نوشته هایی که درمورد ’ Latex ’ هستند

Beamer: یک کلاس Latex برای ساختن اسلاید

بنابر برخوردی که با پستهای قبلی در مورد Latex در این وبلاگ شد، بنظر می رسد که تعداد بچه های فنی که اینجا سر می زنند قابل توجه است. با همین انگیزه، این پست ادامه ی نوشته های قبلی است که در مورد این سیستم مقاله/تز نویسی (به اصطلاح بهتر typesetting) اینجا نوشته شده است.

پیش از این در مورد Latex گفته بودیم،

در این پست به کلاس Beamer نگاه می کنیم. این کلاس برای ساختن اسلاید طراحی شده است. فایل های نمونه ی این پست را از اینجا بگیرید. یک نمونه اسلاید آماده شده به کمک این کلاس را از اینجا بگیرید. اینجا جزییات این فایل نمونه را بررسی می کنیم.

صفر: فایل شروع می شود.

beamer_sample_code_0.png

دقت کنید که بجز “مادرید” نام چند شهر دیگر هم در قسمت theme قابل استفاده هستند (مثلا “هانوور”).

اول: صفحه ی عنوان.

beamer_sample_code_1.png

beamer_sample_1s.png

دوم: صفحه ی سرفصل ها.

beamer_sample_code_2.png

beamer_sample_2s.png

سوم: یک صفحه ی متنی با فرمول.

beamer_sample_code_3.png

beamer_sample_3s.png

چهارم: صفحه ی دوستونه به همراه تصویر و کادر تاکید.

beamer_sample_code_4.png

beamer_sample_4s.png

پنجم: صفحه ی پایان.

beamer_sample_code_5.png
beamer_sample_5s.png

ششم: بستن فایل.

beamer_sample_code_6.png

jPicEdt: ابزار نقاشی برای بزرگسالان ِ Latex دوست

واکنش هایی که به پست قالب برای رزومه داده شد نشان می دهد که کم نیستند خوانندگان این وبلاگ که از Latex استفاده می کنند.

یکی از سختی های کار با Latex این است که ابزارهای آن را باید تکه تکه و گاهی در شکل و شمایل غریبی پیدا کرد و کنار هم گذاشت. به این دلیل خوب است که ابزارهایی که استفاده می کنیم به هم معرفی کنیم. فراموش نکنید که گام شماره ی صفر برای یک دانشجوی تحصیلات تکمیلی ِ فنی خداحافظی با Word و انتقال کارهایش روی Latex است.

برای خواندن این پست دو امکان دارید، اگر خیلی به جزییات علاقه دارید “شرح خیلی مشروح” را بخوانید و گرنه اجلال نزول بفرمایید روی “خلاصه ی خیلی خلاصه”.

شرح خیلی مشروح: برای استفاده از تصویر در Latex حداقل دو روش وجود دارد: استفاده از فایلهای پیکسلی، که مفصل درموردشان حرف خواهیم زد، و استفاده از فایلهای برداری، مثل نمودارها و فلوچارت ها و نظایر آن. برای استفاده از فایلهای برداری انواع روشها وجود دارد، از کشیدن فایل در Ink Space و Visio و Open Office Draw و تبدیل آن به eps تا استفاده از دستورهای داخلی Latex. اینجا درمورد ابزاری حرف می زنیم که به شما امکان استفاده از محیط Picture در Latex را می دهد. این یعنی در محیط متنی خود می نویسد: یک مستطیل اینجا بکش و یک متن آنجا بگذار. در مقایسه با ابزارهایی که مستقیما eps تولید می کنند، این روش به شما امکان استفاده از ابزارهای Latex در شکل را می دهد. یعنی نه تنها فونت ِ تصاویر همان فونت ِ متن است، که می توانید از فرمول، اشاره به منبع، و یا حتی اشاره به یک Section استفاده کنید.

jPicEdt یک ویرایشگر Java-based است که به شما امکان ساختن یک فایل tex را می دهد. محتوای ترسیم شده با ساختاری XML مانند در ابتدای فایل بصورت کامنتی درج می شوند. در ادامه ی فایل، تصویر ترسیم شده برای استفاده در Latex و با دستورات Latex ذکر شده است.

برای استفاده از  این ابزار ادامه ی پست را بخوانید (فرض می کنیم که شما Latex را بصورت کامل نصب کرده اید، و بنابراین PSTricks هم دارید. برای اطلاعات بیشتر اینجا را ببینید: در مناقب سیدنا و مولانا TeX).

خلاصه ی خیلی خلاصه:

۱- به اینجا بروید و نسخه ی Installer را نصب کنید.

۲- Installer  را اجرا کنید. از شما آدرسی گرفته می شود که در آن یک batch file قرار داده می شود. شما jPicEdt را اینطور اجرا می کنید. برای من این آدرس اینطور است: C:\jPicEdt1.4.1_03\jpicedt.bat. این فایل رو جایی shortcut کنید.

۳- jPicEdt را باز کنید.

۴- برای استفاده از رنگ، در منوی Edit>Content Type گزینه ی PSTricks را انتخاب کنید (هربار که فایل را باز می کنید باید اینکار را بکنید).

۵- حالا حاصل کارتان را بصورت یک فایل tex ذخیره کنید. این فایلی است که هم برای ویرایش های آینده در jPicEdt باز خواهید کرد و هم در فایل tex اصلی استفاده خواهید کرد.

۶- در ابتدای فایل tex بسته ی pstricks را به کمک usepackage فراخوانی کنید.

۷- حالا با چنین ساختاری فایل tex ی که jPicEdt به شما داده است را در فایل اصلی درج کنید. در اینجا فایل ِ ساخته شده lpre.tex است و در دایرکتوریهای ذکر شده قرار دارد. دقت کنید که به این ترتیب نیاز به کپی کردن محتویات ساخته شده توسط jPicEdt در فایل اصلی ندارید.

۸- حالا فایل را کامپایل کنید و چنین صفحات دلنشینی داشته باشید.

در اینجا از کلاس Beamer استفاده کرده ام، که در موردش حرف خواهیم زد.

اگر مشکلی برای نصب این نرم افزار، یا هر سوال Latex انه ی دیگر دارید، مرحمت کنید ایمیل بزنید. اگر شما هم از ابزاری در Latex استفاده می کنید که فکر می کنید خیلی شناخته شده نیست بنویسید می کنیمش “نامه ی واردانه”.

نرم افزارهای رایگان: TeXnicCenter

texniccenter.jpgاینکه چرا سعی می کنیم از نرم افزارهای رایگان و کدباز استفاده کنیم فقط بدلیل مسایل اخلاقی نیست (شخصا بدون اینکه دلیل موجهی داشته باشم و یا بدنبال داشتنش باشم فیلم و بازی دانلود می کنم). در واقع تجربه می گه دور شدن از محصولات درجه یک بازار (مایکروسافت آفیس، گوگل ریدر و ایمیل یاهو) باعث می شه مجبور شیم از مصرف کننده ی صرف بودن دربیاییم و کمی از ساختار ابزاری که استفاده می کنیم سر دربیاریم. در این روند البته چیزهای زیادی هم یاد می گیریم.

اگر دانشجوی فوق لیسانس/دکتری در رشته ی مهندسی هستید به احتمال خوبی از Latex استفاده می کنید (اگر نمی کنید، چرا نمی کنید؟). اما سوال اینه، چه ویرایشگری استفاده می کنید؟ واضح ه که ویرایشگرهای متعددی برای Latex وجود دارند اما بدلایلی بنظر می رسه یکی از محبوب ترین ها WinEdt باشه، که گرون نیست اما به هر حال پولی ه (و بوضوح نسخه های قفل شکسته اش رو براحتی می شه پیدا کرد).

ویرایشگر پیشنهادی من، که بیش از دوساله شخصا ازش استفاده می کنم، TeXnicCenter ه. در یک کلام، کاری نبوده که بخوام در Latex بکنم و با این ویرایشگر نتونسته باشم بکنم. از اینجا بگیریدش.

شما از چه ویرایشگری استفاده می کنید؟

مرتبط: