بایگانی مربوط به فروردین, ۱۳۸۷

قتل دختری در عربستان بخاطر چت روی فیس بوک

به گزارش سایت العربیه، یک دختر جوان عربستانی بدلیل چت کردن با یک مرد در فیس بوک توسط پدرش به قتل رسید. گزارش سایت خبری دولتی از این موضوع این اتفاق را بعنوان مشکلی که سایتهای اینچنینی در جوامع اسلامی ایجاد می کندد ذکر کرد.علی الملیکی، مقام مذهبی سعودی، گفت،

فیس بوک راهی است به شهوت و زنان جوان بیش از آنکه بفکر غذا (برای شوهرانشان؟) باشند روی فیس بوک و تلفن های همراهشان وقت می گذارند.

فیس بوک همینطور متهم است به کمک به تبلیغ برای همجنسگرایی.

تخمین زده می شود که بیش از ۳۰ هزار نفر در عربستان عضو فیس بوک باشند. بسیاری از زنان در این کشور بجای عکس خود از تصاویر دیگری استفاده می کنند، به همین دلیل وبلاگ نویسان سعودی به فیس بوک لقب “فیس لس” (بی چهره) را داده اند. یکی از گروههای بسیار پرطرفدار فیس بوک بین جوانان عربستانی “مجرد هستم و بدنبال دوست هستم” (ترجمه دقیق نیست) نام دارد که ۱۸۲۳ عضو دارد و آکنده از تصاویر سکسی است.

منبع – از طریق جوان خاورمیانه

تبعیض علیه مسلمان در آمریکا، با نگاهی به ایران

 

veil_iran.jpg

نظیر این اطلاعیه در ایران کم نیست (حتی چندوقت پیش یک بیمارستان اعلام کرد فقط به بانوان با حجاب سرویس خواهد داد). حضور این تابلوها ارتباط غریبی داره با ویدئویی که چند ماه پیش از یک شبکه آمریکایی پخش شد.

در نگاه اول ممکنه از این ویدئو نتیجه بگیریم که “در آمریکا تبعیض اعمال می شه”. برداشت من از ویدئو اما کمی متفاوت بود. واضح ه که در آمریکا، مثل هر جای دیگه دنیا، تبعیض وجود داره. همزمان اما اتفاق زیبایی در در آمریکا می افته و اون این حقیقت ه که شهروند عادی آمریکایی با تبعیض می جنگه. در نمونه ایرانی اما، تبعیض یک اتفاق روزمره است که توسط سیستم حاکم تجویز شده و توسط مردم انجام می شه. در بهترین حالت، ایرانی ِ نوعی به این موضوع بی توجهی می کنه، و این زمانی ه که فراموش می کنیم که تبعیض بخشی از اخلاق ایرانی شده: “زن بی حجاب مشکل اخلاقی داره”. قضاوت های مشابهی در مورد افراد با گرایش جنسی متفاوت یا اقلیت های مذهبی هم وجود داره.

من اینطور نتیجه می گیرم، زمانی که انسانها فرصت دارند فکر کنند، تمایل عمومی به عدالت و رفاقت ه. تبلیغات و برنامه های سیاسی اما، مردم رو تحریک می کنند و اونها رو به تبعیض روا داشتن وادار می کنند، که این بوضوح در خدمت اهداف طبقه حاکم ه.

(لینک مستقیم به ویدئو )

بعد از دیدن این ویدئو جدا اشک ریختم. کاش ایران هم اینطور بود.

توضیح: این پست ترجمه این پست در کمانگیر انگلیسی است.

هکرهای آلمانی اثر انگشت وزیر این کشور را منتشر کردند

fingerprint-۱s.jpgانجمن هکری “گروه کامپیوتری آشوب” اثر انگشت وزیر کشور آلمان را منتشر کردند (انگلیسی). اونها همینطور بطور دقیق توضیح دادند که چطور می تونید از یک اثر انگشت قالبی بسازید که براحتی روی انگشت شما قرار بگیره و هویت جعلی برای شما بسازه. هدف از اینکار ایجاد آگاهی در مورد ضعف شدید سیستمهای امنیتی مبتنی بر بیومتری، نظیر اثر انگشت، طرح چشم، و غیره، است.

اتحادیه اروپا اخیرا از دارندگان پاسپورت درخواست اثر انگشت کرد.

گروه هکری اعلام کرده که قصد دارند مجموعه ای درست کنند از اثر انگشت تمام سیاستمدارانی که نظارت بر شهروندان رو افزایش می دن.

وبلاگ نویسهای ژاپنی کپی کاری می کنند

nifty.pngآزمایشگاه تحقیقاتی Nifty، شاخه تحقیقات ِ بازار ِ شرکتی به همین نام در ژاپن، که بزرگترین سرویس دهنده اینترنت در ژاپن ه و سرویس بلاگی Cocolog رو اداره می کنه، آغاز استفاده از روش جدیدی برای پیدا کردن اسپلاگ ها (وبلاگهای اسپم) رو اعلام کرد. با اعمال این فیلتر روی پستهای وبلاگهای ژاپنی، ۱۰۰ هزار پست در هر ماه، مشخص شد که ۴۰% پستها در وبلاگستان ژاپن اسپم هستند.

ژاپن یکی از بزرگترین وبلاگستان ها رو در جهان داره و اغلب در گزارش های تکنوراتی ذکر می شه.

سوال: ایده ای دارید چطور این کار رو در وبلاگستان انجام بدیم؟

توضیح: اسپلاگ وبلاگی ه که معمولا بطور اتوماتیک مطالبی رو از منابع دیگه کپی می کنه برای اینکه ترافیک ایجاد کنه و رتبه سایتهای مورد نظری رو بالا ببره. ۲۰% وبلاگهای بلاگ اسپات اسپلاگ هستند (ویکیپدیا).

نکته: در طی پروژه “کی به کیه؟” اتفاق مشابهی رو در یکی از سرویس دهنده های وبلاگی ایرانی مشاهده کردیم. بدلایل واضح، تحقیق بیشتر انجام نشد.

از طریق صداهای جهانی

اسپم رو فراموش کنید، آیا میشه کسی رو از طریق اینترنت آزار جسمانی داد؟

yatseziure_scene.jpgمطمئنا این بلا سر شما هم اومده که بی هوا به صفحه ای رونده شید که نمی خواستید. گاهی این صفحات ممکنه حتی آزارنده هم باشند، مثلا حاوی پورن. اعضای یک وبسایت اما تجربه شدیدتری داشتند، شاید یکی از اولین تجربه های آزار جسمانی به کمک اینترنت (انگلیسی).

وبسایتی که این اتفاق در اون رخداد، تحت نظر انجمن صرع کار می کنه. کمی پیشتر، اعضای این گروه بعنوان یکی از موضوعات، بحثهایی در مورد Scientology (ببینید:ویدئوی روز: تام کروز و دین ِ غریبش) کردند. اینکار گروه اینترنتی Anonymous رو که ضد Scientology فعالیت می کنه آزار داد. به همین دلیل، بنابراخبار، اعضای این گروه ِ مخفی لینکهایی رو در وبسایت ارسال کردند که کدهای جاوایی رو اجرا می کرد که طرحهای رنگی با تغییرات شدید ایجاد کرد.

۵۰ میلیون نفر در جهان صرع دارند که ۳% از این افراد در برابر نور و رنگ با حرکات سریع واکنش شدید نشون می دن.

در کامنتهای مجله وایرد می خونیم که این دومین حمله در از این نوع در ۵ ماه اخیر ه.

تصویر: صحنه ای در یک کارتن به نام “پدر عجیب”. این صحنه ۴ کودک رو روانه بیمارستان کرد (ویکیپدیا).

cartoon.jpg

زمانی که سارای آوای موج به بازی “عکسهای جواتی” (ببینید:وقتی کمانگیر جواد بود) جواب داد، بر خلاف دیگران که عکسی از گذشته گذاشتند، او عکسی از آینده هم گذاشت. اما اینکه داستان چی بود امروز معلوم شد: سارا در پست دیگری توضیح داد که از یک نرم افزار استفاده کرده. این نرم افزار آنلاین، عکس شما رو در سنهای مختلف و نژادهای گوناگون شبیه سازی می کنه، و خوب هم می کنه.

این ویدئو یک مجموعه از تصاویر احمدی نژاد رو نشون می ده که با این نرم افزار ساخته شده اند (لینک مستقیم به ویدئو). تصاویر رو می تونید در این آدرس هم ببینید.

نظر شما در مورد دگرباش بودن، به معنی جنسی، چیه؟ – یک بازی وبلاگی

دیشب با دوست عزیزی در مورد فیلم “فتنه” حرف می زدیم. بحث به مناقشه فلسطین/اسراییل هم کشیده شد و موضوعات دیگری. در انتها این دوست عزیز جمله ای گفت که بنظرم داستان رو خیلی زیبا خلاصه کرد. گفت، “ما ایرانیها از دوچیز متنفریم. یک، نژاد پرستی. دو، عربها”.

زندگی در اینجا بنظرم آدم رو بی غیرت می کنه. در تهران اگر دختری ببینی که “لباس ِ نامناسب” پوشیده، فوری ذهنت می ره سراغ “وظیفه ما در قبال اجتماع”. البته این که احتمالا نمی تونی چشم برداری از طرف هم بی تاثیر نیست در این موضوع. اینطرف دنیا، شاید بدلیل اینکه بیشتر می بینی این پدیده رو، کم کم متقاعد میشی که پوشیه زدن یک نوع لباس پوشیدن ه و “عیان کردن زیبایی های جسمانی” هم نوع دیگری. اگر بخواهی بتوپی به کسی که لباس ِ بدن نمایی پوشیده، کسی به تو خواهد گفت که “از دیدن بانویی که لباس ِ سرتاپا سیاه می پوشه احساس نا امنی می کنم”. با صداقت هم می گه. در نهایت، بهترین توضیح من این ه: بیش از اونکه که مهم باشه کسی چه پوشیده، مهم اینه که آیا در جایی که تو بزرگ شدی، مردم با اون ریخت در خیابون رفت و آمد می کردند یا نه. پذیرش این موضوع یعنی آب پاکی بر “غیرت” ریختن. به تعبیر دیگه، و کمتر محترمانه، این همه یعنی “سرت رو بکن توی زندگی خودت و درباره دیگران حکم صادر نکن”.

این داستان اما فقط در مورد لباس نیست. نوشیدن الکل هست. زندگی جنسی هست. ایمان و عقیده هست. و هزار نظیرش. عملا با بیرون اومدن از جامعه ای نظیر ایران، که درش آدمها انگار لباس فرمی پوشیدند که نه تنها ظاهرشون که خورد و خوراکشون و روابط رختخوابی شون رو هم دیکته می کنه، با این موضوع مواجه می شی که زندگی خیلی هیجان انگیزتر از چیزی ه که آیت الله فلانی یا کشیش بهمانی یا رفیق بیساری تجویز می کنه. این یعنی به عنوان یک انسان آزادیم انتخابهای زیادی کنیم.

در زندگی جنسی ام “مستقیم” هستم و الکل نمی نوشم، بدون اینکه هیچ دلیل مذهبیی پشتش باشه. این اما نباید به اینجا برسه که هرکسی در چهارچوب تنگ ِ ذهن من نمی گنجه رو تکفیر کنم.

این جواب-طوریی بود به این دوست عزیز که بازیی راه انداخته به نام “اولین وبلاگ دگرباشی که دیدم“. با اجازه از این دوست، این دوستان رو دعوت می کنم به بازی ِ عام تری با عنوان “نظر شما در مورد دگرباش بودن، به معنی جنسی، چیه؟”: آزاده، محمود ِ دستنوشته ها (که کله سحری زنگ نزنه “چشمت روشن!”)، وحید، حرف حساب، خورشید خانوم، آوای موج، بیست کیلومتر تا قطب و به آهستگی. بعضی دوستان رو دعوت نکردم از نگرانی اینکه نوشتن در مورد این موضوع ممکنه دردسری درست کنه براشون. این دوستان، دوستان دیگر، و توی خواننده، مرحمت می کنید همین الان بپرید وسط!

عکس روز: کشیش ۲٫۰، بر وزن وب ۲٫۰

reverend_persian.jpg

منبع

یک روز بد برای تورنت کارها

logo-torrentspy.pngسایت Torrent Spy پس از یک جدال حقوقی طولانی بسته شد. در بیانیه ای که روی سایت دیده می شه می خونیم،

دادگاه حکمی داد که در نگاه ما مغایر سیاست ما در حفظ حریم خصوصی کاربرانمان، روال کار دادگاه ها، و قوانین بین المللی است. بنابراین لازم می دانیم که به واپسین اقدام در حمایت از کاربرانمان دست بزنیم: بستن سایت.

بیانیه در انتها نقل قول می کنه از قاضی ویلیام داگلاس،

برادر بزرگ در ظاهر دولت های قدرتمند و بخش خصوصی قوی ظاهر شده و دلایل بسیاری خواهد آورد که چرا باید حریم شخصی افراد فدای امنیت ملی، قانون و نظیر آن شود.

مدتها بود که Torrent Spy پر از تبلیغات پورن شده بود، شاید بدلیل هزینه های بالای حقوقی که بر دارندگان سایت فشار آورده بود. یک میلیون کاربر این سایت حالا باید بدنبال منبع دیگری برای “دزدکی نگاه کردن” فیلم باشند.

alexa_torrentspy.jpg

فتنه خفه شد

لایولیک می گوید کارمندانش تهدید جدی شده اند و به همین دلیل “فتنه” را از روی سرورهایش برداشته است (انگلیسی). در بیانیه لایولیک می خوانیم “امروز، روز تاریکی برای آزادی بیان است” (انگلیسی).

دبیر کل سازمان ملل این فیلم رو شدیدا محکوم کرد و گفت “توجیهی برای انتشار نفرت وجود ندارد. موضوع در اینجا آزادی بیان نیست”. کاریکاتوریستی که یکی از کارتونی های دانمارکی رو کشیده هم تهدید کرده که از ویلدرز بدلیل نقض کپی رایت و استفاده از کارتون او در ابتدای ویدئو شکایت خواهد کرد (انگلیسی).

هنوز هم فکر می کنم فتنه مایه های نژاد پرستانه داره (ببینید: ویدئوی روز: اسلام نسخه گانگستری). این اما به معنی تاییدخفه کردنش نیست. با توجه به اینکه میلیون ها نفر فتنه رو دیده اند، تهدید لایولیک حاصلی جز تایید پیام فیلم نداره. کاش حضرات پاسخی می دادند به این فیلم.

این نسخه فتنه هنوز سرپاست در یوتیوب (لینک مستقیم).