نوشته هایی که درمورد ’ نامه ی وارده ’ هستند

این نامه‌ی وارده را سپهر در جواب به «ملاحظات ِ خام ِ شخصی درباره‌ی مساله‌ی خشونت» نوشته است.

ملاحظات غیرشخصی درباره‌ی عدم خشونت

  1. خشونت لزوما روشی برای «خروج از وضعیت تضاد ِ منافع» نیست. «وضعیت تضادِ منافع» متضمن این فرض است که «طرفین دعوا» در موقعیتی به نسبت برابر، درگیر نزاعی بر سر منافع هستند. بدین ترتیب، چنین نگاهی – دست کم به طور ضمنی – سنگی که حنظله پرتاب می‌کند را هم‌تراز اشغال و نسل‌کشی سازمان‌یافته‌ی یک سرزمین و ساکنان‌ش به پشتوانه‌ی قَدَر قدرت اقتصادی و نظامی دنیا قرار می‌دهد، بی آن‌که به کنکاش پیش‌زمینه‌های سنگ‌پرانی نومیدانه برآید. خشونت گاهی و چه بسا بسیاری اوقات، راهی است – گیرم مذموم و از سر استیصال – برای رسیدن به نقطه‌ی صفرِ «وضعیت تضادِ منافع».
  2. شاید این گزاره که «هر مبارزه‌ی مسلحانه‌ای… رفتاری خشونت‌آمیز است که حاصل آن، بیشتر از هر تعریفی از «محق» بودن طرفین، وابسته به طول و عرض و ارتفاع ِ انبارهای اسلحه‌ی طرفین و توانایی‌شان در شکل‌دهی به افکار عمومی است» درست بنماید، اما این فقط به یک معنای ذهنی و در خلأ خواهد بود. مثال نقض برای آن کم نیست. چه بسا مصاف‌های خشونت‌بار و مبارزات مسلحانه که طرفی که از قضا انبار اسلحه ای کم بضاعت تر داشته و در آغاز مغلوب جنگ روانی در زمین «افکار عمومی» بوده، نبرد بزرگتر – اعم از مصاف مسلحانه – را در نهایت برده است، چرا که «محق» بوده است. مبارزات استقلال‌طلبانه و ضداستعماری ملت‌ها در طول سالیان شاهد این مدعا است.
  3. «فرد، گروه، و حاکمیتی که از خشوت برای پیش‌برد ِ اهدافش استفاده می‌کند، تروریست است» صرفا بازنویسی تعریفِ ترویسم است، بی آن که مبنایی برای ارزیابی عمل و اندیشه‌ی آن‌هایی که با این تعریف برچسب «تروریست» می‌خورند و تمایز بین ایشان به دست دهد. با این رویکردِ جزم‌گرایانه، تجاوز ارتش آپارتاید به آنگولا به اشاره و حمایت آمریکا و مداخله‌ی ارتش انقلابی کوبا به درخواست و در دفاع از جنبش آزادی‌خواه مردم آنگولا هم‌سنگ و به یک میزان محکوم مطلق هستند؛ رئیس‌علی دلوری و دلیران تنگستان به همان اندازه «تروریست» هستند که نظامیان متجاوز بریتانیای استعمارگر. بدون شک این چنین مقایسه‌هایی در مقام نظر و تا جایی هدف صرفا دسته‌بندی کنش‌های سیاسی باشد، «درست» می‌نماید. اما به هیچ روی راه‌گشا نیست چرا که در عالم عمل، معنایی عینی نمی‌یابد.
  4. خشونت «موجودیتی همه یا هیچ» نیست. نه خشونت و نه تروریسم مفاهیم مطلق نیستند. این نه به معنای توجیه یا تطهیر خشونت، بلکه به رسمیت شناختن درجات و شدتِ متغیر خشونت است. به رسمیت شناختن این مهم صرفا کنجکاوی انتزاعی یا لفاظی نیست؛ بلکه نقطه‌ی آغازی است برای نفی این موضع که «تا زمانی که آدم‌ها در نزدیک‌ترین رابطه‌ها، به تهدید و داد زدن، و در رابطه‌های دورتر به یقه‌گرفتن، متوسل می‌شوند… هیچ کس مشروعیت اخلاقی تخطئه‌ی حمله با تریلی به عابرین در برلین و بمباران مردم در حلب توسط هواپیماهای روسی را ندارد». چنین گزاره‌ای هرچند در نگاه اول اخلاق‌مدار به نظر آید، در باطن به‌غایت عاری از اخلاق و بلکه ضداخلاقی است چرا که توجیه‌گر و بلکه مبلغ انفعال اخلاقی در برابر رذایل خشونت است. بنا بر این دیدگاه، چون ما داد می زنیم، تندخویی می‌کنیم و گاه درگیر فیزیکی می‌شویم، این «صلاحیت اخلاقی» را نداریم که به خشونت ضمنیِ ساختاری که به انواع لطایف‌الحیل ما همه را به مواجهه و خشونت سوق می‌دهد اعتراض کنیم، در مقابل آن بایستیم و در بزنگاهی، با توسل به «خشونت» از خود در برابر هجوم و تجاوز آن به تک تک ارکان زندگی شخصی و جمعی‌مان دفاع کنیم.
  5. تناقض این رویکرد آن‌جا به اوج می‌رسد که با یکسان‌سازی مظاهر عریان خشونت، سنگی که بی‌کارشده‌ی گرسنه‌ی یاغی به شیشه بانک می‌پراند را با چماق سرکوب دولت – این متولی انحصاری خشونت – یکی می‌انگارد. در عین حال، خشونت پنهان اما به مرانب شدیدتر مدیر کراوات‌زده‌ای را که اوراق وام‌های کلان برای تولید و توسعه‌ی پهپادها به امضایش رسیده است را نادید می‌گیرد. از قضا، جناب مدیر همیشه به لیبرال‌های ضدجنگ رای داده است و طوماری برای کاهش بودجه‌ی نظامی («بخشی از مالیاتش[که] برای ابزارهای کشتار هزینه [می]شود») را هم امضا کرده است.
  6. در رجحان عدم خشونت بر خشونت و مبارزه‌ی عاری از خشونت بر مبارزه‌ی مسلحانه تردید نمی‌کنم. اما این‌ها همه دوشادوشِ ارزش‌ها و مفاهیم دیگر (و چه بسا والاتر) معنا و مصداق می‌یابد. تز عدم خشونت تنها در صورتی معنادار و عاری از تزویر است که «خشونتِ عدم خشونت» را نیز نفی کند.

ویدیوی جان دادن پسر فلسطینی را روی دیوار دوستی در فیس‌بوک دیدم. در ویدیو دیده می‌شود که پسری کف خیابان در حالتی غیرطبیعی دراز کشیده‌است و از گردنش خون می‌رود. انگار پای پسر شکسته است و تردیدی نیست که در شوک است. جایی در ویدیو پسر نیم‌خیز می‌شود، اما با لگد پلیس زمین زده می‌شود. فریادهایی به عربی و عبری در ویدیو شنیده می‌شود.

لینک را برای دوست عزیز فلسطینی‌ام فرستادم و پرسیدم «تایید می‌کنی؟ چی شده؟». برایم دو لینک فرستاد (یک، دو). از دوستم خواستم درباره‌ی اتفاق مطلبی بنویسد، که نوشت. دوستم در کانادا زندگی می‌کند و چند هفته پیش نیروهای مرزی دولت اسراییل از ورودش به کرانه‌ی باختری برای حضور در یک کنفرانس جلوگیری کردند.

این‌جا ترجمه‌ی (نادقیقم) را به‌ّهمراه متن اصلی می‌گذارم. عنوان مطلب و عکس از من است. پیشنهاد می‌کنم متن اصلی را زیر متن فارسی بخوانید.

کودکان فلسطینی وقتی جان نمی‌دهند هم نفس می‌کشند

روز یک‌شنبه احمد شراکا توسط نیروهای اشغال‌گر اسراییلی کشته شد. احمد یک کودک ۱۴ ساله بود. یکی از خویشان دور من سال گذشته در همان اردوگاه آوارگان که احمد زندگی می‌کرد، مخیّم الجلزون، به ضرب گلوله کشته شد. او ۱۵ سالش بود. همسن برادرم. وقتی برادرم ۸ ساله بود تا دم مرگ رفت. این برخورد نزدیک با مرگ باعث شده‌است که هرزمان که درباره‌ی قتل کودکان می‌شنوم، فارغ از این که اهل کجا هستند، کمی بیشتر درنگ کنم. هر زمان که به عکسی از خویش ِ مقتولم نگاه می‌کنم، چهره‌ی برادرم را می‌بینم. هم‌چنان در فکر خواهران خویشم هستم و فکر می‌کنم اگر جایشان بودم حتی نفس کشیدن برایم دشوار می‌بود.

اوایل این هفته، یک حمله‌ی هوایی در ساعات اولیه‌ی صبح در جنوب شهر غزه باعث فروریختن خانه‌ای شد که در آن یک خانواده‌ی چهارنفره زندگی می‌کردند. در این حمله، رحاف حسن ِ ۳ ساله و مادر باردارش نور جانشان را از دست دادند. پدرشان یحیی و پسر ۴ ساله‌ی خانواده، محمد، در این حمله زخمی شدند. از ابتدای ماه جاری میلادی، ۳۲ فلسطینی کشته شده‌اند. از این تعداد ۶ نفر کودک بوده‌اند. در همین مدت، ۶۵ کودک دیگر هم زخمی شده‌اند. … از ابتدای انتفاضه‌ی دوم بیشتر از ۲۰۰۰ کودک فلسطینی کشته شده‌اند.

«اثبات» انسان بودن نباید شرط احترام به حقوق بشر باشد. ما نباید از تماشای کودکانی که به دوربین لبخند می‌زنند و می‌خندند و می‌میرند حظی ببریم، انگار این کودکان نمایش بزرگی ترتیب داده‌اند که به من و تو اثبات کنند که حقیقی هستند و لیاقت حقوق اولیه‌ی انسانی را دارند. نباید نیازی باشد که کسی ما را قانع کند که آن‌ها از گوشت و خون ساخته شده‌اند و انسان هستند. زمانی که توجه خود را به فاجعه‌های انسانی، از جنسی که در غزه در جریان است، محدود می‌کنیم، یا وقتی توجه‌مان به فلسطین تنها زمانی جلب می‌شود که آمار کشتگان بالا می‌رود، ما مسوولیت‌پذیری را فراموش کرده‌ایم. کودکان بدلیل رفتارهای عامدانه‌ی دولت اسراییل مورد خشونت قرار می‌گیرند. اسراییل دولتی سرکش و نژادمحور با رفتارهایی شدیدا نژادپرستانه است که باید متوقف شوند. نکته‌ی مهم این است که ما هم در این اتفاق مسوول هستیم و نمی‌توانیم صرفا با کمک به نهادهای خیریه از خود سلب مسوولیت کنیم. ما باید به اقداماتی متمرکز، پایدار و فکرشده دست بزنیم (جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری، تحریم یکی از این اقدامات است). تنها به این ترتیب است که می‌توانیم از رخ‌دادن چنین اتفاقاتی در آینده جلوگیری کنیم.

این‌که از دست دادن یک عزیز برای فلسطینیان بارها در گذشته اتفاق افتاده است و حتی این‌که شاید انتظار آن را هم داشته باشند از میزان درد این اتفاق کم نمی‌کند. هرگونه ادعایی خلاف این گزاره یک رفتار نژادپرستانه است. با این‌که توجه‌ها در چند هفته‌ی گذشته دوباره به فلسطین جلب شده است، اما چیزی این کشتارها را متفاوت از همیشه نمی‌کند. حقیقت این است که زخمی شدن کودکان و جان‌سپردن‌شان در حالیکه جمعیتی با خون‌سردی فریاد می‌زند «بمیر حروم‌زاده»، حاصل مستقیم اشغال است و تا زمانی که رفتار غلط مسوولیتی ایجاد نکند این اتفاق تکرار خواهد شد. این جدیدترین زخم باید به ما یادآوری کند که اشغال باید هرچه زودتر باید خاتمه یابد تا زندگی کودکان فلسطینی قابل تحمل شود.

On Sunday Ahmad Sharaka was killed by Israeli occupation forces. Ahmad was 14 years old, a child. I had a distant cousin who was killed last year, shot in the back, in the same refugee camp where Ahmad lived, the Jalazone camp. He was fifteen, the same age as my brother at the time. When my brother was eight years old, he nearly lost his life and that near-brush with tragedy makes me pause even longer when I hear about the killings of children, regardless of where they from. Each time I stare at the photo of my cousin I see my brother, six years my junior. I still think of his sisters and how if I was in their place I would certainly cease to breathe.

Earlier this week a pre-dawn air strike South of Gaza City collapsed a home on a family of four, killing three-year-old Rahaf Hassan and her pregnant mother Nour. Her father Yahya and brother Mohammad (4), were injured. Thirty-two Palestinians have been killed since October 1st, including six children, and sixty-five children injured. In 2014, sixteen Palestinian children in the West Bank have been murdered so far, all but one by live Israeli ammunition. Over 2000 Palestinian children have been killed since the outbreak of the Second Intifada.

“Proving” one’s humanity cannot be a pre-requisite for the respect of human rights. We cannot take pleasure from looking through a camera at children smiling and laughing and dying, as if they were putting on a grand show to convince you and me that they are real and worthy of basic human rights. There should be no special necessary conditions to convince us of their fleshy humanness. When we limit our focus to the humanitarian crises like those in Gaza or pay attention to Palestine only when the rate of murders increases dramatically, we tend to stop talking about accountability and responsibility. Children are being subject to violence as a result of the wilful state actions of Israel. Israel is a rogue state, a deeply racist ethnocracy and it must be stopped. We, too, are accountable, in ways that cannot be absolved through donations to aid agencies. Let us take focused, persistent, and strategic action (the Boycott, Divestment, Sanctions is one example) against the perpetrators of these crimes in order to prevent these acts from occurring in the future.

It doesn’t hurt any less for Palestinians to lose a loved one, no matter how many times it has happened, and even if they are expecting it. And it’s racist to suggest otherwise. While attention to Palestine has been renewed in the past few weeks, there is nothing unusual about these killings. Rather, every child injured or murdered in cold blood while a racist mob looks on chanting “die you son of a whore,” is direct consequence of the occupation and these murders will continue so long as there is no accountability for wrongdoing. The freshest wounds should remind us of the deep urgency to end the occupation and make the lived realities of Palestinian children livable.

نامه‌ی وارده: «تحصیلات» به مثابه امر قدسی

این نامه‌ی وارده را «سامان» فرستاده است. عکس را، که تزیینی است، من اضافه کرده‌ام.

«تحصیلات» به مثابه امر قدسی

جمله‌ی «من در این زمینه سوادی ندارم» را هنگام گفت‌وشنود درباره‌ی مسائل اجتماعی و  سیاسی و اقتصادی بسیار می‌شنویم. واضح است که این بیانیه از جانب کسانی صادر می‌شود که همانند نگارنده‌ی این سطور، تخصص‌شان چیزی غیر از علوم سیاسی یا جامعه‌شناسی و نظایر آن است – مثلا مهندسی یا علوم پایه. در نگاه اول به نظر می‌آید این «اعتراف» از روی فروتنی یا صداقت و نوعی پیش‌دستی در پوزش از خطاهای «فنی» احتمالی هنگام اظهار نظر در باره‌ی وضع مالیات، حقوق مدنی، نظام سرمایه‎داری، مساله‌ی فلسطین، نظام تحصیلات تکمیلی غرب، توافق هسته‌ای، نحوه‌ی اداره‌ی پارکینگ‌ها توسط شهرداری و غیره باشد. اما قضیه فراتر از این‌ است.

نخست آن که چنین رویکردی به طور ضمنی اما بسیار موثری سواد را با تحصیلات (مدرک تحصیلی) معادل قرار می‌دهد. نتیجه‌ی ‌بلافصل این معادل‌سازی آن است که کسی در زمینه‌ای مدرک دانشگاهی دارد، در آن زمینه «باسواد» هم هست و بیش از دیگران صلاحیت اظهار نظر دارد. با نگاهی گذرا به تاریخ، تاریخ علم و حتی آشنایان و اطرافیان مثال‌های نقض فراوانی برای این فرض ساده‌انگارانه می‌توان یافت.

دومین نتیجه‌ی مشکل‌ساز آن که، اظهار نظر و متعاقبا اندیشیدن درباره‌ی موضوعات مختلف –  درباره‌ی زندگی – را در انحصار درس‌خواندگان رشته‌های مربوطه و «تخصص-وظیفه‌ی از ما بهتران» جلوه می‌دهد. تناقض اساسی این موضع آن است که در عین حال که بازار تحصیلات آکادمیک و محصول نهایی‌ای که این بازار برای عرضه دارد، یعنی مدرک دانشگاهی، را تا حد تقدس بالا می‌برد؛ حقانیت آن را بدیهی و خدشه‌ناپذیر می‌انگارد، یکی از پایه‌های اساسی «آکادمیا» را رد و نقض می‌کند. بلی، مشاغل و حرفه‌‌ها  و به تبع آن‌ها رشته‌های دانشگاهی تخصصی و متمرکز شده و می‌شوند و  دانشجو را در اعماق «چاهی در اقیانوس» فروتر می‌برند. با این حال، یکی از ایده‌های زیربنایی دانشگاه (university)، جامع‌الاطراف بودن (universality) دانش‌آموختگان و سواد ایشان است. «روشِ علمی» و تفکر انتقادی مهم‌ترین چیزی است که باید از تحصیلات دانشگاهی به دست آید؛ چه از «مقایسه‌ی تطبیقی سیر استعمار در امریکای شمالی و افریقای جنوبی» و چه از «مطالعه‌ی جریان هوا روی پره‌های توربین‌های بادی شرق اونتاریو». از پرداختن به علت‌ها و معلول‌های اقتصادی و طبقاتی این سیر تخصص‌گرایی از یک سو و سپس قدسی‌شدن این سیر (تخصص‌پرستی)  از سوی دیگر صرف نظر کرده –  شاید چون از حوزه‌ی تخصصی نگارنده خارج است!؟ –  و به یک نتیجه‌گیری عملی بسنده می‌شود: راه به چالش کشیدن این سیر و یا حداقل زیر سوال بردن «قداست» آن نه تن دادن به آن، بلکه سرپیچی از آن است. مهندس مکانیک، دقیقا به این خاطر که مهندس مکانیک سیالاتِ متخصص در زمینه‌ی جریان هوا روی پره‌های توربین‌های بادی شرق اونتاریو است، باید درباره‌ی هرآن‌چه به حوزه‌ی عمومی مربوط است – وضع مالیات، حقوق مدنی، نظام سرمایه‎داری –  وبلکه فراتر از آن، بخواند، بداند، اظهار نظر کند و از موضع خود دفاع کند.

دم‌دستی‌ترین استدلالی که برای دفاع از انحصار صلاحیت می‌توان دست‌وپا کرد، دست آویختن به مثال حوزه‌ی  سلامت است: همان‌گونه که ناپزشکان صلاحیتی برای اظهار نظر درباره‌ی آثار جانبی آنتی‌بیوتیک‌ها ندارند، نااقتصاددانان هم صلاحیت اظهار نظر درباره‌ی وضع مالیات ندارند و نامهندسان هم  صلاحیت اظهار نظر درباره‌ی سوخت‌های فسیلی و گرمایش زمین ندارند.  اما آیا مبنای این «استدلال» محکم است؟ با نگاهی دقیق‌تر آشکار می‌شود که این قیاس مع‌الفارق است. مثال راه‌گشا و دقیق‌تر برای مقایسه شاید بحث اتانازی باشد. آیا این که اتانازی باید قانونی شود یا نه به حوزه‌ی عمومی کشیده نشد و یا نباید می‌شد؟ واضح است که ناپزشکان صلاحیتی درباره‌ی روش‌های اتانازی، مثلا این که برای این مقصود داروی «آ» تزریق شود یا داروی «ب» ندارند. اما آیا نظر ناپزشکان درباره‌ی اصل قضیه؛ «اتانازی آری یا خیر؟» هم اساسا وارد نیست؟

و اما نتیجه‌ی ضمنی سومی که تقدیس خدشه‌ناپذیر «سواد» به همراه دارد و به زعم نگارنده جذاب‌ترین و مهم‌ترین تناقض آن هم هست، کارکرد«خودخدمتی» جمله‌ی «من در این زمینه سوادی ندارم» است. و این خود از دو راه است: اول آن که بی‌اطلاعی و کوتاهی احتمالی من در مطالعه‌ و اندیشیدن درباره‌ی هرآن‌چه در حوزه‌ی تخصصی‌ام نمی‌گنجد ناگزیر است و جای خرده‌گرفتن بر آن نیست. این خود موید رویکرد تقدیسی به کالایی به نام سواد و چشم‌پوشی از ارزش فرآنید مباحثه‌ی انتقادی است. دومین شکل کارکرد «خودخدمتی» جمله‌ی کذا آن که اگر مهندس کامپیوتر هنگام بحث درباره‌ی عملکرد دولت لیبرال اونتاریو نه بر مبنای سنجش انتقادی مواضع، بلکه با استناد به امر قدسی تحصیلات، حقانیت ویژه‌ای برای کارشناس علوم سیاسی قائل می‌شود، این نه الزاما از سر فروتنی و خودآگاهی مهندس بلکه بیان ضمنی این انتظار است که هنگام بحث درباره‌ی کامپیوتر و مثلا رسوایی NSA، «من حرف آخر را خواهم زد». و این رابطه‌ی تنگاتنگی با مضمون بند دوم این نوشته دارد. ناگفته پیداست که این روند تخصصی (انحصاری) شدن صلاحیت برای نقد و ارزیابی به طور ویژه در حوزه‌ی فن‌آوری تا چه اندازه نامطلوب و بلکه خطرناک است. آیا می‌توان به امثال زوکربرگ برای طراحی، اداره و به‌سازی فضای سایبری و هم‌پوشانی رو به رشد آن با «حوزه‌ی عمومی» اطمینان کرد؟ آیا می‌توان به نتیجه‌ی تخصصیِ تخصصِ آن‌ها، که از نقد و ارزیابی و اظهارنظر دیگر متخصصان  و نامتخصصان مصون بوده  و گویی «وحی منزل» است، اعتماد داشت؟

نامه‌ی وارده: در وایبر چه خبر است؟

این نامه‌ی وارده و عکس را را «آرمان» فرستاده است.

سلام

خوبی آرش؟‌

ببین تو این دو هفته اخیر هر کی میشناسم تو ایران یه مسیج از وایبر براش اومده به این مضمون که

Your code is ######. Use this code to activate viber on Viber Out. If you didn’t ask for an activation code please ignore this message.

به وایبر ایمیل زدم میگه که نگران نباش و احتمالا یکی اشتباه شمارتو زده. ولی مساله اینه که همه دارن از این مسیج ها میگیرن و مساله بعدی اینه که چیزی به نام Viber Out اصلا به این شکل وریفیکیشن نمیخواد، یعنی جایی نیست که کسی بتونه همچین اشتباهی رو دستی مرتکب بشه. اما چون مسیج از خود اکانت وایبر داره میاد آدم مشکوک میشه میگه نکنه اینا یه سوراخی یه جا برا نفوذ پیدا کردن و دارن همه شماره ها رو،‌ رو یه دیوایس مجازی رجیستر میکنن که مسیجاشون رو اونجا داشته باشن؟‌ مثلا فرض کن وایبر از یه اینترفیسی استفاده کنه مثل این برای وریفیکیشن دیوایس:‌

/api/verify?number=&device=

و اینا اینو فراخونی کنن و همه شماره های ایران رو صدا میزنن. حالا از این چه استفاده ای میتونن بکنن رو نمیدونم،‌ شاید یه حفره امنیتی یه جا دیگه پیدا کرده باشن و بتونن وریفیکیشن رو هم انجام بدن،‌ یا ممکنه وایبر اس ام اس هم بفرسته و اینا بتونن اس ام اس ها رو بگیرن و قبل رسیدن به مقصد بخونن و نذارن به مقصد برسه.

من با ساپورت وایبر تماس گرفتم ولی واقعا نمیشه از این آدمای ساپورت رد شد و به آدمای فنی رسید که بتونی باهاشون فنی صحبت کنی. تو لینکی چیزی داری به یه شرکت امنیتی یا سایت امنیتی معتبر که یه خرده اینا رو انگولک کنه قضیه رو جدی بگیرن؟‌

عکسشو اتچ کردم

ارادت

نامه‌ی وارده: فیلترینگ، نقض مکرر اصول قانون اساسی است

این نامه‌ی وارده را احسان فرستاده است. من عنوان را کمی تغییر داده‌ام و در متن دست برده‌ام.

فیلترینگ، نقض مکرر اصول قانون اساسی است

کارشناس مطلق العنان سابق کارگروه مصادیق مجرمانه، که کاربران ایرانی بیشتر آن را به عنوان کمیته فیلترینگ می‌شناسند، اخیرا در اظهاراتی از نقض قانون اساسی در صورت رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی خبر داده است.

فارغ از صدر و ذیل اظهارات این حقوق خوانده تحدید کننده حقوق و آزادی‌های ملت، که خود بحث‌های قانونی زیادی را به همراه دارد ـ از قبیل صلاحیت و اختیارات و نحوه عمل کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ـ حرف نادرستی که مومن نسب زده است، این روزها به عنوان یک گزاره حقوقی در برخی شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود که باید گفت نه تنها این حرف و گزاره درست نیست بلکه گوینده آن به خاطر نقض مکرر اصول قانون اساسی با فیلترینگ غیر قانونی، باید در مقابل دادگاه عادلانه حاضر شود.

عناصر جرم جاسوسی در فعالیت‌های فیس بوک و توییتر محقق نمی شود.

در گفتار روح الله مومن نسب چند چیز بدیهی دانسته شده است و سپس براساس این بدیهیات، حکم صادر شده است. نخستین پیش فرض عنوان شده، جاسوسی شبکه‌های اجتماعی از مردم است که برای اثبات آن به گفته‌های اسنودن، مقاطعه کار سازمان امنیت ملی آمریکا و فراری پناهنده شده در روسیه، اشاره شده است.

به نظر می‌رسد آقای مومن نسب عامدانه در تعریف جرم جاسوسی جاهلانه عمل کرده است زیرا براساس ماده ۵۰۵ قانون مجازات اسلامی «هرکس با هدف برهم زدن امنیت کشور به هر وسیله اطلاعات طبقه بندی شده را با پوشش مسئولین نظام یا مامورین دولت یا به نحو دیگر جمع آوری کند چنانچه بخواهد آن را در اختیار دیگران قرار دهد و موفق به انجام آن شود…..» مرتکب جرم جاسوسی شده است.

از سوی دیگر در  ماده ۳ قانون جرایم رایانه ای جرم جاسوسی رایانه ای این چنین تعریف شده است «هر کس به طور غیر مجاز نسبت به داده‌های سری در حال انتقال یا ذخیره شده در سامانه‌های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده مرتکب اعمال زیر شود به مجازات‌های مقرر محکوم خواهد شد : الف) دسترسی به داده‌های مذکور یا تحصیل آنها یا شنود محتوای سری در حال انتقال ب) در دسترس قرار دادن داده‌های مذکور برای اشخاص فاقد صلاحیت ج) افشا یا در دسترس قرار دادن داده‌های مذکور برای دولت ، سازمان ، شرکت یا گروه بیگانه یا عاملان آنها»

در واقع جرم جاسوسی زمانی محقق می‌شود که جاسوس با قصد جاسوسی، به اطلاعات محرمانه که در جای محرمانه ای نگه داشته شده باشند، دسترسی پیدا کند این در حالی است که تمامی شبکه‌های اجتماعی به هنگام عضویت هر گونه استفاده از داده‌ها را به متقاضی عضویت اعلام می‌کنند.

فیس بوک اطلاعات را می‌دزد و مومن نسب هم اطلاعات را می‌دزدد.

از طرف دیگر تمامی شبکه‌های داخلی اجتماعی، اطلاعات خود را در اختیار دستگاه‌های امنیتی ایرانی حتی بدون مجوز قاضی و به صورت کلی قرار می‌دهند و خود آقای مومن نسب نیز در مواردی شنیده شده است که درخواست اطلاعات برخی از کاربران را کرده است. پس اگر امثال فیس بوک اطلاعات کاربران را به موجب قانون شرکت محل تاسیس، در اختیار دستگاه‌های امنیتی قرار دهند، بد است اما اگر آقای مومن نسب و رفقا اطلاعات کاربران را از دیتابیس سایت ساماندهی بدزدند یا به زور از سرویس‌های وبلاگی یا دیگر شبکه‌های اجتماعی داخلی، اطلاعات را بخواهند، جرم نیست!

استناد به حرف‌های اسنودن نیز مشکل دیگر حقوقی آقای حقوق خونده تحدید کننده آزادی است. اسنودن خود به عنوان جمع آوری کننده اطلاعات، متهم است و افشاگری‌های وی نیز در هیچ دادگاهی به ثبت و سندیت نرسیده است. اگر بخواهیم افشاگری‌های وی را ملاک عمل در ایران قرار دهیم پس باید به اظهارات شاهد C دادگاه میکونوس نیز اعتبار بدهیم و حتی اعتبار این اظهارات نیز بیشتر است زیرا وی در مقابل دادگاه مقامات جمهوری اسلامی را متهم کرده است و اسنودن در مقابل رسانه‌های گروهی! این در حالی است که از نظر حقوقی بی اعتباری اظهارات شهود دادگاه میکونوس و اسنودن به یک اندازه است.

اصل سوم قانون اساسی فیلترینگ را محکوم می‌کند.

ضعف اطلاعات حقوقی مومن نسب که دیگران را به مناظره نیز دعوت کرده است، تمامی ندارد. وی از اصل سوم قانون اساسی نام برده است اما آیا واقعا اصل سوم را خوانده است؟ در این اصل وظایفی برای دولت آمده است اما در کنار آن ذکر شده است که محو هر گونه استبداد و خودکامگی و انحصارطلبی و تأمین آزادیهای سیاسی و اجتماعی در حدود قانون از وظایف دولت است.

دولت ایران قبل از انقلاب به دو کنوانسیون حقوق بشری یعنی کنوانسیون حقوق و آزادی‌های سیاسی و کنوانسیون حقوق مدنی و اجتماعی پیوسته است و این دو کنوانسیون از آنجا که الزام آور می‌باشند، اثرات حقوقی خاصی دارند. بعد از انقلاب نیز براساس اصل جانشینی، جمهوری اسلامی این دو کنوانسیون را ملاک عمل قرار داده است و اعلام عدم عضویت در آنها نکرده است و لذا با گذشت بیش از ۳۰ از انقلاب، اثرات حقوقی این دو کنوانسیون به مانند دیگر قوانین عادی جمهوری اسلامی است.

در اصل ۱۹ میثاق حقوق مدنی و سیاسی به آزادی بیان اشاره شده است و آمده است: هر کس حق دارد نظرات خود را بدون دخالت و مانع دیگران، بیان کند. در ادامه این بند آمده است: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی کسب دانش، گرفتن و دادن اطلاعات و هر نوع عقایدی، بدون توجه به چگونگی ارائه آن (آرایش) بطور زبانی یا نوشتاری یا چاپی و در شکل هنری یا بهر وسیله دیگری که خود انتخاب میکند، می‌باشد.

اگر چه در ادامه این اصل محدودیت‌هایی نیز ذکر شده است اما پر واضح است که فیلترینگ گتره ای و فله ای شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های علمی و فرهنگی و سیاسی و مذهبی و هر چه به دست آقای مومن نسب و شرکاء و رفقا می‌رسد، کاملا با این اصل که در حکم قانون عادی جمهوری اسلامی نیز هست، در تضاد است.

فیلترینگ نقض مکرر و متعدد اصول قانون اساسی است.

از سوی دیگر مومن نسب و امثالهم، مشمول اصل دیگری از قانون اساسی می‌شوند. در اصل نهم قانون اساسی آمده است: هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور آزادیهای مشروع را، هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند.

این بدین معناست که حتی با وضع قوانین مبهم و غیر شرعی و غیر قانونی ای مانند قانون جرائم رایانه ای نیز نمی توان حقوق اساسی و آزادی‌های مشروع ملت را زیر سوال برد و تمامی عاملان چنین کاری در پیش گاه خدا و ملت باید پاسخگو باشند.

دامنه تعدی‌های کمیته فیلترینگ فقط به تعدی به اصل ۹ منجر نشده است و اصل ۲۲ (ممنوعیت تعرض به حیثیت و جان و.. ) اصل ۲۳ (منع تفتیش عقاید) اصل ۲۴ (تحدید آزادی مطبوعات و رسانه‌ها مانند فیلترینگ خبرگزاری مهر و دیگر رسانه‌هایی که به نقد عملکرد کمیته فیلترینگ پرداخته بودند) اصل ۲۵ (ممنوعیت شنود و سانسور و استراق سمع مگر به حکم قاضی که در واقع ممنوعیت شنود کلی را اعلام می‌کند) اصل ۳۴ (حق بر دادخواهی که با فیلترینگ غیر قانونی و غیر قابل شکایت نقض شده است) اصل ۳۵ (حق انتخاب وکیل) اصل ۳۶ (دادگاه صالح،) اصل ۳۷ (اصل برائت) و در نهایت اصل ۷۹ که ممنوعیت حکومت نظامی را مگر به مدت سی روز و با اجازه مجلس بیان کرده است، را در بر می‌گیرد.

منبع کارتون

نامه‌ی وارده: اندر شباهت «سعید صابونات ابوحموم» با «لنگ حموم»

تصویری از یک مقاله‌ی علمی ِچند نویسنده‌ی ایرانی که در آن از «مجید کچل سیگاری قبلا» و دیگران تشکر شده بود در فیس‌بوک منتشر شد. بخش بزرگی از واکنش‌ها به این مقاله، آن را «تاسف بار»٬ «نشانه‌ی لمپنیزم» و «لودگی بی‌اندازه» خواندند. تصویر مقاله را در فیس‌بوک بازنشر کردم و پرسیدم «یک سوال ِ خوب این‌ه که (نویسندگان مقالاتی نظیر این) چرا این کار رو می‌کنن». پاسخ‌هایی که به مطلب گرفتم بیشتر از جنس تقبیح اقدام ِ نویسندگان مقاله بود، و نه تحلیلی بر اتفاق.

به مرحمت یک دوست ِ مشترک با نویسنده‌ی مسوول مقاله تماس گرفتم و از او خواستم درباره‌ی اتفاق مطلبی بنویسد. از او چند سوال پرسیدم. محمدرضا آبادیان در مطلب بلندی به این سوال‌ها جواب داد. من در مطلب دست ِ کوچکی برده‌ام.

اندر شباهت «سعید صابونات ابوحموم» با «لنگ حموم»

این متن که به لطف کمک آرش آبادپور عزیز تنظیم شده، به ماجرای تشکر از گروههای دانشجویی با اسامی طنز “سعید صابونات ابوحموم….” در مقاله ISI میپردازد. اصل تشکر و متن جوابیه قبلی من (نویسنده مسئول) در پیوست­های پایین آورده شده است. تنها دو نکته اضافه می­کنم:

۱-رجوع به جوابیه یکی از اساتید گرداننده سایت “اساتید علیه تقلب” که میتواند موجب رفع نگرانی دوستان حساس شود. این سایت معتبر علمی به همت جمعی از اساتید حساس به تقلب در معتبرترین دانشگاههای ایران پایه­گذاری شده است (هرچند نمیدانم کدام یک از بزرگواران این کامنت را در جواب آقایی به اسم مهران طناز گذاشته، اما ارادت و تشکر جدی من را پذیرا باشند):

شاید شوخی سبکی باشد اما به هیچوجه مایه بی اعتمادی نیست، که مقاله پژوهشگران جوانی که هجده ارجاع گرفته است، مایه افتخار است. خصوصا برای جامعه جهانی که هم در آن دیسیپلین آکادمیک به معنای برخورد خشک و نظامی نیست و هم آنان نمی توانند بار کلمات فارسی را درک کنند (هر چند که ترجمه شود). نکته جالب اینجاست که وبلاگی که بر این موضوع خرده گرفته، خودش «کرمکی» نام دارد! (منبع)

۲- به یاد بیاورید که کارگاه من در شرایط پس از سال ۸۸ برگزار شد (۲۰۱۰) که دانشجویان هر کلاس پیرو دعواهای سیاسی همدیگر را با خشم و نفرت به دو دسته “فتنه گر” و “ساندیس خور” مرزبندی میکردند. همچنین هنوز سهل انگاری برخی اساتید ما باعث واکنش مجله نیچر و حساس شدن جامعه علمی نشده بود. تبعا در شرایط آنروز که خنده کیمیا شده بود، موافقت من با یک خواسته غیرسیاسی و شیطنت آمیز دانشجویی که دقایقی خنده بر چهره های عصبانی و ناامید هردوطیف آنها مینشاند (و در ضمن توهین آمیز، مخالف قانون و حساسیتزا هم نبود)، آنقدرها هم جنایت جنگی نبود!

اینجانب در همان مجله یک مقاله دیگر هم اخیرا چاپ کرده­ام که نشان میدهد حتی با وجود نامه نگاری یک ایرانی با مجله و جوابیه ما، این مسئله تاثیر منفی روی نگاه سردبیر نداشته است و ما همچنان به شادی گل روی همه موافقان و مخالفان، باز هم در آن مجله پذیرش میگیریم! علاوه بر آن، این ماجرا فرصت آشنایی یا بازیابی دوستانی را برای من فراهم کرد که واقعا نمیدانم اگر این مقاله نبود، چطور شانس و افتخار آشنایی با آنها را پیدا میکردم!

و اما اصل سوال آرش: چرا ما گاه در فضای فیسبوک و وب بسیار زود قضاوت میکنیم و با این قضاوت ها برای دیگران (شبیه ماجرای تشکر از “سعید صابونات ابوحموم”) دردسر ایجاد میکنیم؟ برای پاسخ به این سوال من فکر میکنم بهتر است اول نگاهی به مسئله مشابهی یعنی مشکل “لنگ حموم” بیاندازیم!: هر دو تصویر زیر از مطالب وبلاگهای ایرانی آورده شده اند. هر دو تا لنگ است اما این کجا و آن کجا!

در فضای مجازی، ما ایرانی ها زیر عکس سمت راست (که مربوط به یکی از هموطنانمان در ایران است)، کلی ریشخند و الفاظ رکیک نثار کرده­ایم که این چه لباس مسخره ای است و …. اما حتی یک نفر پیدا نکردم که این سوال را مطرح کرده باشد که مگر این لباس مشکل قانونی دارد یا رواج دهنده شئونات غیراخلاقی است؟! حتی یک نفر نپرسیده که این زن هموطن ما چرا به صرف داشتن پوششش متفاوت با سلیقه ما (شما بخوانید علاقه، خودنمایی، هرچیز!)، مستحق سرزنش، تخریب شدن و تحقیر است؟ مشابها دوستان عزیز، تشکر از گروههای با اسامی طنز شاید با سلیقه شما منافات داشته باشد و غیرمعمول باشد اما غیرقانونی نیست و کارکرد تخریبی ندارد. بیایید فکر کنیم که چرا اگر کسی این کار را کرد باید حتما باید مثل هموطن لنگپوشمان توبیخ و متهم به ریختن آبروی ایران شود و متعرض همکاران نویسنده شد؟ جالب آنکه همین ما ایرانیها در سایتهای دیگر استفاده از لنگ حموم به عنوان مد لباس در خارج را (تصویر چپ) نشانه نبوغ ذاتی ایرانی شمرده­ایم! در همین راستا، نظر منصفانه یکی از سایتها خواندنی است: برام قابل تصوره یه سری خارجی شبیه این کار [تشکر از صابونات ابوحموم] رو میکردن، ملت میگفتن چه کول و باحال و اینا (مرجع)

در واقع کامنت این دوست عزیز به واقعیت تلخ رفتار دوگانه ما در برابر یک موضوع اشاره دارد. اگر این “تشکر از گروههای دانشجویی با نام طنز” را در یک مقاله خارجی که Hot-paperمجله خود شده است میدیدیم، بسیاری از ماها آیا نمیگفتیم که این نشانه جو صمیمی و فضای منعطف آکادمیک در خارج ایران است؟ آیا حسرت اساتیدی را نمیخوردیم که آنقدر با هم صمیمی باشیم که بتوانیم شوخیهای دانشجویی را نیز بدون زیرپاگذاشتن قانون در مقاله بیاوریم؟

دیگر بسیاری براشفته اند! به نظر من مبنای فکری این دسته دوستان تندرو که از دیدن “صابونات ابوحموم” و یا پوشیدن لباس “لنگ حموم” برمیآشوبند، یک مسئله مشترک است: نداشتن مبنا برای تعریف جرم و عدم تحمل سلیقه های غیرمعمول.این نداشتن مبنا برای تعریف مرزها (بالاخص تعریف جرم و مرز رفتار مجرمانه)، نارضایتی میاورد. باعث میشود هرچه با سلیقه ما جور درنیاید را جرم تلقی کنیم. براستی تشکر از “سعید صابونات ابوحموم” در قابل چه جرمی تعریف شده است و چرا آبروی ایران را برده است؟ در پایان این آخرین جوابیه، از کلیه دوستان دعوت میکنم فیلم مشهور و زیبای “انجمن شاعران مرده” (Dead poet society)را یک بار دیگر بازبینی کنند شاید کمی بیشتر به نویسنده حق بدهند!

جالب آن است که اگر شما کلمات داخل تشکر را به همان صورت اصل (واژه های انگلیسی) در گوگل جستجو کنید، چیز قابل توجهی عاید نمیشود، اما جستجو با واژه های فارسی حداقل ۵ صفحه مطلب میاورد!

پیوست ۱: پاسخ به سوال آرش در مورد نقش وب و تکنولوژی دیجیتال در این قبیل اتفاقات

به نظر من، نقش وب و تکنولوژی دیجیتال در این قبیل اتفاقات نیز می­توان به دو شاخص “عامه پسندی” و “سرعت” در فضای مجازی فیسبوک اشاره کرد. از سویی همه گیر شدن هرچیزی (از جمله فیسبوک) ممکن است همراه عامه پسند شدن و کاهش نیاز به قضاوت منصفانه است. از سوی دیگر نیز مشخصه تکنولوژی دیجیتال “سرعت دادن” است. سرعت پخش فیسبوک فرصت زمانی برای تامل و قضاوت منصفانه را از انسان میگیرد. در واقع گاه سرعت تغییرات وب باعث شده بین قضاوت درست (زمانبر) با لذتها (که نیمه عمر کوتاهی دارند) تقابل ایجاد شود. سریع در فیسبوک میخوانی و باید سریع هم نظر بدهی و مشارکت کنی! فقط تصور کن همه روی تاپیک “کچل سیگاری” مینوشتند: من تحقیق میکنم و بعد نظر میدهم! در این صورت موضوع سرد و بی­مزه میشد. خیلی­ها ناخوداگاه در فیسبوک صرفا به دنبال شادی سهل­الوصول حاصل از گپ و لحظه هستند: یکی میگوید شرطبندی بوده، دیگری می­گوید از برکت آخوندهاست! آن یکی میگوید آبروی ایران رفت و به مجله نامه بزنیم! برخی در مورد نحوه دار زدن ما نظر میدهند! یکی میگوید ذات ما خراب است! آن یکی میگوید اتفاقا انگیزه تحقیق میدهد و امضای ایرانی است!

پیوست ۲: تصویر مقاله (در بالا)

پیوست ۳: متن جوابیه رسمی نویسنده مسئول

جناب دوستان مخالف و موافق با سلام

پس از گذشت بیش از دو سال از انتشار مقاله در مجله Physica E (2011)، دوستانی با توجه به قسمت “تشکر” (Acknowledgement)، ابهاماتی را در مورد مقاله ارائه کرده اند. قبل از توضیح در مورد قسمت تشکر مقاله، به اطلاع میرساند که این مقاله جزء ۲۵ Hot paper مجله است و تا کنون ۱۷ بار توسط محققین آدرس¬دهی شده است. ساختار علمی مقاله بدون اشکال بوده و در موتورهای جستجو، نخستین مقاله ای است که با در نظر گرفتن اثر اندازه بر ناپایداری NEMS، حل نیمه تحلیلی برای آن ارائه کرده است و به نوعی پیشتاز (Pioneering) محسوب میشود.

و اما داستان کلمات مورد اشاره در قسمت “تشکر” (acknowledgement): حدود سه سال پیش در یک کارگاه دانشجویی آموزشی “آموزش مقاله نویسی” پیشنویس متن این مقاله و یک مقاله دیگر به عنوان متن نمونه در اختیار شرکتکنندگان قرار داده شد تا دو هدف برآورده شود: نخست آنکه آموزش روی مقالات کاملا واقعی و آماده ارسال صورت گیرد. دوم آنکه اشتباهات احتمالی که از چشم نویسندگان دورمانده بود نیز در حین بحث گروهی کشف شود. به شیوه آنچه بارها در کلاسهای آموزش زبان انگلیسی دیده بودم شرکت کنندگان در قالب گروههای ۲-۳ نفره گروهبندی شدند و شرکت کنندگان برای گروه خود اسم انتخاب کردند (که پیرو آزادی کلاس، بعضی از انها طنز بود). به گروههایی که بتوانند حداقل ۱ غلط کشف کنند، وعده قدردانی در بخش “تشکر” داده شد. این گروهها به بررسی قسمتهای مختلف مقاله پرداختند و بعضی ازگروهها نکات ارزنده ای را گوشزد کردند: مانند اشتباه در فرمت برخی مراجع و غیره. در نهایت نیز بنا به وعده، از گروههای موفق در قسمت “تشکر” مقاله با همان اسامی (بعضا طنز) که خود آنها انتخاب کرده بودند، تشکر شد.

انتخاب اسامی طنز توسط گروههای دانشجویی مسئله متداولی است که به هیچ وجه غیرقانونی یا تمسخرآمیز نبوده و بیشتر جنبه شیطنت دانشجویی برای دانشجویان دارد. به طور مثال در مسابقات جهانی ACM، تیمهای دانشجویی ایران و حتی برخی کشورهای خارجی با اسامی طنز مانند “برادران دالتون”، “میگ میگ”، “جیمبو”، “chicken run” “Don’t punish me!”، “just4fun” ظاهر شده اند (رجوع به پاورقی الف و اسامی تیم های سال ۲۰۰۷). با این حال از آنجا که اسامی طنز منافاتی با قوانین ندارند، خطا شمرده نشده و تردیدی در آبروی کشوری وارد نمیکند. نویسنده قوانین را مطالعه کردم و از آنجا که طنز بودن اسامی با هیچ قانونی در تضاد نبود این گروهها دقیقا با اسامی بیان شده توسط خود آنها قدردانی شدند (تنها محدودیت اینجانب، توهین آمیز نبودن اسامی بود). یاداوری میکنم اگر در سالهای اخیر مشکلی برای اعتبار علمی دانشگاه های ایران پیش آمده نه به علت تشکر از گروهی با اسم طنز بلکه به علت مشکلات قانونی مانند “سرقت علمی-ادبی” (مانند انچه در مقاله برای ازمابهتران رخ داد!) یا افزودن اسامی غیرواقعی به عنوان نویسنده (مانند آنکه مهدی موعود را به عنوان نویسنده آورده بود) یا کپی کردن کامل مقاله دیگران (مانند آنچه برخی از مدرسان دانشگاهی انجام دادند) بوده است.

شخصا همه دوستان را به جای حاشیه پردازی و نگرانی آبروی علمی ایران! به تفکر در مورد یک سوال پایه¬ای دعوت میکنم: چرا به محض آنکه یک مدرس به دانشجویان یک کارگاه اموزشی آزادی عمل میدهد، آنها سریعا به فکر انتخاب اسامی طنز می افتند؟ قطعا شرکت¬کنندگان کارگاه مقاله نویسی هدفی غیر از تمسخر دنبال میکردند و بنده هم با ۳۰ مقاله ISI و h-index برابر ۹، هدفم تمسخر علمی خود و کشورم نیست. از نظر من پاسخ این مسئله به خلا شادی و روابط صمیمی استاد-دانشجو در زندگی اکادمیک آنها برمیگردد که به اعتقاد من، ما مدرسان دانشگاهی سهم عمده ای در آن داریم. ما مدرسانی که گاه برخوردمان با یک دانشجوی فوق یا دکترا بسیار توهین آمیزتر از بقال نزدیک خانه مان است (این را متاسفانه حتی در بهترین دانشگاههای ایران نیز مشاهده کرده یا شنیده ام). به همین دلیل است که دانشجویان از کوچکترین بهانه برای ساختن یک خاطره خنده اور و فرار از خشکی محیط آکادمیک استفاده میکنند. هرچند این خاطره به صورت ساختن یک اسم طنز برای یک گروه تمرین کارگاهی باشد. دوستانی که به سهلگیری من برای آوردن اسامی طنز خرده میگیرند بدانند این مسئله بسیار بی اهمیت تر از مشکلات اساسی فضای اکادمیک ماست که اغلب ما برای رفعشان اقدام موثری نکرده ایم.

یاداور میشود یک بار در سال گذشته، پیرو نامه نگاری فردی ایرانی با مجله، به سردبیر (Dr Chakraborti) توضیحات زیر ارسال شد و مسولین مجله از توضیحات نویسندگان کاملا قانع شدند. برای اطلاع و روشنتر شدن موضوع، بخشهایی از این جوابیه مجددا به پیوست (ب) آورده میشود. در صورتی که قانون در مورد منع تشکر از گروههای دانشجویی با اسم طنز وجود داشته باشد بنده علاوه بر پس گرفتن مقالات از مجله رسما از کلیه دوستان عذرخواهی میکنم. در پایان خاطرنشان میسازم که واقعا از انجام این کار احساس اشتباه میکنم. نه به خاطر نفس موضوع که از نظر من یک مسئله بی اهمیت و کاملا خنثی است، بلکه به علت اینکه طی ۲-۳ روز گذشته فقط مشغول جواب دادن به دوستانی بودم که ماشاالله وقت و حوصله مبسوط و کافی دارند! این سه روز حداقل برای من میتوانست صرف خواندن یک کتاب، دیدن چند فیلم برتر از سینمای جهان ، ورزش یا مسافرت شود! موکدا یاداوری میکنم اینجانب به عنوان نویسنده مسول خواهشمندم این مسئله را صرفا متوجه اینجانب بدانید و از متهم کردن سایر نویسندگان مقاله جدا پرهیز کنید.

پاورقی الف: لیست اسامی گروههای مسابقات ACM سال ۲۰۰۷٫ چنانکه دیده میشود بسیاری اسامی گروهها طنز هستند.

پاورقی ب: بخشی از جوابیه ارسالی به مجله Physica E در مورد مقاله مذکور

Claim III on acknowledgments by a Dr —-, a Persian reader: I noticed that the acknowledgement sections of both papers are in fact some joking words that you never use in an official publication.
Answer : I guess the reader might have pointed to names Majid Kachal Sigari etc. in acknowledgement. If so, I should mention that these are the names of student research teams in my training workshop in the university. Authors should acknowledge these teams due to their help. The title of the teams were chosen by students themselves and changing them is out of our hand. They might be non-formal; but, these are not to be concerned as rude to anybody, etc. I am pretty sure that this is the right of the student teams to be thanked in acknowledgement and as they were not part of an official organization or something. as the corresponding author of these papers, I really care for the reputation of my group, our affiliations and of course for Physica E. In a fantasy form, Dr —– claimant is similar to saying: “Red Evils” (Manchester United Football Team) is illegal to be used in the acknowledgement of a scientific paper because this words sounds like a joke

نامه‌ی وارده: آرزوهایی برای بعد از انتخابات

این نامه‌ی وارده را «یک نفر» فرستاده است. عکس را من اضافه کرده‌ام و در عنوان کمی دست برده‌ام.

آرزوهایی برای بعد از انتخابات

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید “پلوی خیالی هرچه چرب‌تر بهتر.” من این‌گونه نمی‌اندیشم. به  گمان من، کم‌ترین ضرر آرزوهای غیرواقع‌بینانه سرخوردگی، افسردگی ، حرمان و اندوه است. “واقع‌بینی” اما امری نسبی و ذهنی است و طبعاً هرکس درک ودریافتِ خود از توان و آرایش نیروهای اجتماعی و سیاسی، و به تبعِ آن تحلیل خود از وقایع، را واقع‌بینانه می‌داند. در این یادداشت، منظور من از واقع‌بینی امکانِ وقوع امری در خلال چهارسال آینده با حفظ توازنِ قوای فعلی است و نه محقق شدنِ آرزو “در نبوده‌زارِ ندانم‌فراکجایِ کدامین هنگام، بالاتر از بلندِ کدام آسمان.”[۱] آموزه‌هایی چون “المُلک یبقی مع‌الکفر و لایبقی مع‌الظلم”، “بر سرنیزه نتوان نشست”، “ماه پشت ابر نمی‌ماند”، “اثر کردنِ آهِ مظلومان”، “نرسیدن بار کج به منزل”، “ایمان به پیروزی خلق/مستضعفان/ستمدیدگان/زحمتکشان/دموکراسی‌خواهان” به درجات کم‌تر یا بیش‌تر، متوجه امور درازمدت‌اند و بهترین ثمرشان امید است. بدونِ امید زیستن ممکن نیست. گستراندنِ دامنه‌های امید تا مرز آرمان و اتوپیا را نیز از ضروریات می‌دانم.[۲] اما امید هرچه باشد حتما از جنس خیالبافی نیست.

با این مقدمه، فهرستی از آرزوهایم برای دوران بعد انتخابات را بر اساس نیروهای درگیر عرصه‌ی سیاست در ایران تنظیم کرده‌ام. سعی داشته‌ام که این این آرزوها با توانایی‌ها و تمایلاتِ آن‌ نیروها همخوانی داشته باشد نه اینکه آن نیروها تغییر ماهیت دهند و مثل من بیاندیشند و تصوراتشان از وضعیتِ مطلوبِ ایران مطابق تصوراتِ من باشد.

یک. کمتر کسی است که ادعا داشته باشد نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری همان گزینه‌ی مطلوب “مقامات عالیه‌ی نظام” یا دستگاه رهبری بوده است. برای توضیحِ این عدم انطباق دلایل مختلف ذکر شده است. من شخصاً با این تحلیل موافقم که این انعطافِ اندیشیده در همراهی با رأی مردم حاصلِ اندکی، تأیید می کنم اندکی، تجدیدِنطر در مشی گذشته بوده است. بسیار شنیدم و خواندم که “اندکی فرمان را چرخانده‌اند.” آرزوی من این است که این چرخش اندک حفظ شود واولین نشانه‌های حفظ شدنش را در مواجهه با بحران هسته‌ای (که خارج از احتیاراتِ ریاست جمهوری است) مشاهده کنیم.

آقای محسن غرویان از نطریه‌پردازانِ محافظه‌کار و پرنفوذِ ایران در توضیح نتیجه‌ی انتخاباتِ اخیر می‌گوید: ” انتخاب آقای روحانی به ریاست جمهوری، در درجه اول این پیام را در بر داشت که مردم از بداخلاقی‌ها خسته شده‌اند. مردم از حجم بالای رفتارهای غیراخلاقی تنش‌زا در حوزه سیاست، واقعاً به تنگ آمده بودند.

پیام دوم این انتخابات این بود که مردم می‌خواهند دولت با عقلانیت و اعتدال و تدبیر، مشکلات اقتصادی جامعه را حل کند. مشکلات اقتصادی واقعاً زندگی روزمره مردم را تحت تاثیر قرار داده و مردم ما را آزرده خاطر و رنجور کرده است.

سومین پیام این انتخابات، ترجیح اسلام رحمانی به اسلام غیررحمانی از سوی مردم بود. […]

پیام چهارم این انتخابات، تمایل مردم به اتخاذ مشی اعتدالی در سیاست خارجی کشور بود. مردم ما از افراط در تقابل با جهان دل خوشی ندارند. […]

پیام پنجم انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، تمایل مردم ایران به بهره‌مندی بیشتر از آزادی‌ بود.”

آرزو می‌کنم آن چرخش اندک بدین معنا باشد که حداقل بعضی از مشاورانِ و تصمیم‌گیران دستگاه رهبری با این تحلیل موافق‌اندو آثار این موافقت در انتخاب وزیرانِ اطلاعات، خارجه، کشور، و ارشاد (که سنتاً حاصل فرایندِ تعامل با بالاست) دیده شود.

دو. آقای روحانی را جزو محافظه‌کارانِ عمل‌گرا و از نردیکانِ فکری آقای هاشمی رفسنجانی می‌دانند. اولین آرزویم برای آقای روحانی و همراهانش این است که به نتایج مدل توسعه‌ی اقتدارگرا و فرادستانه‌ی دوران آقای هاشمی توجه داشته باشند. مدلی که به اعترافِ بسیاری از مدیرانِ آن دوران، نتیجه‌ی انتخاباتِ سال ۱۳۷۶ بعضاً واکنش منفی به آن بود. دومین آرزویم برای همکارانِ آقای روحانی آن است که یادشان باشد سرمقاله نویس روزنامه شرق در چهارم تیرماه ۱۳۸۴ نوشت: ” انتخابات دوره نهم عرصه به میدان آمدن حاشیه نشینان بود. این حاشیه نشینان را طیفی از نیروهای آسیب دیده از روند توسعه طی ۱۶ سال اخیر تشکیل می دهند. طیفی که آرای خود را به نام احمدی نژاد در صندوق ها ریخت خود را قربانی توسعه ای می دید که در ۸ سال سازندگی آغاز شد و دولت اصلاحات هم آن را پی گرفت. چنین است که این طیف آرای خود را به نام کسی در صندوق ها ریخت که خود را نه از جنس مدیران این سال ها که از “جنس مردم” معرفی می کرد و شعارش نه تداوم اصلاحات سیاسی و اقتصادی این سال ها که انقلابی علیه این روند بود.”  یادشان باشد که “هدفمندی رایانه‌ها” همان طرح تعدیل ساختاری است و اینکه چرخیدنِ چرخ کارخانه‌ها الزاماً چرخیدنِ چرخ زندگی مردم نیست. “حاشیه‌نشین” خواندن بخشی از مردم هم از قدر و منزلت، یا حداقل رأی آن‌ها، نمی‌کاهد.

سه. برای “اصلاح‌طلبانِ حکومتی” آرزو می‌کنم فرصت یابند به نقدِ بنیادی دوران قدرتِ خود و رابطه‌شان با رأی‌دهندگان بپردازند. مثلاً از خود بپرسند چرا ستاره بختشان از دومین انتخابات شوراها در سال ۱۳۸۱ رو به افول نهاد؟ انتخاباتی که در آن نظارت استصوابی شورای نگهبان وجود نداشت، مجری آن وزارت کشور دولتِ خاتمی بود و ناظرش نمایندگان مجلس ششم. یا مثلاً بپرسند چرا مجبور شدند کاندیدای خود را وادار به استعفا کنند؟ یا بپرسند برای آن “حاشیه‌نشینان” چه باید کرد؟

چهارم. آرزویم برای همه‌ی اصلاح‌طلبان، تحول‌خواهان و هواخواهان دموکراسی در خارج از مجموعه‌ و اقمار حاکمیت که در انتخابات شرکت کردند، آن است که تمام تلاش خود را معطوف ایجادِ نهادهای مدنی تازه و تعمیق و گسترش نهادهای موجود و نیز تمرین دموکراسی کنند. در این صورت، حتی اگر چهار سال دیگر نیز به انتخاب بین بد و بدتر مخیّر شوند، آن “بد و بدتر” از جنسی متفاوت خواهد بود و قدرت آسیب‌رسانی کمتری خواهد داشت. آرزو دارم متوجه شده باشند که مدت‌ها پیش از وزن‌کشیِ انتخابات باید به بدن‌سازی پرداخت و برای توان افزایی راهی جز گسترش نهادهای مدنی وجود ندارد.

پنجم. برای آنان که انتخابات را تحریم کردند و از نتیجه‌ی حاصل ناخرسندند آرزو می کنم با کار عمیق و مستمر راه‌های رسیدن به وضعیتِ مطلوبِ خود را تدوین کنند و آن راه‌ها را با زبانی درخور در گفتگویی مستمر و مدنی با مخالفانِ خود عرضه کنند تا بتوانند تعداد بیشتری را به سوی خود جلب کنند.

تهمت، دشنام و ناموسی کردنِ شرکت/عدم شرکت در انتخابات از هرسو که باشد (چهارمی‌ها یا پنجمی‌ها فرقی ندارد) راهی به دهی نمی‌برد.

برگرفته از شعر بلندی سروده‌ی اسماعیل خویی[۱]

مثلا نگاه کنید به اینجا یا اینجا[۲]

نامه‌ی وارده: خارج

این نامه‌ی وارده را سپهر فرستاده است. عکس را من اضافه کرده‌ام.

خارج

کمانگیر توئیت کرده «انتخابات گذشت، اما یک بار بشینیم راجع به “خارج” حرف بزنیم». حرف من این است که «خارج» اساسا وجود «خارجی» ندارد. هدف این چند سطر نه اثبات حق ِ «خارجی»‌ها برای اظهار نظر یا دخالت یا فعالیت یا هرچیز دیگر، بلکه نشان دادن آن است که تقسیم‌بندی ِ داخلی-خارجی خیلی  سیال‌تر و نسبی‌تر (و در نتیجه شاید غیرقابل‌اعتناتر) از چیزی است که فکر می‌کنیم.

اگر «خارج» ناظر به یک موقعیت فیزیکی باشد، یعنی بر اساس مختصات جغرافیایی ِ آدم‌ها سنجیده شود، هر جای این کره خاکی می‌تواند خارج یا داخل باشد. یعنی همان‌طور که من ِ ساکن تورنتو به واسطه‌ی این که هیاهوی خیابان‌های تهران در روزهای قبل از انتخابات را از نزدیک نمی‌بینم و «تهران نیستم» خودم را «خارجی» درمی‌یابم، بسیارند کسانی داخل ِ مرزهای جغرافیایی ایران – و حتی تهران – که این روزها و با این معیار خارجی حساب می‌شوند. اگر من نمی‌توانم «برف روی کاج‌ها» را در سینما ببینم، بسیارند ایران‌نشینانی که در تک سینمای شهرشان هیچ‌وقت نوبت به چنین فیلم‌های نمی‌رسد. یا مثلا در شرایطی نظیر زلزله‌ی هرمزگان، من ِ ساکن تورنتو خیلی «خارج»تر از آن دسته از دوستانم که در مشهد زندگی می‌کنند نیستم. بنابراین «مبدا» مختصات نمی‌تواند مرزهای ایران باشد و من معنای مختصات ِ بدون مبدا را نمی‌دانم.

اگر «خارج» بر اساس شرایط زندگی (اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و …) سنجیده شود، باز هم من ِ ساکن تورنتو می‌توانم داخلی یا خارجی باشم. مثلا اگر بسیارند بیماران، کارگران یا کسبه‌ای که تحریم‌ها، تورم ِ ۳۰ درصدی یا دلار ۳۵۰۰ تومانی کمرشان را شکسته، اکثریت خارج‌نشینان هم به نوبه‌ی خود از تحریم، تورم و عواقب آن ضربه می‌خورند. همه‌ی ما بسیاری را می‌شناسیم که با بالا رفتن نرخ ارز امکان ادامه‌ی تحصیل در دانش‌گاه‌های «خارج» را از دست داده‌اند یا با تعطیلی سفارت‌خانه‌ها و تیره شدن روابط برای گذرنامه و شناسنامه و غیره به مشکل جدی برخورده‌اند و الخ. اگر هستند کسانی که «دلار درمی‌آورند، دلار هم خرج می‌کنند» و «کک‌شان هم نمی‌گزد»، بسیاری هم از بالا و پایین شدن ِ دلار درمی‌آورند و کک‌ آن‌ها را هم نمی‌گزد و شاید کک‌گزیدگی معیار بهتری برای تمیز دادن خارجی‌ها باشد.

مبنای سومی که برای تعریف «خارج» می‌بینم (و می‌پسندم)، وضعیت روحی و حالت درونی افراد است. بر این اساس، نخست آن که یک خارج ِ واحد ِ مشترک در کار نخواهد بود. یعنی به تعداد این چندمیلیون ایرانی که در کشورهای دیگر به‌سرمی‌برند، «خارج‌«های مختلف داریم. خارج ِ منی که در مرکز تورنتو زندگی می‌کنم نه تنها با خارج ِ ایرانیان ِ شمال تورنتو، رفقای ساکن ونکوورم و دوستانم که در اروپا هستند، بلکه با خارج ِ هم‌خانه‌ام و حتی خارج ِ یک سال پیش خودم هم متفاوت است. و دیگر آن که، با این حساب، من در زمانی که در ایران زندگی می‌کردم «خارجی»تر از الآن بودم! آن موقع در حسرت ِ کنسرت متالیکا و راجر واترز و باب دیلن می‌سوختم، الآن منتظر کنسرت ابی و کیوسک و شجریان هستم. آن موقع سراغ رستوران‌های ایتالیایی و چینی و لبنانی جدید را از بقیه می‌گرفتم، این روزها دنبال کبابی‌های جدید تورنتو می‌گردم. آن روزها Inception را تورنت می‌کردم، این روزها منتظر آپلود شدن فیلم‌های ایرانی در یوتیوب هستم و  قص علی هذا.

خلاصه آن که «خارج» یک حالت (status) نیست، بلکه یک موقعیت (position) است. هر نقطه‌ی زمانی و مکانی می‌تواند «خارج» باشد یا نباشد.

نامه‌ی وارده: یادآوری چند نکته‌ی بدیهی در باره‌ی انتخابات

این نامه‌ی وارده را «یک نفر» فرستاده است. عکس را من اضافه کرده‌ام.

یادآوری چند نکته‌ی بدیهی در باره‌ی انتخابات

عنوان این مطلب گواه می‌دهد که قرار نیست هیچ تحلیل درخشان و یا اطلاع نامکشوفی در سطرهای زیر بخوانید. اما یکجا آوردنِ این بدیهیات شاید کمک کند که رگ‌های گردنمان کمی فروکش کند و در کنار تعصّب‌ جایی برای تعقّل بازکنیم.

۱- عرصه‌ی سیاست‌ورزی نبرد کفر و ایمان نیست که یک بار برای همیشه جبهه‌ها و بازیگرانش معین شوند و از هبوط آدم تا سقوط عالم ثابت بمانند. لازمه‌ی تصمیم درست ارزیابی دائم شرایط از وضعیت موجود است. در خرداد ۱۳۷۶ جمع کثیری از ایرانیان برای اولین بار رأی دادند و بعد از انتخاباتِ ۱۳۸۸ بسیاری از ایرانیان برای اولین بار برای بیانِ خواستِ سیاسی خود به خیابان آمدند. اکثر اینان از کرده‌ی خود پشیمان که نیستند هیچ، افکار عمومی ایران و جهان اینان را در صف تحول‌خواهان و شورندگان بر علیه وضعیت موجود به شمار می‌آورد.

۲- آن‌ها که در جمهوری اسلامی بابتِ داشتنِ دستگاه ویدئو جریمه شدند و شلاق خوردند بهترین شاهدانند بر این‌که امور حتی در جمهوری اسلامی قابل تغییر و بهبود است. دلیلش هم این نیست که گردانندگان نظامِ مقدس به رواداری و تساهل و حقوق بشر معتقد شده‌اند (هرجند که بخشی چنین تغییری کرده‌اند و از گردونه‌ی قدرت خارج شده‌اند). بلکه علاوه بر تغییر جهان و گسترش تکنولوژی وشاید بعضا به سببِ این تغییرات، حاکمان به این نتیجه رسیده‌اند که ادامه‌ی بعضی روش‌ها دیگر ممکن نیست. به همین دلیل مثلاً نظام مقدس با خانواده شهید محراب دستغیب توافق می‌کند که بهتر است بیشتر آثار نامبرده منتشر نشود؛ یا تنوع کانال‌های رادیویی و تلویزیونی به همین دلیل است. رسیدنِ به این نتیجه هم تنها حاصل “سرعقل آمدن” نبوده. بخش مهمی از این نفسِ ‌نیمه‌ای که می‌کشیم حاصل پایداری، ازجان‌گذشتگی، و تحمل  شلاق، شکنجه، زندان، و محرومیت است. آنچه فاصله‌ی ما را تا “وضعیتِ کره‌ی شمالی”  طولانی‌تر می‌کند نیز همین پایداری‌هاست.

۳- وضعیتِ افرادی چون آیت‌الله منتظری و برخی از زندانیان جنبش سبز باید به کودن‌ترین شاگردان سیاست هم آموخته باشد که افراد در مرور زمان چقدر مستعد تغییرند. از سوی دیگر توجه به مؤلفه‌های شخصیتی افرادِ درون یک جبهه یا حزب و تمایزهایی که این مؤلفه‌ها ایجاد می‌کند ضروری است. مثلاً خوب است که در حوادث بعد از انتخاباتِ سال ۱۳۸۸، به فرق مصطفی تاج‌زاده با محمد خاتمی، یا فرق دو حزب دولت‌ساخته‌ی مشارکت و کارگزاران، فرق تقرب گزیدگان و مغضوبان توجه کنیم. این گوناگونی و تکثّر وجوه شخصیتی، حتی در میانِ زندانیان جنبش سبز نیز نظرگیر و درخورتوجه است. مقصودِ من اصلاً ترسیم طیفی که یک سر آن خوب‌ها و سوی دیگرش بدها باشند نیست. غرضم اشاره به پیچیدگی و چند وجهی بودن افراد است که با هیچ تحلیل تک خطی وابستگی حزبی، موقعیت شغلی،  پایگاه طبقاتی، خصوصیات فردی قابل ارزیابی نیست. مثلا مناظره‌های تلویزیونی نشان داد که محمد غرضی چقدر درمیان همین از فیلتر گذشتگان “برجسته” یا آن خلبان خوش‌تیپ چقدر “قاطع” است.

۴- راهِ خلاص شدنِ از تنگناهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایران راهی است دشوار و طولانی. تجربه‌ی کوتاه دوره‌ی اول ریاست جمهوری محمد خاتمی گواه این مدعاست. درنتیجه امیدها و ارزوهایمان برای این انتخابات را در قد و قواره‌ی این نظام نگه داریم تا نامید و سرخورده نشویم. درعوض انرژی‌، بینش، برنامه‌ریزی خود را برای گسترش نهادهای مدنی نگه داریم برای بعد از انتخابات که زندگی دشوارتر ادامه خواهد داشت. دشوارتر حداقل از این جهت که دیگر آن شرِّ مطلقی که در قالب “احمدی نژاد” ظهوریافته بود و همه‌ی مصائب را به وی منسوب می‌کردند، وجود نخواهد داشت.

۵- برای خواستارانِ دموکراسی، پیمودنِ راه دشوار رسیدنِ به شرایطِ حداقل جز از طریق مدارا و گفتگو میسر نیست. تمام حقیقت را در کف دستِ خود دیدن و انتخاب خود را یگانه انتخاب مطلوب دانستن تکرار شعار قدیمی “حزب فقط حزب الله، رهبر فقط روح الله” است. اگر بر سر رأی دادن و ندادن در میان زندانیان جنبش سبز اختلاف وجود دارد، بپذیریم این اختلاف ممکن است بین دیگران نیز وجود داشته باشد.  ادبیاتی که طرفدارانِ رأی دادن یا تحریم را به “خیانت، بی‌بصیرتی، میدان را خالی گذاشتن، آب به آسیاب رژیم ریختن، دست در خون شهیدان شستن، بی‌غیرتی، کوفی‌صفت بودن، منافع ملی را ندیدن، خارج نشین بی‌درد بودن، دنبال منافع حقیر بودن و …” متهم می‌کند مناسبتی با دموکراسی‌خواهی ندارد.

۶- توصیه‌ی پایانی‌ام به طرفدارانِ مشارکت در انتخابات برای بهبود وضعیت موجود است. برای ترغیب دیگران به رأی دادن، بهترین تاکتیک “دماغت را بگیر و رأی بده” است. این تاکتیک اولا مبتنی بر دروغ  و دغلبافی و  “حُسن‌تراشی” نیست. ثانیاً همدلی شما با مخالفانتان بر سر رذائل داوطلب موردنظر  کارایی تأثیرگذاری بیشتری دارد. انتخابات ۱۳۸۴ باید از این حیث به شما درس آموخته باشد.

این نامه‌ی وارده را «یک نفر» فرستاده است. قبلا به همین قلم «نامه‌ی وارده –این اپوزیسیون محترم»، «نامه‌ی وارده – چند پرسش درباره‌ی واقعه‌ی اخیر در زمین فوتبال» و «نامه ی وارده – دانستنِ کمی عربی/فقه/قانون بد نیست» در همین وبلاگ منتشر شده‌بود. عکس را من اضافه کرده‌ام و در عنوان کمی دست برده‌ام.

چشم‌‌ها روی پای جلیلی /این نگاه از کجا می‌آید؟

تبعیض و پیشداوری بر مبنای توانایی/ ناتوانی جسمی و ذهنی از مباحثِ کمتر کاویده شده در منباسباتِ اجتماعی ایران است. دائره‌المعارف ویکی‌پدیا در توضیح تبعیض بر مبنای توانایی بدنی می‌نویسد که در نگاهِ پیشداورانه به توانایی/ناتوانی جسمی، بدنِ توانمند مبنا و نُرم و ناتوانی چیز بدی انگاشته می‌شود که باید بر آن فائق آمد. نگاه ترحم‌آمیز و فرودست‌انگارانه‌ی بسیاری از افراد جامعه‌ی ما نسبت به افراد دچار مشکلاتِ جسمی و ذهنی فراگیرتر از آن است که قابل انکار باشد.  هنوز بسیاری از تحصیل‌کردگانِ ما در نامبردن از این افراد از کلماتی سخیف و اهانت آمیز استفاده می‌کنند.

حال این تبعیض خاص را در متنِ ساختار کلانِ جامعه‌ای در نظر بگیرید که تبعیض جنسیتی، قومیتی، طبقاتی، عقیدتی و … در تار و پود آن رخنه کرده است. مثلاً مقایسه‌ی سرگذشت و عاقبتِ مجروحان جنگ ایران و عراق با اسرای آزاد شده عبرت‌آموز است. بنا به گزارش‌های رسمی “این جنگ ۵۵۴ هزار و ۸۵۸ رزمنده جانباز به یادگار گذاشت، به‌طوری که از این تعداد ۶۰ درصد جانباز زیر ۲۵ درصد و ۴۰ درصد باقی مانده جانبار ۲۵ درصد و بالاتر هستند.” نگاهی به اشغال‌کنندگان مناصب مدیریتی کشور سهم بسیار ناچیز این افراد را در مجموعه‌ی مدیریتِ حزب‌الهی نشان می‌دهد. با همه‌ی تغییراتِ عقیدتی و سیاسی در کتاب‌های درسی آموزش و پرورش، نزدیک به صد درصدِ عکس‌ها و تصاویر نشان داده شده در این کتاب‌ها مربوط به افراد دارای بدنِ سالم است.

با این مقدمه‌هاست که من به اظهاراتِ برخی مقامات بلندپایه‌ی کشور نسبت به یکی از کاندیداهای  ریاست جمهوری، یعنی اقای سعید جلیلی، و برجسته شدنِ این اطهارات در تیترها را نگاه می‌کنم؛ کاندیدایی که سرسوزنی همدلی‌ با نظرگاه‌هایش ندارم اما نمی‌توانم از کنار این اظهارات درمورد وی ساده بگذرم. اقای جلیلی در جنگ ایران و عراق یک پای خود را از دست داده است. ظاهراً در نظام مقدس جمهوری اسلامی این سابقه باید موجب افتخار و برکشیده شدن باشد. اما آدم باید خیلی هالو باشد که نفهمد منظور آقای حداد عادل، رییس فرهنگستان ادب و زبان فارسی و استاد فلسفه‌ی دانشگاه تهران، از این جمله چیست: ” رئیس جمهور آینده باید زانوی خوبی برای دویدن داشته باشد.” جمله‌ای که بسیاری از رسانه‌های همراهِ آقای خداد عادل آن را به عنوان تیتر انتخاب کردند.

آقای علی مطهری نماینده‌ی مجلس که گویا چشم و چراغ بسیاری از تحول‌خواهان نیز هست در اظهار نظری مشابه می‌فرمایند: ” بنده پیشنهاد می کنم برای ارزیابی توان جسمی آقای هاشمی، یک مسابقه دو صدمتر بین ایشان و آقای جلیلی و یک مسابقه کشتی بین آقای هاشمی و آقای حداد برگزار کنند.” این جمله هم خیلی به مذاقِ مخالفانِ سیاسی آقای جلیلی خوش‌آمد و تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها شد. ساده‌انگاری است اگر انتخاب مسابقه دو برای آقای جلیلی را تصادفی بپنداریم.

موضوع پای آقای جلیلی چنان جدی است که هواداران ایشان در جزوه‌ای که برای پاسخ دادن به شبهات مربوط به ایشان تهیه کرده‌اند، بخشی را هم به این شبهه اختصاص داده‌اند که ” یــک بحــث دیگــر هــم کــه مطــرح مــی کننــد ایــن اســت کــه آقــای جلیلــی بــه خاطــر جانبــازی‌اش تــوان لازم بــرای کارکــردن در ســطح ریاســت جمهــوری را نــدارد.”

به گمان من، این تمرکز کردن روی پای آقای جلیلی شبیه آن نگاهِ سرشار از تحقیر طبقاتی است که خودش را در مسخره‌کردنِ کاپشن و جوراب اقای احمدی‌نژاد بروز می‌داد. نگاه‌هایی که اعتنایی به ساختارهای کلانِ اجتماعی، اقتصادی، سیاسی ندارد. آن زبونی سیاسی‌ای که جرأتِ نقدِ سیاست‌های شورای امنیت ملی و مذاکراتِ هسته‌ای را ندارد و نمی‌خواهد رابطه‌ی آن‌ها را با فلاکتِ اقتصادی کشور تحلیل کند، به رذیلانه‌ترین شکل پای جلیلی را کانون توجه خود قرار می‌دهد.