نوشته هایی که درمورد ’ profiler ’ هستند

خوراک شمار: چند نکته

feedcounter_22_feb_2009_view_s.jpgمدتها بود که بدلیل دغدغه های شخصی کارهای دیدیش و خوراک شمار و Profiler کاملا کنار گذاشته شده بود. در این یکی دو هفته باز شروع کرده ام به کار روی کدها.

امروز کاری که مدتها پیش باید انجام می شد را روی خوراک شمار اعمال کردم: حالا خوراک شمار دوزبانه است. روی گزینه های “فارسی” و “انگلیسی” بزنید برای تغییر زبان. هنوز رابط “خوراک ۲٫۰” و “مقایسه ی خوراک ها” البته فارسی نشده است و کد جای کار ِ بیشتر دارد.

اینجا در مورد استفاده از خوراک شمار و دیدیش برای بازخورد گرفتن از خواننده های وبلاگها حرفهایی زده شده: نبض وبلاگتان را بدست بگیرید!

این هم یک گزارش ِ زود هنگام ِ خوراک شمار که برای اولین بار تعداد خوراکهای لحاظ شده اش از ۵۰۰ بیشتر است.

feedcounter_22_feb_2009.png

۲۰ خوراک ِ با رشد بیشتر در وبلاگستان اینها هستند.

 1. bindownload.com (با %۹٫۸ رشد) [بیشتر]
 2. ittutorial.ir (با %۵٫۵ رشد) [بیشتر]
 3. mobileha.com (با %۳٫۹ رشد) [بیشتر]
 4. it.myjigi.com (با %۲٫۸ رشد) [بیشتر]
 5. winbeta.net (با %۲٫۷ رشد) [بیشتر]
 6. radiozamaaneh.com (با %۲٫۱ رشد) [بیشتر]
 7. parhamb.net (با %۱٫۹ رشد) [بیشتر]
 8. — اشتباه —
 9. anti-filter.org (با %۱٫۵ رشد) [بیشتر]
 10. ۴goosh.com (با %۱٫۳ رشد) [بیشتر]
 11. ۱pezeshk.com (با %۱٫۳ رشد) [بیشتر]
 12. smto.ir (با %۱٫۳ رشد) [بیشتر]
 13. khorshidkhanoom.com (با %۱٫۲ رشد) [بیشتر]
 14. perfectblog.wordpress.com (با %۱٫۲ رشد) [بیشتر]
 15. vahidonline.net (با %۱٫۲ رشد) [بیشتر]
 16. persianweblog.ir (با %۱٫۱ رشد) [بیشتر]
 17. cyberpejman.com (با %۱ رشد) [بیشتر]
 18. ayeneha.blogspot.com (با %۰٫۹ رشد) [بیشتر]
 19. bahmanagha.blogspot.com (با %۰٫۹ رشد) [بیشتر]
 20. khour.ir (با %۰٫۹ رشد) [بیشتر]

جالب است که چند خوراک ِ پر خواننده هم در این بین هستند.

باید تعریف ِ مناسب تری برای اینکه کدام خوراک ها در خوراک شمار باشند پیدا کنیم. مثلا حالا رادیو زمانه هم در این لیست هست، که شاید نباید باشد، چون وبلاگ نیست.

حرف می زنیم.

توضیح: برای فارسی کردن ِ تاریخ ها در خوراک شمار از این بسته استفاده کردم: PHP Persian Dates

پروفایلر: کندوکاو در وبلاگستان

در آخرین پست در مورد پروفایلر، تعداد ِ وبلاگستانی های ثبت شده ۷۱۷ تا بود (ببینید:توییتر، وبلاگ ها و گوگل ریدر: سرویس های برتر در بین کاربران ایرانی فرندفید). حالا این عدد ۱۲۴۱ ه.

بطور خلاصه، روی کدی کار می کنم که صفحات وبلاگ ها، خوراک های اشتراکی، فرندفید، توییتر، دلیشس و سوراخ سنبه های دیگه رو قراره بگرده و ارتباطات رو پیدا کنه و بصورت پروفایل دربیاره. یک پروفایل مجموعه ای ه از وبلاگ (ها)، خوراکهای اشتراکی، و پروفایلها در سایتهای اجتماعی نظیر فیس بوک که به یک فرد تعلق داره علاوه بر این، پروفایلر اطلاعاتی در مورد ارتباطات بین پروفایلها هم جمع آوری می کنه، مثلا اینکه چه کسی لینک از وبلاگ چه کسی به اشتراک می گذاره و یا با چه کسانی در فرندفید ارتباط داره. واضح ه که این اطلاعات محرمانه است و جز گزارش های کلی چیزی از بانک داده ی پروفایلر منتشر نخواهد شد.

اینجا چند نگاه به این اطلاعات رو می بینید:

profiler_stuff.png

اول، سرویس هایی که بیشتر استفاده می شن: فرندفید، وبلاگ، گوگل ریدر، تویتر و دلیشس.

profiler_blogs.png

 وبلاگها کجا نوشته می شن؟ ۳۷% روی وردپرس، ۳۰% روی بلاگ اسپات، ۱۵% روی بلاگفا، ۳% روی پرشین بلاگ و ۱۴% روی سرویس های دیگر یا هوست های شخصی.

profiler_no_stuff.png

بعنوان آخرین منحنی این پست، این نوعی گزارش عملکرد ِ پروفایلر ه. همونطور که می بینید، حدود ۴۰% پروفایل ها فقط یک عنصر دارند. این یعنی یک وبلاگ یا یک خوراک اشتراکی که سیستم نتونسته اطلاعات دیگری در موردش پیدا کنه. نکته دیگه وجود پروفایلی ه که ۲۳ سرویس درش ثبت شده.

پروفایلر: نقشه جامع وبلاگستان فارسی – قدمهای اولیه

این روزها روی پروفایلر کار می کنم: نقشه جامع وبلاگستان فارسی. این تصویری ه که پروفایلر از کمانگیر داره.

profiler-page۲.png

گفتم که کار روی پروژه ی “پروفایلر” (روند کار) رو شروع کردم. این پروژه از ارتباطات وبلاگستانی ها استفاده می کنه برای اینکه تصویر کاملتری از این جامعه حاصل بده. برای مثال، برای کاربر ِ نوعی “مجید”، که در بانک داده وجود داره، اینکه “مجید” در فرندفید با “سعید” رفیق ه، و یا اینکه “مجید” مطلبی از وبلاگ “فاطمه” به اشتراک گذاشته، به سیستم کمک می کنن که وجود “سعید” و “فاطمه” رو کشف کنه و رباتش رو دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این کاربران بفرسته.

درحال حاضر ۷۱۷  وبلاگستانی در بانک داده حضور دارن و ۳۴۴۶ واسطه ارتباطی (توییتر، وبلاگ، خوراک اشتراکی، …) در سیستم ثبت شده اند. بزودی این اعداد بالاتر خواهند رفت.

دیروز نموداری اینجا بود که نشون می داد فرندفیدی ها از چه سرویس وبلاگ نویسیی استفاده می کنن (ببینید: پروفایلر، گام جدید در تهیه نقشه وبلاگستان). نظیر این نمودار رو در گزارش های هفتگی دیدیش هم داریم (مثال). از آنجا که پروفایلر اطلاعات رو از مسیر دیدیش و همینطور منابع دیگه جمع می کنه، بزودی نتایج پروفایلر کامل تر از دیدیش خواهند شد.

بعنوان یک نمونه ی کوچک ِ دیگه، اینجا نگاه می کنیم به ۱۰ سرویس برتر بین کاربران فرندفید فارسی.

ff_service.png

در این نمودار، قرمز سرویس های فیلتر شده و سبز سرویس های فیلتر نشده رو نشون می ده. ارغوانی سرویس هایی رو نشون می ده که یا وضعیت فیلترینگ ثابتی ندارند (مثل دلیشس) و یا مثل وبلاگ ها بصورت موضعی فیلتر شده اند.

پروفایلر، گام جدید در تهیه نقشه وبلاگستان

گفتم که کار روی پروژه ای رو شروع کرده ام به نام “پروفایلر”. در این پروژه، اطلاعات حاصل از دیدیش، خوراک شمار، کی به کیه، و کارهای ِ روی فرندفید در هم ادغام می شن تا نقشه گسترده ای از وبلاگستان تهیه بشه. در این نقشه هر وبلاگ نویس با یک کد مشخص می شه و به کمک رفتار ِ عمومی او، جامعه وبلاگستان و ارتباطاتش تحلیل می شن.

درحال نوشتن کد پروفایلر هستم (روند کار رو اینجا ببینید) و بعنوان ِ یک نگاه ِ دم دستی، این گراف رو کشیدم: آمار وبلاگهایی که در فرندفید توسط وبلاگ نویسان فارسی زبان ثبت شده اند.

blog_persian_friendfeed.png

 از بین ۵۵۶ وبلاگی که توسط ۷۱۷ عضو فارسی زبان فرندفید ثبت شده، ۱۷۱ تا روی وردپرس هستند (۳۰%)، ۱۲۲ تا روی بلاگ اسپات (۲۲%) و ۵۸ تا روی بلاگفا (۱۰%). جالب ه که نزدیک به ۱۸۶ وبلاگ روی هوست اختصاصی هستند (۳۳%). این اعداد این تئوری رو تقویت می کنه که،

وبلاگ نویسان وردپرسی از ابزارهای جدیدتر، مثل فرندفید، بیشتر استفاده میکنند

راجع به پروفایلر بیشتر حرف خواهیم زد.