ایران به زیر یک پرچم” که یعنی “جزایر خلیج فارس مال ماست”. به گفته ویکیپدیا فلات ایران شامل تاجیکستان هم می شه.

سه) نوشته اند “(آقای عرب) می تونی بگی پ؟!” ما چه فکر می کردیم اگر آقای انگلیسی زبان می نوشت برامون “(آقای فارس) می تونی بگی th؟!”

چهار) نوشته اند “امارات، کشورک، تو فقط ۲۷ سال داری آرام بگیر”. یک آقا/خانم اماراتی این جمله رو بشنوه چه فکری خواهد کرد؟

یکسال فارسی نویسی

یکسال پیش در چنین روزهایی زیردامنه persian.kamangir.net رو ایجاد کردم و شروع کردم به نوشتن به فارسی. پیش از اون برای دو سال و خرده ای به انگلیسی می نوشتم. حالا که به عقب نگاه می کنم، از خودم این سوال رو می پرسم: “که چی؟”

جواب این سوال سخت ه. باید مثلا فکر کرد به اینکه در ازای وقتی که برای این وبلاگ گذاشتم چی حاصل شد، مثلا در مقایسه با چند تا مقاله ی علمی که می تونستم بنویسم. اینکه دوتا مقاله علمی ِ بیشتر چیزی به دنیا اضافه می کنه یا یک وبلاگ ِ بیشتر. اینکه کلا که چی و خیلی چیزهای دیگه. دوست دارم اینطور فکر کنم که با نشستن و مقاله علمی نوشتن آدم ممکن ه به این نقطه اصلا نرسه که “کلا که چی”. با نشستن و وبلاگ نوشتن ولی از اونطرف ممکنه کاملا جوگیر شی و فراموش کنی که نشستیم توی یک حلقه کوچیک و هی به هم ارجاع می دیم و از هم تعریف می کنیم/به هم فحش می دیم.

اینطور نگاهش می کنم، هر وقت تعداد “من”، “وبلاگ من”، و فعلهای منتهی شونده به “م” اینجا زیاد شد یعنی ویترین راه انداختم که “ایها الناس دریابید این معجزه خداوندی رو!”

سعی می کنم بیشتر متمرکز شم روی کارهای آماری روی وبلاگستان و روی خوندن بیشتر، و البته روی درس و زندگی و پول و جیفه دنیا.

اما، آمار و ارقام، که انگاری شده جزء جدایی ناپذیر اینجا. امروز تعداد مشترکین خوراک کمانگیر فارسی چهار رقمی شد. بجز یکبار که فیدبرنر قاط زده بود، این اولین باره که اینطور می شه. ای تویی که اینو روی خوراک خوانت می خونی! چاکریم برادر/خواهر! خوبی رفیق؟ ای تویی که این رو روی persian.kamangir.net می خونی، چرا مشترک خوراک کمانگیر فارسی نیستی؟

persian.png

این رو هم ببینید: منحنی تعداد پست در ماه در کمانگیر فارسی و انگلیسی. و اینگونه شد که وبلاگ نویسی که ابزار انگلیسی یاد گرفتن بود، شد ابزار ِ فارسی ِ کج و معوج نوشتن.

postss.png

چاکریم. ممنون که همراهی می کنی. داستانی داریم ها!

عکس روز: ممنوعیت نصب بیضه روی ماشین ها در فلوریدا

man_with_big_nutss.jpg

نمایندگان سنای فلوریدا رای به ممنوعیت نصب بیضه پشت ماشین ها دادند (رویترز). این موضوع منجر به بحث هایی شد که گذاشتن جریمه ۶۰ دلاری برای ماشین های بیضه دار رو خلاف “آزادی بیان در تزیین ماشین” می دونستند. یکی از نمایندگان مخالف تا پیش از این که همسرش اعلام مخالفت کنه از این بیضه ها پشت ماشینش استفاده کرده بود.

و البته داستان فقط بیضه نیست. اینجا رو ببینید برای “ماشینی با لباس زیر ِ نمایان”. اینجا هم انواع “بیضه ماشینی” بفروش می رسه.

مجموعه عکس و قسمت وطن پرستانه وبسایت رو هم از دست ندید!

عکس روز: آدمیزاد

martyr_iran_s.jpg

زمانی که به آدم بعنوان حاصل ِ میلیاردها سال تکامل، از فرم های ابتدایی حیات تا دایناسورها و پستانداران تا اینجا، فکر می کنیم، اینکه نقش آدم به “دیوار گوشتی در برابر ِ گلوله” تقلیل پیدا کنه حال ِ آدم رو خراب می کنه. این آدم می تونسته یک پدر خوب باشه، یا یک مکانیک ِ کاردرست یا یک نویسنده خبره.

موضوع فراموشی ِ احترام به کشته شدگان نیست، موضوع جنایتکاری ِ موجودی ه که از دهنش این کلام ِ گند بیرون میاد که “جنگ چیز خوبی است”. و نگید که پس و پیش داشته این جمله، اگر داشته. دیوار نوشته هایی که من دیدم رو نظامی علم کرده بود که این آقا رییسش بود و اونجا اشاره نکرده بودند که این موضوع کاربرد خیلی ویژه ای ممکنه داشته باشه. گفته بودند “جنگ چیز خوبی است” نقطه.

عکس از روزنوشته های محموده.

گزارش هفتگی از وبلاگستان

friendfeed_persian۱.jpgبه روال هر دوشنبه، امروز گزارش های وبلاگستان بروز شدند.

جدیدترین قسمت این گزارشها، که هنوز خیلی نوپاست، فرندفید فارسی ه. این پروژه فعلا اطلاعات ۳۲۸ کاربر ایرانی FriendFeed رو جمع کرده. دراین صفحه می تونید لیست این افراد رو ببینید. همینطور می تونید خودتون رو پیدا کنید و با کلیک روی تصویرتون ۲۰ کاربر ایرانی که به لیستتون اضافه نکردید رو ببینید. علاوه بر این می تونید از باکس جستجوی سمت راست استفاده کنید.

اگر خودتون رو در این لیست پیدا نمی کنید، یا مرحمت کنید ایمیل بزنید و یا من رو اضافه کنید.

گزارش ِ جدید دیدیش هم منتشر شد. منحنی های “سهم در طول زمان” نشون می دن که با گذشت زمان، سهم ِ اکثر وبسایتها/وبلاگها کم می شن. این می تونه به معنی اضافه شدن وبسایتها/وبلاگهای جدید به لیست های اشتراکی باشه.

trend_links_normalized.png

نگاهی به لیست وبسایتهای/وبلاگهای برتر نشون می ده که ده تای اول اینها هستند:

 1. radiozamaaneh.com (ببینید).
 2. bbc.co.uk (ببینید).
 3. ۱pezeshk.com (ببینید).
 4. persian.kamangir.net (ببینید).
 5. nikahang.blogspot.com (ببینید).
 6. updateblog.net (ببینید).
 7. bamdadi.com (ببینید).
 8. tabnak.ir (ببینید).
 9. oldestfashion.blogspot.com (ببینید).
 10. freekeyboard.net (ببینید).

و اما خوراک شمار، این ده وبلاگ ِ با بیشترین تعداد مشترک در فیدبرنر هستند. (لیست کامل):

 1. ۱pezeshk.com
 2. asroone.net
 3. updateblog.net
 4. mhmazidi2.wordpress.com
 5. peakovsky.com
 6. itline.blogspot.com
 7. persian.kamangir.net
 8. wp.doxdo.net
 9. it.myjigi.com
 10. cgpersia.com
 11. zangoole.com

داغ ترین های این سه روز وبلاگستان

به گزارش دیدیش:

دیروز:

پریروز:

پس پریروز: