نوشته هایی که درمورد ’ نرم افزارهای جایگزین ’ هستند

XnView: نرم افزار رایگانی برای ویرایش دسته جمعی تصاویر

این پست در ادامه ی معرفی نرم افزارهای کدباز/رایگان ِ جایگزین برای محصولات ِ پولی است.

گفتیم که بعنوان یک ویرایش گر تصویر، Paint.NET ابزار ِ رایگان مناسبی است (ببینید: Paint.net: ابزار کد بازی برای کار با تصاویر). زمانهایی اما هست که می خواهیم روی یک مجموعه تصویر کاری انجام دهیم، مثلا تغییر اندازه یا میزان فشرده سازی. بیش از دو سال است که برای اینکار از XnView استفاده می کنم.

به کمک XnView علاوه بر ویرایش دسته جمعی تصاویر می توانید اسلاید شو بسازید. این نرم افزار با فرمت های بسیار ِ متعدد ِ تصویری کار می کند و خروجی و ورودی های بسیار متنوعی دارد. پایدار است و البته رایگان. این نرم افزار را به جای ِ ACDSee پیشنهاد می کنم.

xnview_screen.jpg

مرتبط:

Paint.net: ابزار کد بازی برای کار با تصاویر

درمورد مقاله ی جدیدمان حرف زدم (ببینید:همیشه دوباره نگاه کن – مقاله و باقی قضایا). زمانی که در گیرودار تهیه نسخه ی نهایی این مقاله بودیم، به مشکلی در پیاده سازی فرمت ِ خواسته شده برخوردیم. با مسوول ماجرا تماس گرفتیم ولی او اساسا Latex کار نبود و عذرخواهی کرد. کمی جستجوی بیشتر، و راه حل را پیدا کردیم. از باب احترام هم خبر دادیم که “ممنون، مساله حل شد”. آقای رییس خواست که برایش بنویسیم که چه کار کرده ایم، گفتیم. امروز از طرف کنفرانس ایمیلی آمد، و معلوم بود که به لیست ِ همه ی نویسندگان زده شده است. “نویسندگانی که به فلان مشکل برخورده اند، راه حل اینطور است”. بعد هم، “این راه حل را فلانی ارایه داده است”. اما چرا این داستان را می گویم.

احترام نگذاشتن به کپی رایت عملا تف سربالا است. یعنی وقتی رسم می شود که آدمها حاصل کار دیگری را تصاحب کنند، عملا دارند با صدای بلند می گویند: “ای خلق خدا! حاصل ذهن من نوش جانتان!”

اینطرف ِ آب، حاصل نیم ساعت کلنجار رفتن ِ من ِ نوعی با Latex، “مال ِ من است”. اینجا اگر در تمرین یک درس از منبع دیگری کپی کاری کنی یک ترم از دانشگاه اخراجت می کنند.

بیاییم به کپی رایت احترام بگذاریم. برای فیلم و موسیقی سخت است. مطلب وبلاگی را اما می شود کپی نکرد. نرم افزار را هم. خرجش یک چرخ زدن در منابع کدباز است. تصمیم دارم در یک سری پست نرم افزارهای کدبازی که استفاده می کنم را معرفی کنم. شما هم اینکار را بکنید و خبر بدهید.

وبلاگ نویس باشید، عکاسی بکنید، یا اساسا به هر دلیل دیگری با تصویر سروکار داشته باشید، احتیاج به یک نرم افزار ِ ویرایش تصویر دارید. خیلی هایمان یا GIMP آشنا هستیم. نرم افزار خوبی است و پلاگین های خوبی دارد، اما سنگین است، زیبا نیست و زیاد Crash می کند. بیش از یک سال است از Paint.NET استفاده می کنم. ساده، کارا، سبک، و پایدار. خروجی ِ png می سازد که زیاد اینجا استفاده می کنم و برای کارهای ِ معمولی ِ لایه دار هم مناسب است. عملا می شود این نرم افزار را جایگزین مناسبی برای فوتوشاپ در کارهای روزمره دانست. از اینجا بگیریدش.

paint_net_large.png

مرتبط:

و اینک Octave – جایگزین کدبازی برای MATLAB

راجع به R حرف زدیم (ببینید:R میل دارید؟)، که بخشی از کارهای MATLAB رو انجام می ده و کدباز ه. دوستی اشاره کرد که Octave هم هست. و تو چه می دانی چیست Octave.

Octave رو شاید بشه پیاده سازی کدباز ِغیر رسمی ِ MATLAB قلمداد کرد (ویکیپدیا). برای آزمایش ِ این موضوع، کدی که برای MATLAB نوشته بودم رو به Octave دادم. عملا فقط مجبور به چند تغییر جزیی در کد شدم که در اینجا توضیح داده شده. مهمترین ِ این تغییرات نبود ِ تابع saveas ه (که در MATLAB برای ذخیره ی منحنی ها استفاده می شه). تابعی نوشتم به اسم o_saveas که کار این تابع رو در Octave شبیه سازی می کنه (از اینجا بگیریدش).

نکته اساسی درمورد Octave، علاوه بر کدباز بودنش، قابلیت استفاده از اون بصورت command-line ه.

Octave رو از اینجا بگیرید. Toolbox هاش رو از اینجا.

اینجا یک pie-chart مربوط به آخرین گزارش دیدیش رو می بینید که با دو نرم افزار، به کمک تقریبا یک کد، ساخته شده.

 didish_domain_matlab.png

حاصل MATLAB

 didish_domain_octave.png

حاصل Octave

R میل دارید؟

صدمه به صنعت نرم افزار فقط یکی از نتایج عدم احترام به کپی رایت ه. اتفاق مهم تر تبدیل شدن آدم ها به کاربران ِ صرف ه. اینطور بگیم، زمانی که دسترسی به بهترین و پیشرفته ترین نرم افزارها داری، اون هم به قیمت چند هزار تومان، دیگه دلیلی برای گشتن بدنبال نرم افزار های کد باز یا ارزان تر و زیر و رو کردن انتخاب های دیگه وجود نخواهد داشت. شخصا از این جستجوها سود بردم. تفاوت هست بین استفاده از Word و بنده ی میکروسافت بودن، با علم به اینکه هر دو سال یکبار مجبورمون می کنه به نسخه جدیدی نقل مکان کنیم و دوباره یاد بگیریم که هر چیزی کجاست، و سروری کردن با Latex (وسوسه شدی؟)

و اکنون R. مدتهاست MATLAB کار می کنم. زبان ِ خوش دستی ه برای نوشتن کدی که بار ریاضی زیادی داشته باشه، و البته صاحب داره. R اما مجانی ه و کد باز.

مدتی بود می خواستم کارهای دیدیش رو ببرم روی R. این برنامه ی ساده ی R رو ببینید (آموزش ابتدایی R).

r_code.png

 این هم خروجیش.

r_result.png

خدا نیست (command-line هم کار می کنه)؟

این هم یک ویرایشگر برای R به نام Tinn-R، که البته با Delphi هم نوشته شده و اساسا فرض می کنه Latex کار هستی. دنیای ه برادر/خواهر. دنیایی ه.

شما R کار کردی؟ و یا باقی نرم افزارهای کدباز ِ شبیه به اون رو؟

آنتی ویروس سکسی-تخیلی

avira_logo.gifزندگی در دیار کپی رایت آدم رو مجبور می کنه نرم افزار رایگان برای کارهای مختلف پیدا کنه. قبلا هم در ابزار های وبلاگ نویسی توضیح دادم از چه ابزارهایی برای ویرایش تصویر و صدا استفاده می کنم.

آنتی ویروس رایگان چندتایی وجود داره. نکته مهم اینه که باید مطمئن باشیم که نرم افزاری که استفاده می کنیم خودش راه رو برای ویروس ها باز نکنه. من از Avira Antivir استفاده می کنم. این نرم افزار رو میشه برای کارهای تجاری خرید (ببینید) یا از نسخه رایگانش برای کارهای شخصی استفاده کرد (ببینید). اما چرا سکسی-تخیلی.

Avira هرازچندگاهی خودش رو update می کنه. در این زمانها یک تبلیغ نشون داده میشه که شما رو وسوسه می کنه که بخرید این نرم افزار رو. این تبلیغ ها معمولا یک تصویر هستند. دفعه پیش اما، تبلیغ از طریق یک داستان بود.

ads.jpg

نگذارید ویروس ها عشق را متوقف کنند!

سلام لیسا. سلام. چی شده؟ توبی (اسم یک پسر) رفته جایی. ببین عکسش رو. نمی تونم ایمیل بگیرم ازش. لپ تاپم ویروسی شده.

گذشته از این تبلیغ ِ لوس، Avira رو کاملا توصیه می کنم.

شما از چه آنتی ویروسی استفاده می کنید؟